Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym


Dz.U.2024.0.135 t.j. - Ustawa z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym

Rozdział 5.  Przepisy przejściowe, dostosowujące i końcowe

Art. 65. Zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych

1. Z dniem wejścia w życie ustawy znosi się następujące centralne organy administracji rządowej:
1) Komisję Papierów Wartościowych i Giełd;
2) Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.
2. Z dniem wejścia w życie ustawy wygasają kadencje:
1) Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd;
2) Przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.
3. Z dniem wejścia w życie ustawy likwiduje się urzędy obsługujące Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Art. 67. Przejęcie zadań znoszonych organów przez Komisję Nadzoru Finansowego

1. Z dniem wejścia w życie ustawy Komisja Nadzoru Finansowego wykonuje zadania należące dotychczas do znoszonych organów, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, ust. 1.
2. Od dnia 1 stycznia 2008 r. Komisja Nadzoru Finansowego wykonuje zadania należące dotychczas do Komisji Nadzoru Bankowego.

Art. 68. Postępowania niezakończone przed znoszonymi organami

Postępowania wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy przed znoszonymi organami, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, ust. 1, toczą się przed Komisją Nadzoru Finansowego.

Art. 70. Ważność zezwoleń i decyzji wydanych przez znoszone organy

Zezwolenia i inne decyzje, a także zalecenia wydane przez znoszone organy, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, ust. 1 oraz art. 66 zniesienie Komisji Nadzoru Bankowego, likwidacja Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, pkt 1, zachowują ważność do upływu określonych w nich terminów ważności, chyba że na podstawie odrębnych przepisów wcześniej zostaną zmienione lub utracą ważność.

Art. 71. Należności i zobowiązania likwidowanych Urzędów

1. Należności i zobowiązania likwidowanych Urzędów, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, ust. 3, stają się z dniem wejścia w życie ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2, należnościami i zobowiązaniami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
2. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wstępuje z dniem wejścia w życie ustawy w prawa i obowiązki wynikające z umów i porozumień zawartych przez likwidowane Urzędy, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, ust. 3.

Art. 72. Zarządzenie w sprawie przeznaczenia mienia będącego w posiadaniu likwidowanych Urzędów

1. Prezes Rady Ministrów ustali, w drodze zarządzenia, przeznaczenie mienia będącego w posiadaniu likwidowanych Urzędów, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, ust. 3.
2. Prezes Rady Ministrów, w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego, ustali przeznaczenie, po dniu 31 grudnia 2007 r., mienia służącego do wykonywania zadań przez Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego i Komisję Nadzoru Bankowego.

Art. 74. Status pracowników likwidowanych urzędów

1. Z dniem utworzenia Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego pracownicy likwidowanych urzędów, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych ust. 3, stają się z mocy prawa pracownikami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
2. Do urzędników służby cywilnej likwidowanych urzędów, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych ust. 3, do czasu przyjęcia przez nich nowych warunków pracy i płacy w Urzędzie Komisji, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia likwidacji, stosuje się przepisy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. poz. 483, z późn. zm.).
3. Do urzędników służby cywilnej likwidowanych urzędów, o których mowa w art. 65 zniesienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych ust. 3, którzy nie otrzymają w terminie 3 miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym powstał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, propozycji nowych warunków pracy i płacy lub jeżeli odmówią ich przyjęcia, z upływem 6 miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym powstał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, stosuje się art. 54 zmiana ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej.
4. Z dniem 1 stycznia 2008 r. pracownicy Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego stają się z mocy prawa pracownikami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Art. 75. Wygaśnięcie stosunku pracy pracowników likwidowanych przedsiębiorstw

1. Stosunek pracy pracowników, o których mowa w art. 74 status pracowników likwidowanych urzędów, ust. 1, wygasa z upływem 6 miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym powstał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, jeżeli w terminie 3 miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym powstał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, nie otrzymają propozycji nowych warunków pracy i płacy lub jeżeli odmówią ich przyjęcia.
2. Stosunek pracy pracowników, o których mowa w art. 74 status pracowników likwidowanych urzędów, ust. 4, wygasa z dniem 1 lipca 2008 r., jeżeli nie otrzymają w terminie do dnia 31 marca 2008 r. propozycji nowych warunków pracy i płacy lub jeżeli odmówią ich przyjęcia.
3. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy, o którym mowa w ust. 1 i 2, pracownikom przysługują świadczenia przewidziane dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje się z powodu likwidacji zakładu pracy.

