Domniemanie faktyczne zgody małżonka na dokonanie czynności - niedopuszczalne
18 marca 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która jednoznacznie odżegnuje się od przyjmowanej w wielu sądach praktyki.
Czytaj więcej18 marca 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która jednoznacznie odżegnuje się od przyjmowanej w wielu sądach praktyki.
Czytaj więcejPrzepisy wprowadzające opłaty za studiowanie na drugim kierunku studiów stacjonarnych trafiły do Trybunału Konstytucyjnego.
Czytaj więcej10 tys. aplikantów radcowskich pisze listy do Sejmu, w których wyrażają dezaprobatę dla kierunku zmian nowelizacji ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Aplikanci apelują na prośbę prezesa KIRP, którego zdaniem planowane w Polsce zmiany przepisów są niezgodnie z europejskimi trendami.
Czytaj więcejNadzór nad rynkiem gier, do listopada 2009 r., był rozproszony i nieskuteczny. Prowadzące go organy koncentrowały się przede wszystkim na niektórych aspektach formalnej kontroli dokumentów. Ministerstwo Finansów i izby skarbowe w niewielkim stopniu sprawdzały, czy spełniane były warunki wynikające z zezwoleń i przepisów prawa dotyczącego gier losowych.
Czytaj więcejMarszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powołał z dniem 17 maja br. Annę Tomczyk na stanowisko głównego inspektora pracy.
Czytaj więcejZ dniem 11 maja 2011 r weszła w życie ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o notariacie wprowadzająca zasadę jawności postępowań dyscyplinarnych wobec notariuszy.
Czytaj więcejUrzędy skarbowe uznają przewóz zwłok przez zakłady pogrzebowe do kategorii transportu pasażerów. Ciekawe czy ze względu na kwalifikację firmy pogrzebowe nie naliczają wyższego VAT?
Czytaj więcejZwrot wywłaszczonej nieruchomości w zakresie, w jakim pomija art. 47 ust. 1 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości jako podstawę nabycia na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości, do której stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 6 działu III ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jest niezgodny z Konstytucją.
Czytaj więcejUproszczenie kanałów komunikowania się polskich i rosyjskich sądów, a dzięki temu skrócenie czasu wykonywania wniosków sądów jednego państwa o doręczenie dokumentów lub przeprowadzenie dowodu na terytorium drugiego państwa – to główne korzyści płynące z Porozumienia o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w sprawach cywilnych.
Czytaj więcejKielce, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Staszów, Jędrzejów oraz Pińczów – to kolejne polskie miasta, które przyłączają się do organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz samorząd radców prawnych programu edukacji prawnej.
Czytaj więcej