Kodeks etyki komornika sądowego
Komornik sądowy, jako funkcjonariusz publiczny wykonujący zawód zaufania publicznego, pełni służbę na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Samorząd komorniczy na mocy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 202 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (dalej „uoks”), reprezentując komorników sądowych oraz sprawując pieczę nad należytym wykonywaniem tego zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony, uchwala Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego (zwany dalej „Kodeksem Etyki”) w celu skonkretyzowania zasad wykonywania zawodu komornika wyrażających się w szczególności w obowiązkach: postępowania zgodnego z prawem i sumieniem, dochowania tajemnicy prawnie chronionej oraz kierowania się zasadami godności, honoru i uczciwości.
Dział I Zasady ogólne
§ 2. Podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej
§ 3. Zadania organów samorządu komorniczego
Krajowa Rada Komornicza jest uprawniona do dokonywania zmian i wykładni Kodeksu Etyki.
Każdy Komornik obowiązany jest współdziałać w strzeżeniu powagi i godności zawodu, bronić jego tożsamości i niezależności.
W przypadkach niewymienionych w Kodeksie Etyki komornicy powinni kierować się zasadami ustalonymi w uchwałach samorządu i orzecznictwie komisji dyscyplinarnej.
§ 4. Składanie przyrzeczenia
„Oświadczam, że treść Kodeksu Etyki Zawodowej Komornika Sądowego jest mi znana i uroczyście przyrzekam przestrzegać jego postanowień”.
§ 5. Odpowiedzialność dyscyplinarna
Obwiniony nie może uchylać się przed postępowaniem dyscyplinarnym ani dążyć do uzyskania korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia inną drogą niż w sposób zgodny z prawem i etyką.
Komornik obowiązany jest do współdziałania z Krajową Radą Komorniczą, radą izby komorniczej, komornikami wizytatorami, Rzecznikiem Dyscyplinarnym oraz Komisją Dyscyplinarną, a w szczególności do niezwłocznego stawienia się na wezwanie, do udostępnienia pomieszczeń kancelarii oraz do okazania urządzeń ewidencyjnych, akt egzekucyjnych, systemu teleinformatycznego, innych dokumentów, a w zakresie finansowym: urządzeń do ewidencji operacji finansowych w postaci papierowej i elektronicznej, wyciągów bankowych i środków pieniężnych w gotówce.
Dział II Zasady pełnienia służby
Rozdział I Obowiązki komornika
§ 6. Obowiązki komornika
Komornik powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli, wiedzy, w sposób bezstronny, ze szczególnym poszanowaniem praw i godności stron podejmowanych czynności, uczestników postępowania oraz podwładnych.
§ 7. Zgłaszanie adresu Ministrowi Sprawiedliwości
§ 8. Organy uprawnione do informowania w środkach masowego przekazu lub w innej formie o działalności zawodowej komornika oraz samorządu komorniczego
Komornik, którego czynności służbowe budzą zainteresowanie mediów, może udzielić informacji w niezbędnym zakresie, z poszanowaniem obowiązku przestrzegania tajemnicy zawodowej, bacząc by jego wypowiedzi nie godziły w dobro samorządu komorniczego. Komornik zobowiązany jest zwrócić się do właściwych organów samorządu, celem uzyskania należytego wsparcia co do zakresu i formy udzielania informacji.
§ 9. Podporządkowanie prawu
§ 10. Bezstronność komornika
§ 11. Obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych
Doskonalenie zawodowe polega na samokształceniu oraz obowiązkowym uczestnictwie w szkoleniach organizowanych przez organy samorządu, a także uczestnictwie w innych konferencjach i seminariach.
Komornik obowiązany jest dbać o najwyższy poziom profesjonalizmu swoich pracowników, w szczególności poprzez ich zaznajamianie w niezbędnym zakresie z obowiązującym stanem prawnym.
§ 12. Organizowanie i czuwanie nad systematycznym wykonywaniem obowiązku doskonalenia zawodowego
Rozdział II Wykonywanie zawodu
§ 13. Obowiązek wykonywanie czynności egzekucyjnych na rzecz wierzyciela, zgodnie z interesem wymiaru sprawiedliwości, na podstawie tytułu wykonawczego i przepisów prawa
§ 14. Obowiązek troszczenia się o sprawność, szybkość i rzetelność podejmowanych czynności egzekucyjnych
Komornik podczas przeprowadzanych czynności służbowych zobowiązany jest wskazać ich podstawę, przedstawić stosowne dokumenty, identyfikator służbowy oraz zachowywać się z należytą kulturą osobistą.
Komornik w zakresie ubioru swojego jak i pracowników, winien respektować uznane standardy i unikać ekstrawagancji.
§ 15. Naganność nieprzekazywania akt spraw egzekucyjnych komornikowi właściwemu do dalszego prowadzenia postępowania bądź przekazywanie ich z nieuzasadnionym opóźnieniem
Rozdział III Uczciwa konkurencja
§ 16. Uczciwa konkurencja
§ 17. Zakaz stosowania reklamy
§ 18. Obowiązek powstrzymania się od jakichkolwiek form nieuczciwej konkurencji zawodowej
wpływania w sposób bezpośredni lub pośredni na wybór komornika dokonywany przez wierzycieli,
ustalania kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu egzekucyjnym w nieuzasadnionej wysokości,
korzystania z usług pośredników, którzy zawodowo bądź w innej formie zjednują dla komornika wierzycieli,
dokonywania innej identyfikacji komornika oraz kancelarii niż określona w odpowiednich przepisach,
inspirowania lub redagowania przez komornika relacji medialnych z przeprowadzonych przez siebie lub innych komorników czynności służbowych,
zawierania, bez względu na formę, umów dotyczących prowadzenia postępowań egzekucyjnych z wierzycielami lub ich przedstawicielami,
uczestniczenia w jakiejkolwiek formie w przedsiębiorstwach windykacyjnych lub dokonujących obrotu wierzytelnościami.
§ 19. Prawo do informowania o wykonywaniu zawodu oraz prowadzonej kancelarii wyłącznie za pośrednictwem własnej strony internetowej
Informacja o wykonywaniu zawodu oraz prowadzonej kancelarii nie może:
naruszać godności zawodu komornika,
naruszać tajemnicy zawodowej,
wprowadzać w błąd,
mieć charakteru oferty, ani w żaden inny sposób skłaniać do składania wniosków egzekucyjnych,
dotyczyć innych komorników lub kancelarii komorniczych,
zawierać jakichkolwiek elementów ocennych lub porównawczych,
wskazywać stron i uczestników postępowań, pełnomocników ani prowadzonych spraw egzekucyjnych,
dotyczyć innych komorników lub firm.