Art. 76. Obowiązek pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dostosowania się do wymagań

1. Pracownicy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, o których mowa w art. 74 status pracowników likwidowanych urzędów, ust. 1 i 2, są obowiązani dostosować się do wymagań określonych w art. 15 zakaz podejmowania przez członków i pracowników Komisji określonych działań, czynności oraz zatrudnienia, w terminie 7 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
2. Pracownicy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, o których mowa w art. 74 status pracowników likwidowanych urzędów, ust. 4, są obowiązani dostosować się do wymagań określonych w art. 15 zakaz podejmowania przez członków i pracowników Komisji określonych działań, czynności oraz zatrudnienia, do dnia 31 lipca 2008 r.

Art. 77. Podstawy prawne działania Komisji Nadzoru Bankowego

1. W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. Komisja Nadzoru Bankowego działa na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. Komisja Nadzoru Bankowego działa w składzie:
1) Przewodniczący Komisji - Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego albo wyznaczony przez niego Zastępca Przewodniczącego;
2) Zastępca Przewodniczącego Komisji - minister właściwy do spraw instytucji finansowych lub delegowany przez niego sekretarz lub podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw instytucji finansowych;
3) przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
4) Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego;
5) Prezes Narodowego Banku Polskiego albo wyznaczony przez niego Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego;
6) przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych;
7) Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego.
3. W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. w posiedzeniach Komisji Nadzoru Bankowego uczestniczy z głosem doradczym przedstawiciel Związku Banków Polskich w sprawach dotyczących regulacji nadzoru bankowego.
4. W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. przedstawiciel Związku Banków Polskich może także uczestniczyć w posiedzeniach Komisji w sprawach określania zasad działania banków zapewniających bezpieczeństwo środków pieniężnych zgromadzonych przez klientów w bankach.

Art. 78. Obowiązek przekazywania informacji w zakresie sprawowania nadzoru

W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. Komisja Nadzoru Finansowego i Komisja Nadzoru Bankowego przekazują sobie informacje w zakresie niezbędnym dla sprawowania nadzoru nad poszczególnymi sektorami rynku finansowego oraz nad konglomeratami finansowymi, a także dla współpracy z zagranicznymi organami nadzoru.

Art. 80. Przepisy wykonawcze

Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie upoważnień zmienianych niniejszą ustawą zachowują moc przepisy dotychczasowe, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Art. 81. Terminy stosowania niektórych przepisów ustawy

1. Przepisy art. 1 zakres regulacji ustawy, art. 2 cel nadzoru nad rynkiem finansowym, art. 3 Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ust. 1 oraz art. 4 zadania Komisji Nadzoru Finansowego i art. 5 skład Komisji Nadzoru Finansowego w odniesieniu do nadzoru bankowego stosuje się od dnia 1 stycznia 2008 r.
2. Przepisy art. 26 zmiana ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, art. 33 zmiana ustawy - Prawo bankowe pkt 3, art. 41 zmiana ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu pkt 2 i 3, art. 44 zmiana ustawy o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych oraz o Krajowym Systemie Informatycznym pkt 2, art. 56 zmiana ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych pkt 1, art. 59 zmiana ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego oraz art. 62 zmiana ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym pkt 12 lit. a w zakresie dotyczącym Komisji Nadzoru Bankowego stosuje się od dnia 1 stycznia 2008 r.

Art. 82. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 79 powołanie Pełnomocnika do spraw organizacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia;
2) art. 25 zmiana ustawy o rachunkowości pkt 1 lit. c i pkt 3 lit. a, art 27-30, art. 33 zmiana ustawy - Prawo bankowe pkt 1 i 5-10, art. 34 zmiana ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, art. 35 zmiana ustawy o Narodowym Banku Polskim pkt 1, 2 i 4-7, art. 41pkt 1, art. 42 zmiana ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, art. 45 zmiana ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami, art. 47 zmiana ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, art. 49 zmiana ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, art. 50 zmiana ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze pkt 2 i art. 51 zmiana ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.


----------
[Ustawa została ogłoszona 04.09.2006 r. - Dz.U. z 2006 r. poz. 1119]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.