Czy odpłatność za drugi kierunek jest zgodna z Konstytucją?
Przepisy wprowadzające opłaty za studiowanie na drugim kierunku studiów stacjonarnych trafiły do Trybunału Konstytucyjnego.
Zgodnie z przyjętą przez Sejm i podpisaną przez prezydenta nowelizacją Prawa o szkolnictwie wyższym obowiązywać mają opłaty za drugi kierunek studiów. Zwolnieni z tej opłaty będą jedynie najlepsi studenci. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2011 r.
Zapisy ustawy wprowadzają kolosalne zmiany w systemie edukacji szkolnictwa wyższego. Każdy student będzie mógł za darmo rozpocząć studia również na drugim kierunku, jednak po każdym roku jego wyniki w nauce będą oceniane. Bezpłatnie kontynuować rozpoczęty drugi kierunek będą mogli ci, którzy spełnią kryteria takie same, jak studenci otrzymujący stypendium rektora, czyli stypendium naukowe. Osoby, które nie wywiążą się z zapisu, będą musiały nie tylko zapłacić za dalszą naukę, ale też zwrócić koszt ukończonego pierwszego roku.
W ocenie Minister nauki i szkolnictwa wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów wraz z przepisem, że najlepsi studenci na uczelni nadal będą mogli go studiować bezpłatnie, to walka z patologią na polskich uczelniach i eliminacja sytuacji, w której to student na koszt podatnika zmienia kolejne kierunki studiów.
We wniosku o zbadanie konstytucyjności ustawy skarżący podaje, że nauka na drugim kierunku w ramach studiów stacjonarnych nie może być traktowana jako dodatkowa usługa edukacyjna, bo wchodzi w zakres podstawowej działalności szkoły wyższej a wprowadzenie opłat za drugi kierunek jest złamaniem gwarancji nieodpłatności nauki w szkołach publicznych, zapisanej w Konstytucji.
źródło: inf. własna