Aplikanci protestują przeciw występowaniu magistrów prawa w sądzie
10 tys. aplikantów radcowskich pisze listy do Sejmu, w których wyrażają dezaprobatę dla kierunku zmian nowelizacji ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Aplikanci apelują na prośbę prezesa KIRP, którego zdaniem planowane w Polsce zmiany przepisów są niezgodnie z europejskimi trendami.
Projekt o państwowych egzaminach prawniczych zakłada wprowadzenie państwowego egzaminu prawniczego I i II stopnia oraz nadaje uprawnienia do występowania przed sądami rejonowymi doradcom prawnym.
Do egzaminu prawniczego I stopnia mogliby podchodzić wszyscy absolwenci prawa. Zdanie egzaminu I stopnia uprawniałoby też do świadczenia pomocy prawnej jako doradca prawny oraz kwalifikowałby do odbywania wszystkich aplikacji prawniczych. Egzamin ten miałby mieć formę testu składającego się 220 pytań, w których tylko jedna odpowiedź byłaby poprawna. Test ten miałby na celu sprawdzenie wiedzy prawniczej, jak i umiejętności stosowania prawa i zasad wykładni.
Do egzaminu II stopnia mogłyby przystąpić osoby kończące aplikacje korporacyjne, doradcy prawni z pięcioletnim doświadczeniem zawodowym, a także doktorzy nauk prawnych. Egzamin ten składał by się z dwóch części – testowej (ogólnej) i specjalistycznej (prace pisemne). Zdanie egzaminu otwierałoby drogę do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza.
źródło: Arslege.pl, ms.gov.pl