Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o komornikach sądowych


Dz.U.2023.0.1691 t.j. - Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych

Rozdział 13. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Art. 280. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Komornicy powołani przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stają się z dniem jej wejścia w życie komornikami w rozumieniu niniejszej ustawy w dotychczasowych siedzibach kancelarii.
2. Asesorzy komorniczy powołani przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stają się z dniem jej wejścia w życie asesorami w rozumieniu niniejszej ustawy.
3. Osoby będące aplikantami komorniczymi w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy stają się z tym dniem aplikantami w rozumieniu niniejszej ustawy.

Art. 281. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Powołanie na stanowisko komornika osób, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ukończyły 65 lat, wygasa z upływem 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie później jednak niż z dniem ukończenia 70. roku życia.

Art. 283. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Przepisów art 149–151 nie stosuje się do opłat egzekucyjnych prawomocnie ustalonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Opłaty, o których mowa w ust. 1, przypadają komornikowi, zastępcy komornika, komornikowi odwołanemu, komornikowi, którego powołanie na stanowisko komornika wygasło z mocy prawa, albo spadkobiercom zmarłego komornika zgodnie z dotychczasowymi przepisami.

Art. 285. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Przepis art. 63 rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem likwidowanej kancelarii komorniczej stosuje się również do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220).

Art. 287. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Upoważnienia udzielone aplikantom na podstawie dotychczasowych przepisów tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Zlecenia udzielone asesorom na podstawie dotychczasowych przepisów pozostają w mocy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy w zakresie, w jakim nie są sprzeczne z art. 138 czynności asesora komorniczego i art. 139 zlecenie do wykonywanie czynności przez asesora komorniczego.
3. Czynności egzekucyjne dokonane zgodnie z dotychczasowymi przepisami przez asesorów lub aplikantów pozostają w mocy.

Art. 288. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W 2019 r. egzamin komorniczy odbywa się na dotychczasowych zasadach. Komisje do spraw przeprowadzenia egzaminu konkursowego i komorniczego oraz zespół do przygotowywania pytań testowych i zadań na egzaminy konkursowy i komorniczy powołane na podstawie przepisów dotychczasowych pozostają właściwe w sprawach egzaminu konkursowego i komorniczego w 2019 r.
2. Komisja egzaminacyjna II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości powołana na podstawie dotychczasowych przepisów pozostaje właściwa do rozpoznania odwołań od wyniku egzaminu komorniczego do czasu powołania komisji odwoławczej na podstawie przepisów niniejszej ustawy, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.

Art. 289. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Postępowania administracyjne wszczęte na podstawie ustawy uchylanej w art. 305 utrata mocy ustawy o komornikach sądowych i egzekucji i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy są prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów, z tym że do tych postępowań stosuje się przepis art. 12 tryb powołania komornika ust. 1.

Art. 290. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Postępowania dyscyplinarne wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy są prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów, do czasu zakończenia postępowania przed komisją dyscyplinarną.
2. Termin do wniesienia odwołania od orzeczeń komisji dyscyplinarnej nieprawomocnych w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wynosi 30 dni.
3. Odwołania, których termin wniesienia upływa po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, komisja dyscyplinarna przekazuje właściwemu sądowi apelacyjnemu.
4. Odwołania, których termin wniesienia upływa przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podlegają rozpoznaniu przez właściwy sąd okręgowy.

Art. 291. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Rzecznik dyscyplinarny i jego zastępcy, powołani przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pełnią swoje funkcje do dnia zakończenia kadencji.
2. Członkowie komisji dyscyplinarnej powołani przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy pełnią swoje funkcje do dnia zakończenia kadencji, jeżeli spełniają wymagania, o których mowa w art. 231 komisja dyscyplinarna ust. 2 i 3. W przypadku gdy nie spełniają oni wymagań, o których mowa w art. 231 komisja dyscyplinarna ust. 2 i 3, ich kadencja wygasa z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, przy czym pełnią oni swoje funkcje do zakończenia prowadzonego postępowania dyscyplinarnego, chyba że zachodzi konieczność prowadzenia postępowania dyscyplinarnego od początku.

Art. 292. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Komornicy wizytatorzy wyznaczeni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy pełnią swoje funkcje przez rok od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli spełniają wymagania, o których mowa w art. 191 wymogi wobec komorników wizytatorów. W przypadku gdy nie spełniają oni wymagań, o których mowa w art. 191 wymogi wobec komorników wizytatorów, przestają pełnić swoje funkcje z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 294. Przepisy przejściowe i dostosowujące

W stosunku do osób zatrudnionych w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy na stanowisku asesora przepisu art. 144 obligatoryjne odwołanie asesora komorniczego z zajmowanego stanowiska ust. 1 pkt 5 nie stosuje się.

