Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Prawo wodne


Dz.U.2023.0.1478 t.j. - Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne

Rozdział 2. Przepisy przejściowe, dostosowujące i końcowe

Art. 525. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Z dniem wejścia w życie ustawy:
1) znosi się Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej;
2) znosi się dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej.
2. Tworzy się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zwane dalej „Wodami Polskimi”.
3. Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie tego przepisu, powołuje pełnomocnika do spraw organizacji Wód Polskich.
4. Pełnomocnik, o którym mowa w ust. 3, wykonuje także określone w ustawie zadania i kompetencje Prezesa Wód Polskich do czasu powołania Prezesa Wód Polskich, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
5. Wynagrodzenie pełnomocnika, o którym mowa w ust. 3, jest płatne z części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki wodnej.
6. Powołując pełnomocnika, o którym mowa w ust. 3, minister właściwy do spraw gospodarki wodnej określi zakres jego zadań oraz terminy ich realizacji.
7. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz regionalne zarządy gospodarki wodnej będące państwowymi jednostkami budżetowymi stają się jednostkami organizacyjnymi Wód Polskich.
8. Pełnomocnik, o którym mowa w ust. 3, jest obowiązany do realizacji zadań mających na celu prawidłowe i terminowe przeprowadzenie procesu włączenia Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej do Wód Polskich, w szczególności do:
1) sporządzenia szczegółowego harmonogramu procesu włączenia Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej do Wód Polskich, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej;
2) oszacowania kosztów czynności, o których mowa w pkt 1, i opracowania preliminarza wydatków;
3) realizacji budżetu państwa w okresie włączania;
4) powiadomienia właściwego banku;
5) przeprowadzenia inwentaryzacji aktywów i pasywów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
6) sporządzenia bilansu zamknięcia na dzień zakończenia czynności.
9. Pełnomocnik, w terminie nie dłuższym niż do dnia 1 stycznia 2018 r., przekaże do urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej dokumentację niezbędną do wykonywania zadań określonych w ustawie.

Art. 526. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie wykonują zadania dotychczasowego Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, dotychczasowych dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz marszałków województw związane z utrzymaniem wód oraz pozostałego mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną, a także inwestycjami w gospodarce wodnej.

Art. 527. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Z dniem wejścia w życie ustawy należności, zobowiązania, prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej będącego państwową jednostką budżetową oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej będących państwowymi jednostkami budżetowymi stają się odpowiednio należnościami, zobowiązaniami, prawami i obowiązkami Wód Polskich.

Art. 528. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie reprezentują Skarb Państwa oraz wykonują uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do stanowiących własność Skarbu Państwa:
1) wód, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 2-4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, lub ich części oraz gruntów pokrytych tymi wodami, z wyłączeniem gruntów pokrytych wodami, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 3 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne;
2) nieruchomości gruntowych położonych w międzywalu, nieruchomości pod wałami przeciwpowodziowymi oraz wałów przeciwpowodziowych wraz
z urządzeniami wodnymi związanymi z nimi funkcjonalnie, przyległych do wód, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne,
a także położonych na tych nieruchomościach budynków oraz innych urządzeń;
3) nieruchomości innych niż określone w pkt 2, oddanych dotychczas w trwały zarząd regionalnych zarządów gospodarki wodnej będących państwowymi jednostkami budżetowymi oraz położonych na tych nieruchomościach budynków i innych urządzeń oraz lokali.
2. Jeżeli nieruchomości, o których mowa w ust. 1, lub ich części zostały przed dniem wejścia w życie ustawy oddane w użytkowanie lub ustanowiono na nich inne ograniczone prawo rzeczowe, lub zostały wydzierżawione, lub oddane w najem, lub użyczone, z dniem wejścia w życie ustawy w prawa i obowiązki oddającego w użytkowanie lub ustanawiającego inne ograniczone prawo rzeczowe, lub wydzierżawiającego, lub wynajmującego, lub oddającego do używania wstępują Wody Polskie.
3. Wody Polskie oraz podmioty, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, podpisują protokoły zdawczo-odbiorcze dotyczące przejęcia przez Wody Polskie reprezentacji Skarbu Państwa oraz wykonywania praw właścicielskich Skarbu Państwa w stosunku do stanowiących własność Skarbu Państwa:
1) wód, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, lub ich części oraz gruntów pokrytych tymi wodami, z wyłączeniem gruntów pokrytych wodami, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 3 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne;
2) nieruchomości gruntowych położonych w międzywalu, nieruchomości pod wałami przeciwpowodziowymi oraz wałów przeciwpowodziowych wraz z urządzeniami wodnymi związanymi z nimi funkcjonalnie, przyległych do wód, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, a także położonych na tych nieruchomościach budynków oraz innych urządzeń, w tym urządzeń wodnych.
4. Protokoły zdawczo-odbiorcze, o których mowa w ust. 3, obejmują wykazy składników mienia, o których mowa w ust. 3, wraz z dokumentacją.
5. Marszałkowie województw, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, przekazują właściwym dyrektorom regionalnych zarządów gospodarki wodnej Wód Polskich wykazy:
1) decyzji dotyczących mienia, o którym mowa w ust. 3;
2) umów dzierżawy, najmu, użyczenia lub użytkowania mienia, o którym mowa w ust. 3;
3) deklaracji podatkowych na podatek od nieruchomości;
4) odszkodowań wynikających z przepisów ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne;
5) zobowiązań wynikających z zawartych umów lub porozumień;
6) zadań inwestycyjnych i eksploatacyjnych.
6. Reprezentację Skarbu Państwa, o której mowa w ust. 1, potwierdza, w drodze decyzji, na wniosek właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich, właściwy wojewoda.
7. Od decyzji, o której mowa w ust. 6, przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.
8. Wykonywanie praw właścicielskich, o których mowa w ust. 1, nie narusza praw osób trzecich.
9. Na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 6, dokonuje się wpisu w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków.

Art. 529. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie reprezentują Skarb Państwa oraz wykonują uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do stanowiących własność Skarbu Państwa urządzeń wodnych.
2. Z dniem wejścia w życie ustawy minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej reprezentuje Skarb Państwa oraz wykonuje uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do stanowiących własność Skarbu Państwa nieruchomości, budynków i budowli oraz urządzeń wodnych, o których mowa w art. 193 śródlądowe drogi wodne ust. 5 pkt 2 i 3.

Art. 530. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Zasób nieruchomości Skarbu Państwa, o którym mowa w art. 14a grunty stanowiące zasób nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, staje się zasobem nieruchomości Skarbu Państwa, o którym mowa w art. 218 grunty stanowiące zasób nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1.
2. Tworzy się zasób nieruchomości Skarbu Państwa, o którym mowa w art. 218 grunty stanowiące zasób nieruchomości Skarbu Państwa ust. 3.

Art. 531. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Trwały zarząd wód, gruntów pokrytych wodami oraz pozostałych nieruchomości, ustanowiony na rzecz regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz marszałków województw lub jednostek organizacyjnych samorządu województwa wykonujących zadania marszałków województw, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, wygasa z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Wygaśnięcie trwałego zarządu, o którym mowa w ust. 1, potwierdza, w drodze decyzji, na wniosek właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich albo właściwego marszałka województwa, właściwy starosta.
3. Od decyzji, o której mowa w ust. 2, przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.
4. Na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 2, dokonuje się wpisu w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków.
5. Wpisy do ksiąg wieczystych wynikające z wygaśnięcia trwałego zarządu, o którym mowa w ust. 1, są wolne od opłat.
6. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio do nieruchomości będących w posiadaniu regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz marszałków województw lub jednostek organizacyjnych samorządu województwa wykonujących zadania marszałków województw, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, bez tytułu prawnego.

