Zmiany w prawie karnym: skazany pod większym nadzorem
Rząd zdecydował, że w ramach reformowania prawa karnego ma być zlikwidowana procedura, która sprawia, że skazani skutecznie unikają poddania się karze pozbawienia wolności.
Chodzi o to, aby obrońcy nie mogli składać kolejnych wniosków np. o odroczenie kary pozbawienia wolności, co powoduje, że skazany po raz kolejny unika stawienia się w zakładzie karnym. W praktyce dochodziło do składnia kolejnych wniosków o odroczenie kary, co uniemożliwiało szybkie i sprawne wykonanie wyroku, a w konsekwencji przedłużało przebywanie skazanego na wolności.
W nowych przepisach doprecyzowano też ważną regulację dotyczącą informowania pokrzywdzonego o każdorazowym opuszczeniu zakładu karnego przez skazanego. Pokrzywdzony będzie otrzymywał taką informację, jeśli złoży wniosek w tej sprawie do sądu. Wtedy sąd prześle ten wniosek do zakładu karnego lub aresztu śledczego oraz przekaże dane zawierające imię, nazwisko i adres pokrzywdzonego. Zakład karny lub areszt śledczy poinformują pokrzywdzonego o wyjściu skazanego na wolność.
Minister sprawiedliwości uznał również, że możliwe i wskazane jest odciążenie od niektórych czynności kuratorów sądowych. Zaproponowano powierzanie części wykonywanych przez nich zadań stowarzyszeniom, organizacjom i instytucjom przygotowanym do pracy ze skazanymi. Takim zadaniem może być np. dozór nad skazanym. Rozwiązanie to z jednej strony oznacza lepsze wykorzystanie potencjału tych podmiotów, w tym możliwości terapeutycznych, z drugiej – odciążenie kurateli sądowej.
źródło: www.kprm.gov.pl