Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności

Aktualności


Kształcenie młodych prawników to wyzwanie? O zmianach w metodyce nauczania- wywiad z profesorem KUL dr. hab. Andrzejem Herbertem.

Zawód prawnika, jako profesja użyteczności i zaufania publicznego, musi dostosowywać się do potrzeb społecznych. Wskutek tej konieczności ranga, obowiązki oraz zasady prowadzenia działalności prawniczej zmieniały się znacząco na przełomie lat. Zmianom tym ulegał również proces kształcenia przyszłych prawników, dostosowując swoje metody, metodyki i program tak, aby jak najlepiej przygotować młodych ludzi do wykonywanej pracy. O tym jakie różnice można zauważyć w sposobie nauczania, w odniesieniu do przeszłości, oraz jakie zadania stoją przed uczelniami obecnie, opowie dr hab. Andrzej Herbet, prof. KUL. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest bowiem pierwszym wydziałem w Polsce, który wprowadził do programu nauczania testy ArsLege, jako narzędzie dostarczania i weryfikacji wiedzy studentów.

Czytaj więcej

Młodzi przedsiębiorcy wprowadzili innowacyjne produkty na rynek i zwiększyli sprzedaż dzięki dotacjom z programu wspierającego pięć wschodnich województw.

MŚP zainteresowane inwestycjami mogą liczyć na dofinansowanie m.in. z programu operacyjnego „Polska Wschodnia” (POPW). Obejmuje on województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Budżet programu przeznaczony nakończącą się perspektywę finansową wynosił 8 mld zł. Pochodzące z tej puli pieniądze pomogły przedsiębiorcom zrealizować ponad 2 tys. innowacyjnych projektów. Ze wsparcia skorzystało ponad 3,3 tys. młodych spółek.

Czytaj więcej

E-usługi wspierające firmy

05-05-2022

 Usługi elektroniczne znacznie ułatwiają prowadzenie biznesu. W ostatnich latach ich wybór znacznie się zwiększył. Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z tego typu narzędzi.    Aby zrealizować wiele spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie trzeba wychodzić z domu. Można załatwić je z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie – to wszystko dzięki cyfryzacji i e-usługom zlokalizowanym na różnych platformach i portalach powstałych dzięki wsparciu unijnego programu Polska Cyfrowa. Osoby prowadzące biznes coraz śmielej sięgają po tego typu rozwiązania i – co istotne – coraz wyżej je oceniają. Jak wynika z analizy ekspertów Boston Consulting Group, 68 proc. użytkowników chwali sobie korzystanie z polskich publicznych e-usług i systemów IT. W tym rankingu nasz kraj zajął dziewiąte miejsce na 36 sklasyfikowanych państw. O jakich e-usługach warto pamiętać, prowadząc biznes i na jakie wsparcie dotyczące cyfryzacji firm mogą w najbliższych latach liczyć polscy przedsiębiorcy?  

Czytaj więcej

W pogoni za Zielonym Ładem - Fundusze UE na „zielone” inwestycje

05-05-2022

Zielony Ład to fraza, która od lat zyskuje coraz większą popularność nie tylko w akademickich dyskusjach czy wśród zaangażowanych w tę tematykę fascynatów. Inicjatywy, strategie, programy mające przyspieszyć zieloną transformację realizowane są ze wsparciem z unijnych programów. Także w nowej perspektywie finansowania z Funduszy Europejskich do roku 2027 nie zabraknie projektów oraz środków na ten cel. Miliardy euro za pośrednictwem najróżniejszych programów popłynęły w ramach minionych perspektyw unijnych do firm, samorządów i instytucji wspierających tzw. Zielony Ład. To jednak nie koniec przedsięwzięć ukierunkowanych na realizację ambitnego celu, jakim jest zielona transformacja.

Czytaj więcej

Co czeka firmy w nowym rozdaniu funduszy UE

01-02-2022

Cyfryzacja, B+R, ekoinnowacje – m.in. na to będą unijne pieniądze dla MŚP i start-upów w nowej perspektywie finansowej.

Czytaj więcej

Zimowe weekendy nie muszą być nudne

19-01-2022

W żadnym rejonie Polski nie brakuje atrakcji, które zimą urozmaicą wolne dni. Można pooddychać rześkim powietrzem, pospacerować, odprężyć się w spa, zjeść coś dobrego w regionalnym wydaniu albo zwiedzić nie zawsze oczywiste miejsca. Nie muszą to być góry.   Spragnieni wrażeń powinni odwiedzić znajdujące się w środku Polski Termy Uniejów, które żegnają 2021 r. nocnymi kąpielami sylwestrowymi. Zatrzymać się można w Aparthotelu Termy Uniejów, Hotelu & Spa Kasztel Uniejów lub Medical Spa Hotelu Lawendowe Termy. Gmina Uniejów realizuje projekty współfinansowane z funduszy europejskich, by uatrakcyjnić region łódzki. Z pozyskanych pieniędzy możliwa była m.in. budowa infrastruktury turystycznej, zagospodarowanie terenu wzdłuż Warty i rozbudowa kompleksu basenowego.    

Czytaj więcej

Dotacje pomagają rozwijać innowacje

30-11-2021

Dzięki grantom innowatorzy mają szanse na opracowanie nowych produktów i chętniej rozwijają prace badawcze z naukowcami.

Czytaj więcej

Po fundusze europejskie na sfinansowanie innowacji. Oto lista dostępnych programów.

31-10-2021

Masz w szufladzie nowatorski projekt, ale brakuje środków na jego wdrożenie? Twoja firma planuje wprowadzenie produktu, który może zawojować globalny rynek, jednak barierą jest kapitał niezbędny do sfinalizowania prac? W ramach unijnych programów przyszli i obecni przedsiębiorcy wciąż mogą skorzystać w kilku inicjatyw dających możliwość pozyskania finansowania dla innowacyjnych projektów.  

Czytaj więcej

Szukamy Ambasadorów ArsLege!

05-10-2021

Zamierzasz przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację w 2022 roku? Chcesz uczyć się z ArsLege i motywować innych? Zostań naszym Ambasadorem!

Czytaj więcej
 
    Wyniki 1-10 z 2539    
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.