Art. 532. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Z dniem wejścia w życie ustawy składniki mienia ruchomego stanowiącego własność Skarbu Państwa, pozostające w dyspozycji Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej będącego państwową jednostką budżetową oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej będących państwowymi jednostkami budżetowymi stają się nieodpłatnie własnością Wód Polskich, z wyłączeniem składników mienia ruchomego służących do wykonywania praw właścicielskich na śródlądowych drogach wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym, o których mowa w art. 193 śródlądowe drogi wodne ust. 5.
2. Składniki mienia ruchomego, o których mowa w ust. 1, które stają się własnością Wód Polskich, odzwierciedla się w funduszu założycielskim Wód Polskich.
3. Składniki mienia ruchomego służące do wykonywania praw właścicielskich na śródlądowych drogach wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym, o których mowa w art. 193 śródlądowe drogi wodne ust. 5, obejmują:
1) mienie niezbędne do świadczenia pracy przez pracowników ujętych
w opracowanym i uzgodnionym wykazie pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej, którzy staną się pracownikami urzędów żeglugi śródlądowej, o którym mowa w art. 539 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 4, a także pracowników Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz jednostek organizacyjnych utworzonych przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, przejmowanych przez urząd zapewniający obsługę ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej, ujętych w zatwierdzonym wykazie, o którym mowa w art. 540 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 1, w tym mienie powierzone tym pracownikom;
2) mienie służące do utrzymania śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym, o których mowa w art. 193 śródlądowe drogi wodne ust. 5.
4. Z dniem wejścia w życie ustawy uprawnienia właścicielskie do składników mienia ruchomego, o których mowa w ust. 3, stanowiących własność Skarbu Państwa, pozostających w dyspozycji Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej będącego państwową jednostką budżetową oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej będących państwowymi jednostkami budżetowymi wykonuje minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej.
5. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej podpisują protokoły zdawczo-odbiorcze dotyczące przejęcia przez tego ministra uprawnień właścicielskich do składników mienia ruchomego, o których mowa w ust. 3.
6. Protokoły zdawczo-odbiorcze, o których mowa w ust. 5, obejmują wykazy składników mienia, o których mowa w ust. 3, wraz z dokumentacją.

Art. 533. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Do opłat, o których mowa w art. 74 urządzenia melioracji wodnych szczegółowych - własność, wykonywanie ust. 2 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, należnych za 2017 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Wpływy z tytułu należności i opłat, o których mowa w art. 142 katalog instrumentów ekonomicznych służących gospodarowaniu wodami ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, należne przed dniem 1 stycznia 2018 r., stanowią przychód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
3. Środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ustalonego na dzień 31 grudnia 2017 r. stanu zobowiązania określonego w art. 401c przeznaczenie środków Narodowego Funduszu ust. 4 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, oraz wpływy z tytułu należności i opłat, o których mowa w art. 142 katalog instrumentów ekonomicznych służących gospodarowaniu wodami ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, przekazane na rachunek bankowy tego Funduszu po dniu 31 grudnia 2017 r., przeznacza się na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w art. 400a zakres finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej ust. 1 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
4. Do opłat za korzystanie ze środowiska należnych za okres do dnia 31 grudnia 2017 r. oraz wpływów z tych opłat stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 534. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie wstępują w prawa i obowiązki wynikające z:
1) zawartych przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej umów w przedmiocie oddania w użytkowanie stanowiących własność Skarbu Państwa gruntów pokrytych wodami oraz z umów i porozumień zawartych przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej w zakresie utrzymywania wód oraz prowadzenia inwestycji w gospodarce wodnej;
2) koncesji i zezwoleń udzielonych regionalnym zarządom gospodarki wodnej, jeżeli przepisy odrębne lub decyzja o udzieleniu koncesji albo zezwolenia nie stanowią inaczej;
3) zawartych przez marszałków województw lub wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne wykonujące zadania marszałków województw, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 4 oraz w art. 75 zadania należące do marszałka województwa ust. 1 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, umów w przedmiocie oddania w użytkowanie stanowiących własność Skarbu Państwa gruntów pokrytych wodami oraz z umów i porozumień zawartych przez marszałków województw lub te jednostki organizacyjne samorządu województwa w zakresie utrzymywania wód oraz prowadzenia inwestycji w gospodarce wodnej;
4) koncesji i zezwoleń udzielonych marszałkom województw lub wojewódzkim samorządowym jednostkom organizacyjnym, realizującym zadania, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, jeżeli ustawa lub decyzja o udzieleniu koncesji albo zezwolenia nie stanowią inaczej;
5) zawartych przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej umów o użytkowanie obwodów rybackich.
2. Umowy i porozumienia, zawarte przez marszałków województw lub wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne z naruszeniem prawa, mogą zostać wypowiedziane przez Wody Polskie bez odszkodowania.
3. Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie wstępują z mocy prawa w umowy dotyczące rybactwa śródlądowego, w które dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej wstąpili na podstawie art. 217 przejście mienia i uprawnień ust. 6 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne.
4. Zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy przez regionalne zarządy gospodarki wodnej, będące państwowymi jednostkami budżetowymi, umowy zachowują moc do czasu ich wygaśnięcia lub rozwiązania, z tym że wynikające z tych umów prawa i obowiązki z dniem wejścia w życie ustawy stają się odpowiednio prawami i obowiązkami Wód Polskich.
5. Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie przystępują do toczących się postępowań sądowych i administracyjnych, w których stronami są:
1) Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej,
2) dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej,
3) marszałkowie województw,
4) kierownicy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych
– dotyczących spraw wynikających z przepisów ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne.
6. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej wstępuje w prawa i obowiązki wynikające z umów i porozumień zawartych przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej w zakresie prowadzenia inwestycji w gospodarce wodnej dotyczących zadań finansowanych lub dofinansowanych ze środków publicznych, na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz w przepisach ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, dotyczących śródlądowych dróg wodnych, o ile inwestycje te służą wyłącznie realizacji zadań o charakterze transportowym.
7. Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej może powierzyć Wodom Polskim, w drodze porozumienia, wykonywanie funkcji inwestora zastępczego w zakresie inwestycji, o których mowa w ust. 6.

Art. 535. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Z dniem wejścia w życie ustawy urzędy morskie nabywają nieodpłatnie trwały zarząd będących własnością Skarbu Państwa gruntów pokrytych wodami, o których mowa w art. 212 wykonywanie praw właścicielskich wobec wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa ust. 1 pkt 2.

Art. 536. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie stają się stronami umów dotyczących przedsięwzięć inwestycyjnych na wodach publicznych będących własnością Skarbu Państwa, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, oraz urządzeń melioracji wodnych podstawowych, o których mowa w art. 71 urządzenia melioracji wodnych podstawowych ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, w tym umów finansowanych lub współfinansowanych ze środków, o których mowa w art. 192 zakazy dotyczące urządzeń wodnych_ 5 ust. 1 pkt 2, 3 i 4 lit. d ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, realizowanych dotychczas przez regionalne zarządy gospodarki wodnej, województwa, marszałków województw lub właściwe wojewódzkie jednostki organizacyjne, i zakończą realizację przedsięwzięć na podstawie tych umów i tych decyzji.
2. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięć, o których mowa w ust. 1, Wody Polskie są obowiązane realizować obowiązki wynikające z umów lub decyzji, o których mowa w ust. 1.
3. Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie są obowiązane realizować obowiązki wynikające z decyzji dotyczących przedsięwzięć inwestycyjnych zrealizowanych na wodach publicznych będących własnością Skarbu Państwa, o których mowa w art. 11 wykonywanie praw właścicielskich, rozporządzenia Rady Ministrów ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, oraz urządzeń melioracji wodnych podstawowych, o których mowa w art. 71 odesłanie do przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, finansowanych lub współfinansowanych ze środków, o których mowa w art. 5 rodzaje wód ust. 1 pkt 2, 3 i 4 lit. d ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, realizowanych dotychczas przez właściwe wojewódzkie jednostki organizacyjne w ramach działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

Art. 537. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Tworzy się Państwową Radę Gospodarki Wodnej.
2. Krajowa Rada Gospodarki Wodnej, o której mowa w art. 96 Krajowa Rada Gospodarki Wodnej ust. 1 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, wykonuje, do końca kadencji swoich członków, zadania Państwowej Rady Gospodarki Wodnej.
3. Z dniem wejścia w życie ustawy wygasa kadencja członków rad gospodarki wodnej regionów wodnych.