Art. 295. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Po dniu 31 grudnia 2020 r. dopuszczalne jest dalsze przetwarzanie, przechowywanie i udostępnianie dokumentacji, o której mowa w art. 155 akta komornicze ust. 1 i art. 156 urządzenia ewidencyjne, w postaci dotychczasowej, o ile została ona w tej postaci wytworzona.
2. Jeżeli po dniu 31 grudnia 2020 r. prowadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 158 system teleinformatyczny dla prowadzenia i przechowywania dokumentacji komorniczej ust. 1, akt spraw komorniczych oraz urządzeń ewidencyjnych napotka trudne do przezwyciężenia przeszkody, komornik wytwarza, przetwarza, przechowuje i udostępnia tę dokumentację z pominięciem systemu teleinformatycznego.

Art. 297. Przepisy przejściowe i dostosowujące

W przypadku przekazania jednemu sądowi rejonowemu rozpoznawania spraw egzekucyjnych z obszaru właściwości lub części obszarów właściwości innych sądów rejonowych, wszczęte i niezakończone postępowania toczące się przed sądem rejonowym, w którym nie utworzono wydziału egzekucyjnego, a które należałyby do właściwości wydziałów egzekucyjnych:
1) są nadal prowadzone przez właściwy dotąd sąd rejonowy, o ile dotyczą spraw, o których mowa w art. 12 wydziały sądu rejonowego § 1 pkt 7 lit. a–e ustawy zmienianej w art. 269 zmiana ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, oraz spraw w przedmiocie nadzoru nad egzekucją z nieruchomości, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy został już wyznaczony termin licytacji nieruchomości przypadający po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy albo zamknięcie przetargu nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy;
2) zostaną przekazane do właściwych sądów, jeżeli dotyczą pozostałych, niewymienionych w pkt 1, spraw, które należą do właściwości wydziałów egzekucyjnych.

Art. 298. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 261 zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. Przepisy działu I tytułu II części trzeciej ustawy zmienianej w art. 261 zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do egzekucji z ruchomości wszczętej po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.
3. Przepis art. 761 uprawnienia organu egzekucyjnego wobec uczestników postępowania egzekucyjnego ustawy zmienianej w art. 261 zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się również do postępowań w przedmiocie zabezpieczenia spadku i sporządzenia spisu inwentarza, w tym postępowań mających na celu wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu spadku i sporządzeniu spisu inwentarza, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 539).
4. Do skarg na czynności komornika składanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 767 skarga na czynności komornika § 5 ustawy zmienianej w art. 261 zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, z tym że skargi na czynność komornika dotyczące postępowań egzekucyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy komornik, w przypadku braku podstaw do ich uwzględnienia, przekazuje sądowi właściwemu zgodnie z przepisami dotychczasowymi.
5. Postanowienia o zastosowaniu aresztu wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, na podstawie art. 8011 złożenie wykazu majątku przez dłużnika § 2 ustawy zmienianej w art. 261 zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego w brzmieniu dotychczasowym, nie podlegają wykonaniu.
6. Przepis art. 1003 wykreślenie z księgi wieczystej wygasłych praw i hipotek § 2 ustawy zmienianej w art. 261 zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do postanowień o przysądzeniu własności wydanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 299. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 276 zmiana ustawy o ewidencji ludności w brzmieniu dotychczasowym.
2. Podmiotom, o których mowa w art. 46 podmioty uprawnione i tryb udostępniania danych z rejestrów ust. 1 ustawy zmienianej w art. 276 zmiana ustawy o ewidencji ludności, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, którym do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie wydano decyzji o wyrażeniu zgody na udostępnianie danych za pomocą urządzeń teletransmisji danych, udostępnia się dane jednostkowe w sposób określony w art. 47 zakres danych z rejestrów udostępnianych uprawnionym podmiotom ustawy zmienianej w art. 276 zmiana ustawy o ewidencji ludności, w brzmieniu dotychczasowym, nie dłużej jednak niż przez 4 miesiące od dnia wejścia z życie niniejszej ustawy.

Art. 300. Przepisy przejściowe i dostosowujące

Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 17a obowiązek używania identyfikatora ust. 3, art. 17b potwierdzenie danych do weryfikacji podpisu elektronicznego komornika ust. 2, art. 17c moc dokumentu z systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie egzekucyjne ust. 2, art. 24 obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ust. 2, art. 29b zespół egzaminacyjny ust. 13, art. 29l odpłatność aplikacji komorniczej ust. 3, art. 31i rozporządzenie w sprawie egzaminów konkursowego i komorniczego, art. 37b przechowywanie akt zakończonych spraw komorniczych i zamkniętych urządzeń ewidencyjnych ust. 4, art. 66 roczne sprawozdanie komornika z działalności ust. 3 i art. 69 rozporządzenie w sprawie biurowości i ewidencji operacji finansowych kancelarii komorniczych ustawy uchylanej w art. 305 utrata mocy ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 29 identyfikator komornika ust. 4, art. 37 obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody ust. 4, art. 76 wydrukowanie i doręczenie materiałów na egzamin wstępny na aplikację komorniczą ust. 2, art. 87 rozporządzenie w sprawie komisji kwalifikacyjnej na egzamin wstępny na aplikację komorniczą, art. 95 opłata za aplikację komorniczą ust. 5, art. 103 rozporządzenie w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji komorniczej, art. 106 drukowanie i doręczenie materiałów komisjom egzaminacyjnym do przeprowadzenia egzaminu komorniczego ust. 2, art. 107 rozporządzenie w sprawie działania zespołu do przygotowania zadań na egzamin komorniczy, art. 123 rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu komorniczego, art. 128 rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości, art. 162 określenie wynagrodzenia z tytułu autorskich praw do programu komputerowego ust. 2, art. 164 przechowywanie akt spraw zakończonych i zamkniętych urządzeń ewidencyjnych ust. 5, art. 186 roczne sprawozdanie komornika z działalności ust. 3, art. 187 rozporządzenie w sprawie zasad biurowości, rachunkowości i ewidencji finansowej kancelarii komorniczej i art. 203 potwierdzanie danych do weryfikacji podpisu elektronicznego komornika w postepowaniu egzekucyjnym ust. 2 niniejszej ustawy, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.

