Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ
Kodeks etyki komornika sądowego
- Uchwała nr 1603/V Krajowej Rady Komorniczej z dnia 06 września 2016 r. ze zm. Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego
Sprawowanie funkcji we władzach samorządu komorniczego jest prawem i obowiązkiem każdego komornika.
Komornik wybrany do władz samorządowych obowiązany jest uczestniczyć w jego pracach z najwyższą starannością.
Krajowa Rada Komornicza i rady izb komorniczych troszczą się o dobre imię urzędu komornika i otaczanie go szacunkiem w społeczeństwie.
Szczególną troską organów samorządu winni być objęci komornicy, komornicy emerytowani oraz członkowie ich rodzin, których wyjątkowa sytuacja życiowa to uzasadnia.
Komornik okazuje szacunek władzom samorządu komorniczego, podporządkowuje się ich decyzjom oraz współdziała z nimi we wszystkich sprawach dotyczących urzędu.
Komornik obowiązany jest uczestniczyć w walnych zgromadzeniach komorników izb komorniczych.
Rada izby komorniczej jest zobowiązana rozważyć zgłoszone przez komornika uwagi i wnioski bez zbędnej zwłoki.
Kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości i solidarnością zawodową, komornicy powinni służyć sobie radą, udzielać wzajemnej pomocy w wypełnianiu powinności służbowych oraz pogłębiać zawodową integrację.
Komornik w stosunku do innych członków samorządu komorniczego winien przestrzegać zasad równości, uprzejmości, lojalności, koleżeństwa, wzajemnej życzliwości i szacunku.
Nieporozumienia pomiędzy komornikami powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności przez organy samorządu komorniczego.
Komornik nie może publicznie komentować czynności służbowych dokonywanych przez innego członka samorządu komorniczego i winien dbać o to, by nie czynił tego nikt z jego pracowników.
Komornik jest uprawniony do zwrócenia, w taktownej formie, uwagi innemu członkowi samorządu komorniczego naruszającemu zasady etyki zawodowej, a w sytuacjach szczególnie uzasadnionych winien zawiadomić o naruszeniu organy samorządu komorniczego.