Art. 538. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Z dniem wejścia w życie ustawy państwowa służba hydrologiczno-meteorologiczna, o której mowa w art. 102 państwowa służba hydrologiczno-meteorologiczna, hydrologiczna i do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących ust. 1 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, staje się państwową służbą hydrologiczno-meteorologiczną, o której mowa w art. 367 zadania państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej ust. 1.
2. Z dniem wejścia w życie ustawy państwowa służba do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących, o której mowa w art. 102 państwowa służba hydrologiczno-meteorologiczna, hydrologiczna i do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących ust. 2a ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, staje się państwową służbą do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących, o której mowa w art. 368 zadania państwowej służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących ust. 1.
3. Z dniem wejścia w życie ustawy państwowa służba hydrogeologiczna, o której mowa w art. 102 państwowa służba hydrologiczno-meteorologiczna, hydrologiczna i do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących ust. 2 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, staje się państwową służbą hydrogeologiczną, o której mowa w art. 369 zadania państwowej służby geologicznej ust. 1.
4. Z dniem wejścia w życie ustawy kataster wodny, o którym mowa w art. 153 kataster wodny i jego działy ust. 1 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, staje się systemem informacyjnym gospodarowania wodami, o którym mowa w art. 329 system informacyjny gospodarowania wodami ust. 1.
5. Tworzy się Hydroportal, o którym mowa w art. 332 udostępnianie danych z systemu informacyjnego gospodarowania wodami ust. 3.

Art. 539. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Z dniem wejścia w życie ustawy pracownicy regionalnych zarządów gospodarki wodnej stają się z mocy prawa pracownikami Wód Polskich na zasadach określonych w art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60 i 962).
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do urzędników służby cywilnej, do których stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1345, 1605, 1807, 1948 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 379).
3. W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej opracują i przekażą ministrowi właściwemu do spraw żeglugi śródlądowej wykaz pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej, w którym wskażą zakresy czynności wykonywanych przez tych pracowników oraz zajmowane przez nich stanowiska.
4. Na podstawie wykazu, o którym mowa w ust. 3, w terminie 14 dni od dnia opracowania tego wykazu, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej opracują i uzgodnią wykaz pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej, którzy staną się pracownikami urzędów żeglugi śródlądowej, uwzględniając zakres wykonywanych przez tych pracowników czynności oraz zajmowane przez nich stanowiska, oraz przyporządkują w tym wykazie poszczególnych pracowników do właściwych urzędów żeglugi śródlądowej, uwzględniając potrzeby tych urzędów.
5. W terminie 14 dni od dnia uzgodnienia wykazu, o którym mowa w ust. 4, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zawiadamia pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej objętych tym wykazem oraz dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej o treści opracowanego i uzgodnionego wykazu, o którym mowa w ust. 4, w formie pisemnej.
6. Z dniem wejścia w życie ustawy pracownicy regionalnych zarządów gospodarki wodnej objęci opracowanym i uzgodnionym wykazem, o którym mowa w ust. 4, stają się z mocy prawa pracownikami właściwych urzędów żeglugi śródlądowej, na zasadach określonych w art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
7. Przepisów ust. 3–6 nie stosuje się do urzędników służby cywilnej, do których stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy, o której mowa w ust. 2.

Art. 540. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej opracuje i przekaże ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej oraz ministrowi właściwemu do spraw żeglugi śródlądowej wykaz pracowników Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz jednostek organizacyjnych utworzonych przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, przejmowanych przez urząd zapewniający obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej, urząd zapewniający obsługę ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej oraz Wody Polskie, uwzględniając ich dotychczasowe przygotowanie zawodowe i zakres wykonywanych czynności, w którym przyporządkuje poszczególnych pracowników do urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej, urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej albo Wód Polskich.
2. W wykazie, o którym mowa w ust. 1, wskazuje się zakres wykonywanych czynności przez pracowników Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz jednostek organizacyjnych utworzonych przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz zajmowane przez tych pracowników stanowiska.
3. Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej oraz minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej zatwierdzają wykaz, o którym mowa w ust. 1, i przekazują go niezwłocznie Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
4. W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia wykazu, o którym mowa w ust. 1, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zawiadamia pracowników Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz jednostek organizacyjnych utworzonych przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej o treści zatwierdzonego wykazu, o którym mowa w ust. 1, w formie pisemnej.
5. Z dniem wejścia w życie ustawy pracownicy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz jednostek organizacyjnych utworzonych przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, ujęci w zatwierdzonym wykazie, o którym mowa w ust. 1, stają się z mocy prawa pracownikami odpowiednio urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej albo urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej, albo Wód Polskich.
6. Przepisów ust. 1–5 nie stosuje się do urzędników służby cywilnej, do których stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej.
7. Przepisy art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.

Art. 541. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Do dnia wejścia w życie ustawy dyrektor generalny urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej opracuje i przekaże ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej wykaz pracowników urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej przejmowanych przez Wody Polskie, uwzględniając ich dotychczasowe przygotowanie zawodowe i zakres wykonywanych czynności oraz wskazując Wody Polskie jako podmiot przejmujący zadania realizowane przez danego pracownika.
2. Do dnia wejścia w życie ustawy dyrektor generalny urzędu, o którym mowa w ust. 1, zawiadamia pracowników tego urzędu, o których mowa w ust. 1, o treści wykazu, o którym mowa w ust. 1, w formie pisemnej.
3. Z upływem miesiąca od dnia zawiadomienia pracowników urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej, o których mowa w ust. 1, o treści wykazu, o którym mowa w ust. 1, pracownicy tego urzędu ujęci w tym wykazie stają się z mocy prawa pracownikami Wód Polskich.
4. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do urzędników służby cywilnej, do których stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej.
5. Przepisy art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.

Art. 542. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy marszałkowie województw oraz kierownicy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania marszałków województw określone w przepisach ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne opracują i przekażą ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej oraz właściwym wojewodom wykazy pracowników tych urzędów i jednostek organizacyjnych, uwzględniając zakres wykonywanych dotychczas czynności.
2. W wykazach, o których mowa w ust. 1, nie ujmuje się pracowników, którym będą powierzone zadania inne niż zadania marszałków województw określone w przepisach ustawy zmienianej w art. 505 zmiana ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz w przepisach ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne.
3. Do dnia wejścia w życie ustawy marszałkowie województw oraz kierownicy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, zawiadamiają pracowników urzędów i jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, o treści wykazów, o których mowa w ust. 1, w formie pisemnej.
4. Z upływem miesiąca od dnia zawiadomienia pracowników urzędów i jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, o treści wykazów, o których mowa w ust. 1, pracownicy tych urzędów i jednostek organizacyjnych wymienieni w wykazach, o których mowa w ust. 1, stają się z mocy prawa pracownikami:
1) Wód Polskich albo
2) właściwych urzędów wojewódzkich, jeżeli wykonują zadania związane z utrzymywaniem wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych.
5. Przepisy art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.
6. Do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy starostowie opracują i przekażą ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej wykazy pracowników starostw powiatowych realizujących zadania starostów określone w przepisach ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, uwzględniając dotychczasowe przygotowanie zawodowe tych pracowników oraz zakres wykonywanych dotychczas czynności.
7. W wykazach, o których mowa w ust. 6, nie ujmuje się pracowników, którym będą powierzone zadania inne niż zadania starostów określone w przepisach ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne.
8. Do dnia wejścia w życie ustawy starostowie zawiadamiają pracowników starostw powiatowych o treści wykazów, o których mowa w ust. 6, w formie pisemnej.
9. Z upływem miesiąca od dnia zawiadomienia pracowników starostw powiatowych, o których mowa w ust. 6, o treści wykazów, o których mowa w ust. 6, pracownicy starostw powiatowych wymienieni w tych wykazach stają się z mocy prawa pracownikami Wód Polskich. Przepisy art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.
10. Nie później niż z upływem miesiąca od dnia, o którym mowa w ust. 4 i 9, pracownikom, o których mowa w ust. 4 i 9, mogą zostać zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy przez Prezesa Wód Polskich albo pełnomocnika, o którym mowa w art. 525 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 3, albo wojewodę, z uwzględnieniem zakresu dotychczasowych obowiązków tych pracowników oraz zakresu obowiązków, które będą realizowane na nowych stanowiskach pracy.
11. Propozycja nowych warunków pracy lub płacy może obejmować nawiązanie stosunku pracy na stanowisku pracy w Wodach Polskich albo na stanowisku pracy w urzędzie wojewódzkim.
12. Pracodawca jest obowiązany zawiadomić na piśmie pracowników o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunków pracy, w tym o skutkach nieprzyjęcia nowych warunków pracy lub płacy. Przepisy art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.
13. Pracodawca w okresie miesiąca od dnia, o którym mowa w ust. 4 i 9, może wypowiedzieć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia stosunek pracy pracownika, o którym mowa w ust. 4 i 9, jeżeli nie jest możliwe powierzenie pracownikowi pracy odpowiadającej kwalifikacjom pracownika.
14. Przepisu ust. 13 nie stosuje się do:
1) pracowników objętych szczególną ochroną stosunku pracy przewidzianą na podstawie odrębnych przepisów;
2) pracowników sprawujących opiekę nad dzieckiem, do ukończenia przez dziecko 4. roku życia.
15. W razie wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 13, pracownikom przysługują odpowiednie świadczenia przewidziane dla pracowników, z którymi stosunek pracy rozwiązuje się z przyczyn niedotyczących pracowników.
16. W okresie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy pracownicy, których stosunek pracy został wypowiedziany na podstawie ust. 13, korzystają z pierwszeństwa w zatrudnieniu w Wodach Polskich.

