Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury


Dz.U.2023.0.1115 t.j. - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r. - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury

Rozdział 8. Nadzór procesowy prokuratora nad postępowaniem przygotowawczym

§ 238. Uprawnienia prokuratora w przypadku powierzenia prowadzenia śledztwa innym organom

1. Powierzając Policji lub innym uprawnionym organom przeprowadzenie śledztwa w całości albo w określonym zakresie, prokurator udziela wytycznych oraz określa termin do przedstawienia planu śledztwa albo planu czynności śledczych, jeżeli zachodzi potrzeba jego sporządzenia. Plan ten podlega kontroli prokuratora, który w razie potrzeby dokonuje w nim zmian i uzupełnień oraz wskazuje czynności procesowe, których dokona sam lub w których chce uczestniczyć.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy nie zachodzi przesłanka z art. 315 podmioty uprawnione do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa § 2 k.p.k., prokurator może zastrzec, że dopuszczenie stron do udziału w czynnościach śledczych wymaga jego zgody.

§ 240. Kryteria oceny przez prokuratora przebiegu postępowania

Zapoznając się z aktami sprawy i oceniając przebieg postępowania, prokurator zwraca uwagę na realizację celów i zadań postępowania przygotowawczego, a w szczególności na:
1) szybkość i trafność podejmowania pierwszych czynności po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie;
2) przestrzeganie zakresu czynności i terminu postępowania sprawdzającego;
3) zasadność wszczęcia dochodzenia;
4) prawidłową realizację kierunku postępowania;
5) prawidłowość przeprowadzenia i udokumentowania dowodów;
6) szybkość postępowania, a zwłaszcza koncentrację czynności;
7) prawidłowość przeprowadzenia czynności związanych z przedstawieniem, uzupełnieniem lub zmianą zarzutów;
8) prawidłowość decyzji o zatrzymaniu osób podejrzanych oraz zawiadomienia prokuratora o tych decyzjach;
9) procesową potrzebę stosowania środków zapobiegawczych i zabezpieczenia majątkowego;
10) zakres przedmiotowy i podmiotowy postępowania;
11) należyte wyjaśnienie okoliczności sprawy;
12) realizację uprawnień procesowych uczestników postępowania;
13) sprawdzenie wyjaśnień podejrzanych;
14) przestrzeganie okresów śledztwa i dochodzenia;
15) ujawnienie okoliczności sprzyjających popełnieniu przestępstwa;
16) dostosowanie do potrzeb konkretnej sprawy sposobu gromadzenia dowodów, przeprowadzenie ich w odpowiednim czasie i w odpowiedniej kolejności;
17) prawidłowość czynności związanych z zamknięciem postępowania;
18) prawidłowość prowadzenia akt sprawy, a w szczególności przejrzystość ułożenia materiałów, numerację kart i szatę graficzną.

§ 241. Zastrzeżenie udziału prokuratora nadzorującego w czynnościach procesowych

1. W razie potrzeby prokurator sprawujący nadzór nad postępowaniem zastrzega swój udział w czynnościach procesowych, osobiste ich przeprowadzenie bądź przejęcie sprawy do swego prowadzenia.
2. Jeżeli dobro śledztwa lub dochodzenia wymaga zmiany prowadzącego postępowanie przygotowawcze, prokurator zwraca się o to do jego przełożonego służbowego.
3. W przypadku uznania, że dany organ nie daje gwarancji prawidłowego przeprowadzenia postępowania, prokurator przejmuje śledztwo lub dochodzenie do swego prowadzenia.

§ 242. Rozpoznawanie zażaleń

Nadzór prokuratora, o którym mowa w art. 326 nadzór prokuratora nad postępowaniem przygotowawczym § 3 pkt 4 k.p.k., dotyczy także sytuacji, gdy prokurator rozpoznaje zażalenie w przypadkach określonych w art. 465 odpowiednie stosowanie przepisów do zażaleń na postanowienia prokuratora § 3, art. 466 sprzeciwy i zażalenia na postanowienia § 1 i art. 467 zażalenie na czynności lub ich zaniechanie § 1 k.p.k.

§ 246. Spostrzeżenia i uwagi z nadzoru nad prowadzeniem postępowania przygotowawczego

Spostrzeżenia i uwagi dotyczące sposobu prowadzenia postępowania przygotowawczego, wynikające z nadzoru, prokurator sprawujący nadzór przekazuje kierownikowi właściwej jednostki organizacyjnej Policji albo kierownikowi jednostki organizacyjnej innego uprawnionego organu, a w rażących przypadkach niewykonania polecenia prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, występuje do przełożonego funkcjonariusza z żądaniem wszczęcia przeciwko niemu postępowania służbowego lub dyscyplinarnego.

§ 249. Okresy czasu wyłączone z okresu postępowania przygotowawczego

Do okresu postępowania przygotowawczego nie wlicza się czasu, jaki upływa:
1) od dnia skierowania sprawy do postępowania mediacyjnego do dnia zarejestrowania wpływu akt sprawy po zakończeniu tego postępowania;
2) od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania do dnia:
a) wydania przez prokuratora postanowienia o uwzględnieniu zażalenia na postanowienie o zawieszeniu postępowania,
b) zarejestrowania akt sprawy po uchyleniu przez sąd postanowienia o zawieszeniu postępowania,
c) wydania postanowienia o podjęciu postępowania;
3) od dnia wydania postanowienia o zamknięciu śledztwa lub dochodzenia, a jeżeli w dochodzeniu nie wydano postanowienia o jego zamknięciu – od dnia wniesienia do sądu aktu oskarżenia albo wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, do dnia zarejestrowania sprawy po jej zwrocie przez sąd na podstawie art. 344a przekazanie sprawy prokuratorowi celem uzupełnienia braków postępowania § 1 k.p.k.;
4) od dnia wydania postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego do dnia:
a) wydania przez prokuratora postanowienia o uwzględnieniu zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania,
b) zarejestrowania sprawy po uchyleniu przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania,
c) wydania postanowienia o podjęciu na nowo lub wznowieniu umorzonego postępowania na podstawie art. 327 podjęcie i wznowienie umorzonego postępowania przygotowawczego § 1 albo § 2 k.p.k.,
d) wydania przez Prokuratora Generalnego postanowienia o uchyleniu prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego na podstawie art. 328 uprawnienia Prokuratora Generalnego w postępowaniu przygotowawczym k.p.k.;
5) od dnia skierowania do sądu wniosku, o którym mowa w art. 335 wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy § 1 k.p.k., do dnia zarejestrowania sprawy po jej zwrocie przez sąd na podstawie art. 343 uwzględnienie wniosku o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy § 7 k.p.k.;
6) od dnia przekazania sprawy według właściwości innej jednostce organizacyjnej prokuratury do dnia zwrotu akt sprawy po rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.