Art. 301. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Krajowa Rada Komornicza zakończy prowadzenie działalności gospodarczej.
2. W terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Krajowa Rada Komornicza oraz izby komornicze dokonają zbycia posiadanych akcji lub udziałów w spółkach prawa handlowego w zakresie, w jakim liczba posiadanych akcji lub procent udziałów przekraczają limity, o których mowa w art. 196 organy samorządu komorniczego ust. 4.
3. W terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy komornicy dostosują się do zakazów, o których mowa w art. 33 ograniczenie działalności pozazawodowej komornika ust. 2 i 4 oraz art. 34 dodatkowe zatrudnienie komornika ust. 1 i 2. Przepis stosuje się odpowiednio do asesorów.
4. W terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy komornicy dostosują urządzenia informatyczne kancelarii w celu umożliwienia należytego wywiązywania się z obowiązku, o którym mowa w art. 761 uprawnienia organu egzekucyjnego wobec uczestników postępowania egzekucyjnego § 22 ustawy zmienianej w art. 261 zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.

Art. 302. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy prezesi właściwych sądów apelacyjnych oraz rady właściwych izb komorniczych przekażą prezesom właściwych sądów rejonowych informacje dotyczące dodatkowego zatrudnienia i innych zajęć oraz sposobów zarobkowania podejmowanych przez komorników.
2. W terminie miesiąca od dnia otrzymania informacji, o których mowa w ust. 1, prezes właściwego sądu rejonowego w stosunku do komornika wydaje decyzję o sprzeciwie wobec kontynuacji zatrudnienia na stanowisku dydaktycznym, naukowo-dydaktycznym lub naukowym w szkole wyższej, jeżeli uzna, że będzie ono przeszkadzało w pełnieniu obowiązków komornika, oraz wobec kontynuacji innego zajęcia lub sposobu zarobkowania, które przeszkadzałoby w pełnieniu obowiązków komornika, mogło osłabiać zaufanie do jego bezstronności lub przynieść ujmę godności urzędu komornika. W decyzji należy określić datę, z jaką komornik winien zaprzestać zatrudnienia lub wykonywania innego zajęcia lub sposobu zarobkowania.

Art. 303. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. Komornicy i asesorzy niespełniający wymogu, o którym mowa w art. 11 wymogi wobec kandydata na komornika ust. 1 pkt 6, są obowiązani, w terminie 7 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, ukończyć wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskać tytuł magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek, najpóźniej z upływem wskazanego w tym przepisie terminu, poinformować Ministra Sprawiedliwości o spełnieniu wymogu uzupełnienia wykształcenia oraz dołączyć dokumenty potwierdzające tę okoliczność.
3. Powołanie na stanowisko komornika osób, które w terminie wskazanym w ust. 1 nie ukończą wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej ani nie uzyskają tytułu magistra prawa lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, wygasa z mocy prawa z dniem upływu terminu, o którym mowa w ust. 1. Przepis art. 20 wygaśnięcie powołania na stanowisko komornika ust. 2 stosuje się.
4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do asesorów.

Art. 304. Przepisy przejściowe i dostosowujące

1. W terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy komornicy złożą we właściwych sądach rejonowych wnioski o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów również w zakończonych postępowaniach, w których ze względu na datę wszczęcia postępowania nie stosuje się przepisu art. 924 wniosek o zamieszczenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie tego wpisu § 2 ustawy zmienianej w art. 261 zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Obowiązek poprawienia lub uzupełnienia wniosku spoczywa na komorniku.
2. Czynności, o których mowa w ust. 1, komornicy podejmują z urzędu w sprawach, w których egzekucję z nieruchomości zakończono nie wcześniej niż 6 lat przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. W pozostałych sprawach komornicy podejmują czynności, o których mowa w ust. 1, na wniosek dłużnika albo wierzyciela wszczynającego egzekucję z tej samej nieruchomości.
3. W terminie do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego półrocza komornicy przekazują prezesom właściwych sądów rejonowych sprawozdania półroczne z wykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.