Art. 543. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Podmioty stosujące przed dniem wejścia w życie ustawy programy działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych, ustanowione w aktach prawa miejscowego wydanych na podstawie art. 47 zanieczyszczenie wód związkami azotu ust. 7 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, zakończą inwestycje związane z realizacją tych programów, finansowane ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, nie później niż z upływem 12 miesięcy od dnia, w którym przestałyby obowiązywać programy działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych, ustanowione w aktach prawa miejscowego wydanych na podstawie art. 47 zanieczyszczenie wód związkami azotu ust. 7 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne.

Art. 544. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Do dnia wejścia w życie ustawy marszałkowie województw przekażą pełnomocnikowi, o którym mowa w art. 525 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 3, ewidencję, o której mowa w art. 70 melioracje wodne ust. 3 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne.
2. Z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie wstępują w prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych do dnia 30 czerwca 2017 r. w przedmiocie wykonania ewidencji, o której mowa w art. 70 melioracje wodne ust. 3 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne.
3. Urządzenie melioracji wodnych wykonane przez właściciela gruntów przed dniem wejścia w życie ustawy i niezgłoszone do ewidencji, o której mowa w art. 70 melioracje wodne ust. 3 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, właściciel tego urządzenia zgłasza właściwemu dyrektorowi zarządu zlewni Wód Polskich, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, w celu wpisania do ewidencji melioracji wodnych.

Art. 545. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz w sprawach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania albo zmiany decyzji, o których mowa w art. 72 tryb wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ust. 1 pkt 1, 10, 14 i 18 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2017 r. poz. 1405 i 1566), stosuje się przepisy obowiązujące przed dniem 1 stycznia 2018 r.
1a. Przepisy art. 64 obowiązek zasięgnięcia opinii przed wydaniem postanowienia ust. 2 pkt 3, art. 74 załączniki do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ust. 1 pkt 5, art. 77 czynności organu przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ust. 2 pkt 3, art. 80 kryteria i warunki wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ust. 2, art. 81 ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko a decyzja w sprawie zgody na realizację przedsięwzięcia ust. 3 oraz art. 90 postanowienie w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia ust. 1b ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stosuje się w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
1b. Do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji, przed wydaniem której jest przeprowadzana ponowna ocena oddziaływania na środowisko, o których mowa w ust. 1, przepisu art. 428 ponowna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko nie stosuje się.
1c. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydawanej przed uzyskaniem decyzji, o której mowa w art. 72 jednolite części wód przeznaczone do poboru wody dla zaopatrzenia ludności w wodę do spożycia ust. 1 pkt 18a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
2. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dotyczących ustalenia linii brzegu stosuje się przepisy dotychczasowe.
3. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dotyczących pozwoleń na budowę, zgłoszeń, o których mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 i 1529), a także decyzji wydawanych na podstawie:
1) ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1496 i 1566),
2) ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. z 2016 r. poz. 1067 oraz z 2017 r. poz. 1566),
3) ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1122 i 1566),
4) ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2016 r. poz. 825 oraz z 2017 r. poz. 1566),
5) ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 592),
6) ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz. U. poz. 835 i 993),
7) ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz. U. z 2016 r. poz. 1731 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 1566),
8) ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1727, z późn. zm.),
9) ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (Dz. U. z 2017 r. poz. 552 i 1566),
10) ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1812 oraz z 2017 r. poz. 635 i 1566),
11) ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1537, 1920 i 2003 oraz z 2017 r. poz. 1529 i 1566),
12) ustawy z dnia 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (Dz. U. z 2017 r. poz. 1372),
13) ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1377, 1381 i 1566)
– stosuje się przepisy dotychczasowe.
3a. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dotyczących:
1) administracyjnych kar pieniężnych, o których mowa w art. 298 administracyjne kary pieniężne ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy,
2) odroczenia terminu płatności administracyjnych kar pieniężnych, o których mowa w art. 298 administracyjne kary pieniężne ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy
– stosuje się przepisy dotychczasowe.
3b. Do wymierzonych administracyjnych kar pieniężnych, o których mowa w art. 298 administracyjne kary pieniężne ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w tym do odraczania terminu ich płatności oraz z wpływów z tych kar, stosuje się przepisy dotychczasowe.
3c. W sprawach administracyjnych kar pieniężnych, o których mowa w art. 298 administracyjne kary pieniężne ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, których termin płatności został odroczony przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
3d. W terminie nie dłuższym niż 36 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wojewódzki inspektor ochrony środowiska wymierza, na podstawie przepisów dotychczasowych, administracyjne kary pieniężne, o których mowa w art. 298 administracyjne kary pieniężne ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, za przekroczenie określonych w pozwoleniach wodnoprawnych oraz pozwoleniach zintegrowanych warunków, dotyczących ilości pobranej wody oraz ilości ścieków, ich stanu, składu, minimalnej procentowej redukcji stężeń substancji w ściekach oraz masy substancji w odprowadzanych ściekach przypadającej na jednostkę masy wykorzystanego surowca, materiału, paliwa lub wytworzonego produktu, które wystąpiło do dnia 31 grudnia 2017 r.
4. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, niewymienionych w ust. 1–3d, stosuje się przepisy dotychczasowe, z tym że organem wyższego stopnia w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego jest Prezes Wód Polskich, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy organem wyższego stopnia w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego był w tych sprawach Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej albo dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej.
5. Organy, które po wejściu w życie ustawy utracą właściwość do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, niezwłocznie przekażą sprawy wszczęte i niezakończone organom właściwym w sprawach pozwoleń wodnoprawnych.
6. Marszałkowie województw oraz wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne realizujące zadania marszałków województw określone w przepisach ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne przekażą właściwym dyrektorom zarządów zlewni Wód Polskich dokumentację niezbędną do realizacji zadań określonych w ustawie.
7. Pozwolenia wodnoprawne wydane na podstawie przepisów ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc.

Art. 546. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Decyzje wydane na podstawie art. 50 lokalizowanie inwestycji celu publicznego i art. 59 zmiana zagospodarowania terenu lub sposobu użytkowania obiektu budowlanego ustawy zmienianej w art. 497 zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dotyczące nieruchomości lub jej części znajdujących się na obszarze, o którym mowa w art. 169 mapy zagrożenia powodziowego ust. 2 pkt 2, lub w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału przeciwpowodziowego po stronie odpowietrznej, wygasają z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z wyjątkiem decyzji dotyczących rozbudowy, przebudowy, odbudowy istniejących obiektów liniowych.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do decyzji wydanych na podstawie art. 50 lokalizowanie inwestycji celu publicznego i art. 59 zmiana zagospodarowania terenu lub sposobu użytkowania obiektu budowlanego ustawy zmienianej w art. 497 zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, na podstawie których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wydano decyzje o pozwoleniu na budowę albo dokonano zgłoszeń, o których mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, do których właściwy organ nie wniósł sprzeciwu.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do decyzji wydanych na podstawie art. 50 lokalizowanie inwestycji celu publicznego i art. 59 zmiana zagospodarowania terenu lub sposobu użytkowania obiektu budowlanego ustawy zmienianej w art. 497 zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dotyczących zagospodarowania terenu niezwiązanego z wykonywaniem robót budowlanych lub polegającego wyłącznie na budowie drogi rowerowej, urządzeń melioracji wodnych lub budowli przeciwpowodziowych.
4. Do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji wydanych na podstawie art. 50 lokalizowanie inwestycji celu publicznego i art. 59 zmiana zagospodarowania terenu lub sposobu użytkowania obiektu budowlanego ustawy zmienianej w art. 497 zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przepisów art. 162 stwierdzenie wygaśnięcia decyzji ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego nie stosuje się.
5. W ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wójt, burmistrz lub prezydent miasta opracowuje wykaz decyzji, o których mowa w ust. 1.
6. Wykaz, o którym mowa w ust. 5, jest przekazywany właściwym miejscowo organom administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz podlega ogłoszeniu na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej właściwej gminy.
7. Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy w sprawie decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, o których mowa w art. 4 miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i jego zakres oraz decyzja o warunkach zabudowy ust. 2 ustawy zmienianej w art. 497 zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 547. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Inwestycje w zakresie budowy, przebudowy, modernizacji lub utrzymania śródlądowych dróg wodnych, rozpoczęte przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej lub regionalne zarządy gospodarki wodnej i niezakończone do dnia wejścia w życie ustawy, są kontynuowane przez Wody Polskie.

Art. 548. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Do projektów studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, projektów ramowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego związków metropolitalnych, a także ich zmian, w stosunku do których przed dniem wejścia w życie ustawy:
1) podjęto uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub do sporządzenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub do sporządzenia lub zmiany ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego związku metropolitalnego i
2) ogłoszono w prasie miejscowej oraz przez obwieszczenie o wyłożeniu projektu studium lub planu do publicznego wglądu
– stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Do projektów planów zagospodarowania przestrzennego województw, a także ich zmian, w stosunku do których przed dniem wejścia w życie ustawy skierowano projekt planu do ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 549. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Studia ochrony przeciwpowodziowej opracowane dla rzek lub ich odcinków zachowują ważność do czasu przekazania organom, o których mowa w art. 171 opracowywanie map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego ust. 4 pkt 7–9, map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego dla tych odcinków rzek.

Art. 550. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Obowiązek uzgodnienia, o którym mowa w art. 166 ochrona ludności i mienia przed powodzią ust. 2, obejmuje obszary szczególnego zagrożenia powodzią wynikające ze studiów ochrony przeciwpowodziowej, dla których nie opracowano map zagrożenia powodziowego.
2. Dokonując uzgodnienia, o którym mowa w ust. 1, należy kierować się ustaleniami map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego, ustaleniami wynikającymi ze studiów ochrony przeciwpowodziowej, dla obszarów, dla których nie zostały opracowane mapy zagrożenia powodziowego, lub analizami hydraulicznymi.

Art. 551. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy organ, o którym mowa w art. 135 właściwość organów w sprawach ustanowienia strefy ochronnej ust. 1 pkt 1, ustanowi strefy ochronne obejmujące wyłącznie teren ochrony bezpośredniej dla ujęć wody, dla których dotychczas nie ustanowiono takich stref ochronnych.
2. Właściciele ujęć wody, dla których nie ustanowiono strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej na podstawie art. 58 wniosek o ustanowienie strefy ochronnej ust. 1 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy przeprowadzą analizę ryzyka, o której mowa w art. 133 ustanawianie strefy ochronnej ust. 3, i złożą wnioski o ustanowienie stref ochronnych obejmujących teren ochrony bezpośredniej oraz teren ochrony pośredniej, jeżeli jest to uzasadnione wynikami tej analizy.
3. Przepisy art. 133 ustanawianie strefy ochronnej ust. 2 pkt 2, art. 134 obowiązki właściciela ujęcia wody w postępowaniu o ustanowienie strefy ochronnej ust. 2, art. 135 właściwość organów w sprawach ustanowienia strefy ochronnej ust. 1 pkt 2, art. 137 decyzja o ustanawianiu strefy ochronnej obejmującej tereny ochrony bezpośredniej i pośredniej oraz art. 138 wniosek właściciela ujęcia wody o ustanowienie strefy ochronnej stosuje się odpowiednio.

Art. 552. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Wymóg stosowania urządzeń pomiarowych umożliwiających pomiar ilości pobranej wody oraz ilości ścieków wprowadzonych do wód lub do ziemi, o którym mowa w art. 36 obowiązki podmiotu korzystającego z usług wodnych, stosuje się od dnia 31 grudnia 2026 r.
2. Ustalenie wysokości opłaty za usługi wodne w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2026 r. następuje na podstawie:
1) określonego w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym celu i zakresu korzystania z wód;
2) pomiarów dokonywanych przez organy administracji w ramach kontroli gospodarowania wodami lub ustaleń z przeglądów pozwoleń wodnoprawnych;
3) pomiarów dokonywanych przez organy administracji w ramach kontroli pozwoleń zintegrowanych.
2a. Ustalenie wysokości opłaty za usługi wodne w okresie do dnia 31 grudnia 2026 r. następuje również na podstawie:
1) odczytów z przyrządów pomiarowych dokonywanych w ramach kontroli gospodarowania wodami albo
2) oświadczeń podmiotów obowiązanych do ponoszenia opłat za usługi wodne, za poszczególne kwartały.
2b. Podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są obowiązane składać oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zgodnie z wzorami zamieszczonymi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Wód Polskich:
1) Wodom Polskim w celu ustalenia wysokości opłat, o których mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 1–7 i 9 oraz art. 275 wysokość opłaty za pobór wód podziemnych na potrzeby chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych ust. 8 pkt 6,
2) wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, w celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 8
– w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału, z tym że oświadczenia za IV kwartał 2026 r. podmioty korzystające z usług wodnych składają w terminie do 14 stycznia 2027 r.
2c. Oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają:
1) oznaczenie podmiotu składającego oświadczenie, określające:
a) nazwę,
b) REGON,
c) adres siedziby,
d) numer telefonu,
e) adres e-mail;
2) określenie kwartału, za który składane jest oświadczenie;
3) określenie miejsca korzystania z usług wodnych, którego dotyczy oświadczenie;
4) dane dotyczące pozwolenia wodnoprawnego:
a) oznaczenie organu właściwego do wydania pozwolenia wodnoprawnego,
b) znak decyzji,
c) datę udzielenia pozwolenia wodnoprawnego,
d) datę obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego.
2d. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 1 i 2, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają wyrażoną w midx3 ilość pobranych wód podziemnych lub wód powierzchniowych, z tym że jeżeli podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne pobiera wody podziemne lub wody powierzchniowe do różnych celów lub potrzeb, także w podziale na te cele lub te potrzeby.
2e. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 3, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają wyrażoną w MWh ilość energii elektrycznej wyprodukowanej w obiekcie energetyki wodnej oraz wyrażoną w midx3 ilość wód podziemnych lub wód powierzchniowych pobranych bezzwrotnie na potrzeby technologiczne w tym obiekcie, nieprzeznaczonych wprost do produkcji energii elektrycznej.
2f. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 4, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają różnicę między ilością wód pobranych do celów zapewnienia funkcjonowania systemów chłodzenia elektrowni i elektrociepłowni a ilością wód z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni – wprowadzanych do wód lub do ziemi wyrażoną w damidx3, wyliczoną na podstawie odczytów z urządzeń pomiarowych lub oszacowaną na podstawie obserwacji, analiz lub kalkulacji związanych z parametrami charakteryzującymi wydajność lub moc urządzenia.
2g. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 5, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają ilość odprowadzonych do wód – wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych w granicach administracyjnych miast, wyrażoną w midx3, wraz z informacją o istnieniu urządzeń do retencjonowania wody z terenów uszczelnionych i ich pojemności.
2h. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 6, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają wyrażoną w kg ilość substancji wprowadzanych ze ściekami do wód lub do ziemi, w tym substancji wyrażonych jako wskaźnik:
1) pięciodobowego biochemicznego zapotrzebowania tlenu (BZT5);
2) chemicznego zapotrzebowania tlenu;
3) zawiesiny ogólnej;
4) sumy chlorków i siarczanów (Cl+SO4).
2ha. W celu ustalenia wysokości opłat, o których mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 5a i 6d oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają także informacje o terminach, w których doszło odpowiednio do uruchomienia przelewu kanalizacji deszczowej lub przelewu burzowego komunalnej kanalizacji ogólnospławnej.
2i. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 7, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają ilość wprowadzanych do wód lub do ziemi wód pochodzących z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni wyrażoną w damidx3, wraz z informacją o ich temperaturze, odczytaną z urządzeń pomiarowych lub oszacowaną na podstawie obserwacji, analiz lub kalkulacji związanych z parametrami charakteryzującymi wydajność lub moc urządzenia.
2j. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 8, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają wyrażoną w midx2 wielkość utraconej powierzchni biologicznie czynnej na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 midx2 na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej, wraz z informacją o powierzchni tej nieruchomości, istnieniu urządzeń do retencjonowania wody oraz o ich pojemności.
2k. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 9, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają ilość:
1) wydobytego kamienia wyrażoną w Mg;
2) wydobytego żwiru lub piasku wyrażoną w Mg;
3) wydobytych innych materiałów wyrażoną w Mg;
4) wyciętej trzciny lub wikliny wyrażoną w midx3.
2l. (uchylony)
2m. (uchylony)
2n. (uchylony)
2o. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 275 wysokość opłaty za pobór wód podziemnych na potrzeby chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych ust. 8 pkt 6, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają wyrażoną w kg ilość substancji wprowadzanych ze ściekami do wód lub do ziemi, pochodzących z chowu lub hodowli ryb w obiektach przepływowych charakteryzujących się poborem zwrotnym, wyrażonych jako wskaźnik:
1) pięciodobowego biochemicznego zapotrzebowania tlenu (BZT5);
2) chemicznego zapotrzebowania tlenu;
3) zawiesiny ogólnej.
2p. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 3a, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają wyrażoną w MWh ilość energii cieplnej wyprodukowanej lub pobranej w instalacji oraz wyrażoną w midx3 ilość wód podziemnych lub wód powierzchniowych pobranych bezzwrotnie na potrzeby technologiczne, nieprzeznaczonych wprost do produkcji energii cieplnej.
2r. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 6a, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają także informacje o:
1) systemie retencyjno-dozującym – jeżeli zakład korzysta z takiego systemu, w tym o lokalizacji i pojemności zbiorników, które wchodzą w skład tego systemu, a także liczbie następujących po sobie dni, w których zakład może wstrzymać zrzut ścieków przemysłowych lub wód pochodzących z odwodnienia jego zakładów górniczych w okresach suszy hydrologicznej;
2) systemie oczyszczania lub podczyszczania ścieków zasolonych – jeżeli zakład korzysta z tego systemu, w tym ilości ścieków przemysłowych zawierających chlorki i siarczany lub wód pochodzących z odwodnienia zakładów górniczych, które są oczyszczane lub podczyszczane w tym systemie, i parametrach technicznych tego systemu.
2s. W celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 3b, oświadczenia, o których mowa w ust. 2a pkt 2, zawierają ilość wprowadzanych do wód lub ziemi wód pochodzących z pomp ciepła lub akumulatorów ciepła warstwy wodonośnej wyrażoną w midx3, wraz z informacją o ich temperaturze, odczytaną z urządzeń pomiarowych lub oszacowaną na podstawie obserwacji, analiz lub kalkulacji związanych z parametrami charakteryzującymi wydajność lub moc urządzenia.
3. (uchylony)
4. Przepisy wydane na podstawie art. 277 rozporządzenie w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne ust. 1 stosuje się.
5. Przepisy art. 272 wysokość opłaty zmiennej za usługi wodne ust. 10 i 17–21 oraz art. 273 reklamacja w sprawie wysokości opłaty za usługi wodne stosuje się odpowiednio.
6. (uchylony)
7. Do dnia 31 grudnia 2026 r. Wody Polskie wyposażą w przyrządy pomiarowe podmioty obowiązane do ponoszenia opłaty za usługi wodne, o której mowa w art. 268 opłaty za usługi wodne ust. 1.

Art. 552a. Przepisy przejściowe i dostosowujące

W przypadku gdy pozwolenie wodnoprawne albo pozwolenie zintegrowane nie określa zakresu korzystania z wód w midx3/s, ustalenia wysokości opłaty stałej za usługi wodne, o których mowa w art. 271 wysokość opłaty stałej za usługi wodne ust. 2–5, dokonuje się z uwzględnieniem wyrażonych w midx3 na godzinę maksymalnych ilości możliwych do:
1) pobrania wód podziemnych albo powierzchniowych,
2) odprowadzania do wód – wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast,
3) odprowadzania do wód – wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast,
4) wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi
– określonych w pozwoleniach wodnoprawnych albo pozwoleniach zintegrowanych i przeliczonych na midx3/s.

Art. 553. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Organizator badań biegłości, o których mowa w art. 348 badanie próbek wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli ust. 6 niniejszej ustawy oraz w art. 12a system jakości badań wody ust. 5 ustawy zmienianej w art. 494 zmiana ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy powinien uzyskać potwierdzenie przez właściwą krajową lub międzynarodową jednostkę do spraw akredytacji, kompetencji spełnienia wymagań zawartych w aktualnym wydaniu normy PN-EN ISO/IEC 17043 i postępować zgodnie z wymaganiami zawartymi w aktualnym wydaniu tej normy.
2. Główny Inspektor Sanitarny publikuje pierwsze sprawozdanie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, o którym mowa w art. 12b sprawozdanie z badania jakości wody przeznaczonej do spożycia ustawy zmienianej w art. 494 zmiana ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r.

Art. 554. Przepisy przejściowe i dostosowujące

W terminie 7 dni od dnia ogłoszenia ustawy minister właściwy do spraw gospodarki wodnej przygotuje plany finansowe Wód Polskich i przekaże te plany ministrowi właściwemu do spraw budżetu.

Art. 555. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Zachowują ważność dokonane przed dniem wejścia w życie ustawy aktualizacje:
1) krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych;
2) planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.
2. Ustanowione na podstawie przepisów ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne:
1) krajowy program ochrony wód morskich – staje się programem ochrony wód morskich w rozumieniu art. 159 program ochrony wód morskich ust. 1 niniejszej ustawy i podlega przeglądowi do dnia 31 grudnia 2021 r. i w razie potrzeby aktualizacji;
2) program monitoringu wód morskich – staje się programem monitoringu wód morskich w rozumieniu art. 351 program monitoringu wód morskich ust. 1 niniejszej ustawy i podlega przeglądowi do dnia 31 grudnia 2021 i w razie potrzeby aktualizacji;
3) krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych – staje się krajowym programem oczyszczania ścieków komunalnych w rozumieniu art. 88 krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych ust. 1 niniejszej ustawy i podlega aktualizacji do dnia 1 lipca 2021 r.;
4) mapy ryzyka powodziowego – stają się mapami ryzyka powodziowego w rozumieniu art. 170 mapy ryzyka powodziowego ust. 1 niniejszej ustawy i podlegają przeglądowi do dnia 22 grudnia 2019 r. i w razie potrzeby aktualizacji;
5) mapy zagrożenia powodziowego – stają się mapami zagrożenia powodziowego w rozumieniu art. 169 mapy zagrożenia powodziowego ust. 1 niniejszej ustawy i podlegają przeglądowi do dnia 22 grudnia 2019 r. i w razie potrzeby aktualizacji;
6) plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy – stają się planami gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy w rozumieniu art. 318 elementy planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza ust. 1 niniejszej ustawy i podlegają przeglądowi i aktualizacji do dnia 22 marca 2023 r..;
7) plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy – stają się planami zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy w rozumieniu art. 172 plany zarządzania ryzykiem powodziowym ust. 1 niniejszej ustawy i podlegają przeglądowi do dnia 22 marca 2023 r. i w razie potrzeby aktualizacji;
8) wstępna ocena stanu środowiska wód morskich – staje się wstępną oceną stanu środowiska wód morskich w rozumieniu art. 150 wstępna ocena stanu środowiska wód morskich niniejszej ustawy i podlega przeglądowi do dnia 15 lipca 2018 r. i w razie potrzeby aktualizacji;
9) wstępna ocena ryzyka powodziowego – staje się wstępną oceną ryzyka powodziowego w rozumieniu art. 167 wstępna ocena ryzyka powodziowego ust. 1 niniejszej ustawy i podlega przeglądowi do dnia 22 grudnia 2018 r. i w razie potrzeby aktualizacji;
10) zestaw celów środowiskowych dla wód morskich i związanych z nim wskaźników – staje się zestawem celów środowiskowych dla wód morskich w rozumieniu art. 156 zestaw celów środowiskowych dla wód morskich ust. 1 niniejszej ustawy i podlega przeglądowi do dnia 15 lipca 2018 r. i w razie potrzeby aktualizacji;
11) zestaw właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska wód morskich – staje się zestawem właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska wód morskich w rozumieniu art. 153 elementy zestawu właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska wód morskich ust. 1 niniejszej ustawy i podlega przeglądowi do dnia 15 lipca 2018 r. i w razie potrzeby aktualizacji.
3. Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej przekazuje Komisji Europejskiej pierwsze sprawozdanie, o którym mowa w art. 328 monitorowanie realizacji działań zawartych w planach ust. 4, w terminie do dnia 22 grudnia 2018 r.

Art. 556. Przepisy przejściowe i dostosowujące

W ramach aktualizacji planów gospodarowania wodami, o której mowa w art. 555 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 2 pkt 6, minister właściwy do spraw gospodarki wodnej dokona przeglądu i aktualizacji podziału kraju na jednolite części wód powierzchniowych i podziemnych.

Art. 558. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, określonych na rok 2018 oraz rok 2019.

Art. 559. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Niezwłocznie po aktualizacji map ryzyka powodziowego oraz map zagrożenia powodziowego, o której mowa w art. 555 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 2 pkt 4 i 5, Wody Polskie przygotują projekty planów zarządzania ryzykiem powodziowym uwzględniające tę aktualizację.

Art. 560. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W terminie do dnia 22 grudnia 2018 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska opracuje i przekaże Komisji Europejskiej dodatkowy program monitoringu wód powierzchniowych, wykonywany w ramach państwowego monitoringu środowiska, o którym mowa w art. 23 państwowy monitoring środowiska ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, dla następujących substancji priorytetowych:
1) dikofol;
2) kwas perfluorookatnosulfonowy i jego pochodne (PFOS);
3) chinoksyfen;
4) dioksyny i związki dioksynopodobne;
5) aklonifen;
6) bifenoks;
7) cybutryna;
8) cypermetryna;
9) dichlorfos;
10) heksabromocyklodekany (HBCDD);
11) heptachlor i epoksyd heptachloru;
12) terbutryna.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej opracuje i przekaże Komisji Europejskiej propozycje działań zmierzających do osiągnięcia dobrego stanu chemicznego wód powierzchniowych dla substancji priorytetowych, o których mowa w ust. 1.
3. W terminie do dnia 22 grudnia 2021 r. zostanie osiągnięty dobry stan chemiczny wód powierzchniowych w odniesieniu do następujących substancji priorytetowych:
1) antracen;
2) bromowane difenyloetery;
3) fluoranten;
4) ołów i jego związki;
5) naftalen;
6) nikiel i jego związki;
7) wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.
4. W terminie do dnia 22 grudnia 2027 r. zostanie osiągnięty dobry stan chemiczny wód powierzchniowych w odniesieniu do substancji priorytetowych, o których mowa w ust. 1.

Art. 562. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Organy właściwe w sprawach pozwoleń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych, w terminie do dnia 31 grudnia 2021 r., na wniosek zainteresowanych zakładów mogą dokonać zmiany pozwoleń wodnoprawnych na pobór wód powierzchniowych lub wód podziemnych lub pozwoleń zintegrowanych w zakresie poboru wód powierzchniowych lub wód podziemnych, ustalając w tych pozwoleniach rzeczywiste maksymalne ilości pobieranej wody przez te zakłady.

Art. 563. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej przekazuje Komisji Europejskiej pierwsze sprawozdanie, o którym mowa w art. 111 sprawozdanie ministra ust. 1, w terminie do dnia 31 października 2018 r.

Art. 564. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Marszałkowie województw przekażą wojewodom dokumentację niezbędną do realizacji zadań w zakresie nadzoru nad związkami spółek wodnych oraz związkami związków wałowych, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Art. 565. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 58 realizacja celów środowiskowych dla wód jednolitych części wód powierzchniowych ust. 1, art. 60 realizacja celu środowiskowego dla jednolitych części wód podziemnych, art. 61u ust. 1, art. 88t ust. 1 oraz art. 114b plan utrzymania wód ust. 5 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc do dnia wejścia w życie aktów prawa miejscowego wydanych na podstawie art. 31 korzystanie z wody ust. 5, art. 135 właściwość organów w sprawach ustanowienia strefy ochronnej ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 141 ustanawianie obszaru ochronnego ust. 1 i 4, art. 162 czasowe odstępstwo od podejmowania działań doraźnych ust. 1 oraz art. 327 plany utrzymania wód ust. 4 niniejszej ustawy i mogą być zmieniane.
2. Dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 43 systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych w aglomeracjach ust. 2a ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2020 r. i mogą być zmieniane.
3. Dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 120 ustalanie warunków korzystania z wód regionu wodnego oraz warunków korzystania z wód dorzecza ust. 1 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc nie dłużej niż do dnia 22 grudnia 2021 r. i mogą być zmieniane.
4. Dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 15 ustanawianie i znoszenie obwodów rybackich, obrębów ochronnych i obrębów hodowlanych ust. 1 ustawy zmienianej w art. 481 zmiana ustawy o rybactwie śródlądowym zachowują moc do dnia wejścia w życie aktów prawa miejscowego wydanych na podstawie art. 15 zasady prawidłowego gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy ust. 1 ustawy zmienianej w art. 481 zmiana ustawy o rybactwie śródlądowym w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą i mogą być zmieniane.
5. Do dnia wejścia w życie aktów prawa miejscowego wydanych na podstawie art. 382 ochrona urządzeń pomiarowych służb państwowych ust. 7 niniejszej ustawy dotychczasowe decyzje wydane na podstawie art. 107 urządzenia pomiarowe służb państwowych, strefy ochronne ust. 6 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc i mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów.

Art. 566. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 34g rozporządzenie dotyczące kąpielisk, art. 38a rozporządzenie w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu wód podziemnych ust. 1, 3 i 7, art. 38l wykaz substancji priorytetowych ust. 2, art. 45 rozporządzenia dotyczące ścieków ust. 1 pkt 1, 3 i 4, art. 45 rozporządzenia dotyczące ścieków ust. 2, art. 45a rozporządzenie dotyczące substancji, których wprowadzenie do ścieków wymaga pozwolenia wodnoprawnego ust. 1, art. 50 rozporządzenie w sprawie wymagań dla wód wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia ust. 1 i 3, art. 57 oznaczenie granic ochrony pośredniej ust. 2, art. 64 utrzymywanie urządzeń wodnych ust. 2d, art. 66 rozporządzenia dotyczące śródlądowego transportu wodnego oraz żeglugowego wykorzystania wód ust. 1, art. 66a informacje dotyczące śródlądowych dróg wodnych i ich infrastruktury ust. 4, art. 78 rozporządzenie dotyczące opłaty melioracyjnej oraz ewidencji ust. 3, art. 88j upoważnienie do wydania rozporządzenia w sprawie skal i wymogów map ust. 1, art. 88n zakazy związane z zapewnieniem szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych ust. 3c, art. 95 umundurowanie pracowników ust. 3, art. 111 publikacja informacji ust. 2, art. 121 rozporządzenie dotyczące szczegółowego zakresu opracowania planów gospodarowania wodami, art. 132 forma i elementy operatu wodnoprawnego ust. 10 oraz art. 155b rozporządzenie dotyczące monitoringu wód ust. 1 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 48 rozporządzenie w sprawie wymagań dla wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli ust. 1, art. 49 rozporządzenie w sprawie ewidencji kąpielisk i miejscu okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, art. 51 cel ochrony wód i jego realizacja ust. 4, art. 53 rozporządzenie w sprawie oceny stanu jednolitych części wód podziemnych ust. 1 i 4, art. 74 rozporządzenie w sprawie wymagań dla wód wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę do spożycia ust. 1, art. 99 rozporządzenia w sprawie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi ust. 1 i 2, art. 100 rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego ust. 1, art. 114 rozporządzenie w sprawie wykazu substancji priorytetowych, art. 126 rozporządzenie w sprawie tablic informacyjnych , art. 174 rozporządzenie w sprawie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego ust. 1, art. 178 obowiązek informacyjny wprowadzającego zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych ust. 2, art. 189 dziennik gospodarowania wodą ust. 9, art. 193 śródlądowe drogi wodne ust. 3, art. 194 żeglugowe wykorzystanie śluz i pochylni ust. 7, art. 210 rozporządzenie w sprawie ewidencji melioracji wodnych ust. 1, art. 251 umundurowanie pracowników Wód Polskich ust. 6, art. 322 rozporządzenie w sprawie opracowywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy ust. 1, art. 350 rozporządzenie w sprawie prowadzenia monitoringu wód ust. 1, art. 387 publikacja i przekazywanie informacji przez państwowe służby hydrologiczno-meteorologiczna i geologiczną ust. 3 oraz art. 413 rozporządzenie w sprawie zakresu instrukcji gospodarowania wodą niniejszej ustawy, jednak nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, i mogą być zmieniane.
2. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 88h plany zarządzania ryzykiem powodziowym ust. 13 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc do dnia 22 marca 2023 r. i mogą być zmieniane.
2a. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 114 ust. 5 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 321 rozporządzenie w sprawie przyjęcia i aktualizacji planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, jednak nie dłużej niż do dnia 22 marca 2023 r., i mogą być zmieniane.
3. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 61l ust. 8, art. 61o ust. 8 oraz art. 61s ust. 11 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 154 projekt zestawu właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska wód morskich ust. 8, art. 157 zestaw celów środowiskowych dla wód morskich ust. 8 oraz art. 161 program ochrony wód morskich ust. 11.
4. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 13 obszary dorzeczy ust. 9 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 6d ust. 26 ustawy zmienianej w art. 481 zmiana ustawy o rybactwie śródlądowym w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednak nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, i mogą być zmieniane.
5. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 286 przeprowadzanie pomiarów dotyczących wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi ust. 3 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 286 przeprowadzanie pomiarów dotyczących wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi ust. 3 ustawy zmienianej w art. 493 zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednak nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, i mogą być zmieniane.

Art. 567. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej opracuje projekt programu działań, o którym mowa w art. 104 program działań w celu ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami ze źródeł rolniczych ust. 1, w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

Art. 568. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Do dnia 1 września 2019 r. należności za korzystanie ze śluz, o których mowa w art. 306 należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i urządzeń wodnych ust. 1 pkt 5, od uczniów gimnazjów obniża się o połowę.

Art. 568a. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Do dnia 30 września 2020 r. podmioty wykonujące czynności, o których mowa w art. 306 należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i urządzeń wodnych ust. 1, zwalnia się z należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa, usytuowanych na śródlądowych wodach powierzchniowych.

Art. 568b. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Od dnia 1 marca 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. podmioty wykonujące czynności, o których mowa w art. 306 należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i urządzeń wodnych ust. 1, zwalnia się z należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz z urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa usytuowanych na śródlądowych wodach powierzchniowych.

Art. 569. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W latach 2018–2027 maksymalny limit wydatków Wód Polskich będący skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy wynosi 28 751,87 mln zł, przy czym w:
1) 2018 r. – 2 475,96 mln zł;
2) 2019 r. – 3 662,32 mln zł;
3) 2020 r. – 4 193,60 mln zł;
4) 2021 r. – 3 090,99 mln zł;
5) 2022 r. – 3 094,39 mln zł;
6) 2023 r. – 3 117,07 mln zł;
7) 2024 r. – 2 758,70 mln zł;
8) 2025 r. – 2 116,00 mln zł;
9) 2026 r. – 2 118,28 mln zł;
10) 2027 r. – 2 124,56 mln zł.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, oraz wdraża mechanizm korygujący, o którym mowa w ust. 3.
3. W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków określonego w ust. 1 oraz w przypadku gdy część planowanych wydatków, o których mowa w ust. 1, przypadająca proporcjonalnie na okres od początku roku kalendarzowego do końca danego kwartału została przekroczona:
1) po pierwszym kwartale – co najmniej o 20%,
2) po dwóch kwartałach – co najmniej o 15%,
3) po trzech kwartałach – co najmniej o 10%
– minister właściwy do spraw gospodarki wodnej stosuje mechanizm korygujący polegający na obniżeniu kosztów realizacji zadań przez Wody Polskie.

Art. 570. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W celu wykonania przepisów ustawy Prezes Rady Ministrów dokonuje, w drodze rozporządzenia, przeniesienia planowanych dochodów i wydatków budżetowych, w tym wynagrodzeń oraz limitów zatrudnienia, między częściami, działami i rozdziałami budżetu państwa z zachowaniem przeznaczenia środków publicznych wynikającego z ustawy budżetowej.
2. W celu wykonania przepisów ustawy minister właściwy do spraw gospodarki wodnej dokona przeniesienia wydatków między działami klasyfikacji budżetowej w ramach części budżetowej, której jest dysponentem.

Art. 571. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Wody Polskie, do dnia 31 grudnia 2019 r., dostosują ewidencję, o której mowa w art. 196 ewidencja melioracji wodnych ust. 1, do przepisów niniejszej ustawy.
2. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ewidencja, o której mowa w art. 70 cel ochrony wód na potrzeby zaopatrzenia ludności w wodę do spożycia ust. 3 ustawy uchylanej w art. 573 utrata mocy ustawy – Prawo wodne, staje się ewidencją, o której mowa w art. 196 ewidencja melioracji wodnych ust. 1.

Art. 572. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, po upływie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy, przedstawi Sejmowi informację o skutkach jej stosowania, obejmującą w szczególności informacje dotyczące:
1) dostępności i jakości wody dla ludności i gospodarki;
2) ochrony przed powodzią oraz suszą;
3) kosztów ponoszonych przez poszczególne sektory gospodarki z tytułu poboru wody;
4) kosztów ponoszonych przez prowadzących działalność gospodarczą z tytułu poboru wody.

Art. 574. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., z wyjątkiem:
1) art. 102 zasady prowadzenia produkcji rolnej–112, art. 494 zmiana ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, art. 502 zmiana ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego, art. 506 zmiana ustawy o nawozach i nawożeniu, art. 515 zmiana ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, art. 525 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 3–6 oraz 8 i 9, art. 539 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 3–5 i 7, art. 540 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 1–4, 6 i 7, art. 541 przepisy przejściowe i dostosowujące, art. 542 przepisy przejściowe i dostosowujące, art. 544 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 1, art. 554 przepisy przejściowe i dostosowujące oraz art. 570 przepisy przejściowe i dostosowujące, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
2) art. 532 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 5 i 6, które wchodzą w życie z dniem 31 grudnia 2017 r.;
3) art. 524 zmiana ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.;
4) (uchylony)
5) art. 36 obowiązki podmiotu korzystającego z usług wodnych ust. 1–3 oraz 6 i 7 oraz art. 303 obowiązek posiadania przyrządów pomiarowych ust. 1 i 4, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2027 r.



----------
[Ustawa została ogłoszona 23.08.2017 r. - Dz.U. z 2017 r. poz.1566]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.