Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Zmiany w aplikacji!


09-10-2013

Prezydent podpisał 9 lipca 2013 roku ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W wyniku nowelizacji nastąpi otwarcie zawodów w sumie 51 profesji poprzez redukcję ograniczeń.

REKLAMA

Wprowadzone zmiany wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, poza wyjątkami wskazanymi w przepisach, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2014 roku.

Nowelizacja ma na celu ułatwić dostęp do zawodów prawniczych: adwokata, radcy prawnego, notariusza i komornika. Ustawa rozszerzy katalog osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminów zawodowych bez wymogu odbycia aplikacji, osób uprawnionych do wpisu na listę adwokatów lub radców prawnych bez odbycia aplikacji i złożenia egzaminu zawodowego, a także stanowisk, dzięki którym można nabyć uprawnienie do powołania na komornika sądowego.

 

Zmiany w APLIKACJI ADWOKACKIEJ i RADCOWSKIEJ

Egzamin wstępny

Osoby przystępujące do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską dalej będą rozwiązywać test składający się ze 150 pytań. Jednakże wybór odpowiedzi polegać będzie na zakreśleniu na karcie odpowiedzi jednej z trzech propozycji odpowiedzi (A, B, C). Zmiana zakreślonej odpowiedzi jest niedozwolona, a podstawą ustalenia wyniku będą tylko zakreślone przez kandydata na karcie odpowiedzi. Prawidłowość odpowiedzi nadal ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu.

Egzamin adwokacki i radcowski

Z egzaminu zostanie wyłączony test składający się ze 100 pytań. Zmiany obejmą również zadania, gdyż oprócz zadania z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego i administracyjnego pojawi się zadanie z zasad wykonywania zawodu. Rozwiązanie zadania z zakresu wykonywania zawodu lub zasad etyki składające się na piątą część egzaminu polegać będzie na przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

Zmiany dotyczą także płatnego urlopu udzielanego pracownikowi na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego lub radcowskiego. Osoba taka ma prawo do 30 dniowego urlopu płatnego w wysokości 80%, z którego może skorzystać tylko raz.

Skala ocen za zadania również ulegnie zmianie:

1) oceny pozytywne to:

a) celująca – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 6,00,

b) bardzo dobra – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 5,00 lub 5,50,

c) dobra – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 4,00 lub 4,50,

d) dostateczna – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 3,00 lub 3,50;

2) ocena negatywna – niedostateczna – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 2,00 lub 2,50.

W trakcie egzaminu adwokackiego i radcowskiego zdający może korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Zmiany w aplikacji radcowskiej!

Aplikant radcowski po sześciu miesiącach może zastępować radcę prawnego przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu. Przez okres roku od daty zakończenia aplikacji wskazanej w zaświadczeniu o odbyciu aplikacji radcowskiej aplikant radcowski może zastępować radcę prawnego we wskazanym wyżej zakresie.

 

Zmiany w APLIKACJI NOTARIALNEJ

Egzamin wstępny

Osoby przystępujące do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną dalej będą rozwiązywać test składający się ze 150 pytań. Jednakże wybór odpowiedzi polegać będzie na zakreśleniu na karcie odpowiedzi jednej z trzech propozycji odpowiedzi (A, B, C). Zmiana zakreślonej odpowiedzi jest niedozwolona, a podstawą ustalenia wyniku testu bedątylko zakreślone na karcie odpowiedzi. Prawidłowość odpowiedzi nadal ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu.

Czas trwania aplikacji notarialnej wynosić będzie 3 lata i 6 miesięcy.

Zmiany również obejmują zasady odbywania aplikacji. Aplikant notarialny odbywać będzie aplikację u notariusza, z którym zawarł umowę o pracę, a w przypadku zatrudnienia przez radę izby notarialnej, u notariusza wyznaczonego przez tę radę. Na notariusza zostanie  nałożony obowiązek w okresie kolejnych 3 lat i 6 miesięcy objąć patronatem co najmniej jednego aplikanta notarialnego.

Notariusz, u którego aplikant notarialny będzie odbywać aplikację, kieruje przez cały okres aplikacji szkoleniem aplikanta notarialnego, zapoznaje go z czynnościami należącymi do zakresu obowiązków notariusza i współdziała w tym zakresie z innymi osobami szkolącymi aplikanta notarialnego, mając na uwadze, że w trakcie aplikacji aplikant notarialny sporządza co najmniej 70 projektów aktów notarialnych i co najmniej po 14 projektów innych czynności notarialnych, z tym że co najmniej 50 projektów aktów notarialnych oraz co najmniej po 10 projektów wskazanych innych czynności notarialnych aplikant notarialny sporządza przed upływem 2 lat i 6 miesięcy aplikacji.

Notariusz będzie mógł upoważnić aplikanta notarialnego objętego jego patronatem do wykonywania czynności notarialnych określonych w art. 79 pkt 2, 4, 7 i 8 ustawy Prawo o notariacie, jeżeli aplikant odbył co najmniej 2 lata i 6 miesięcy aplikacji oraz uzyskał pozytywny wynik z kolokwium sprawdzającym umiejętności wykonywania czynności notarialnych, przeprowadzonego przez radę izby notarialnej. Upoważnienie będzie udzielane w formie pisemnej na czas określony i wskazuje czynności notarialne, do wykonywania których aplikant został upoważniony. Notariusz ponosić będzie odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez aplikanta notarialnego przy wykonywaniu czynności notarialnych na podstawie upoważnienia.

 Egzamin notarialny

Z egzaminu zostanie wyłączony test składający się ze 100 pytań.  Pierwsza i druga część egzaminu notarialnego polegać będą na opracowaniu projektów aktów notarialnych na podstawie opisanych przypadków. Trzecią częścią egzaminu notarialnego będzie opracowanie projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności albo na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

W trakcie egzaminu notarialnego zdający będzie mógł korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Zmiany dotyczą także płatnego urlopu udzielanego pracownikowi na przygotowanie się do egzaminu notarialnego. Osoba taka ma prawo do 30 dniowego urlopu płatnego w wysokości 80%, z którego może skorzystać tylko raz.

Skala ocen za zadania również ulegnie zmianie:

1) oceny pozytywne to:

a) celująca – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 6,00,

b) bardzo dobra – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 5,00 lub 5,50,

c) dobra – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 4,00 lub 4,50,

d) dostateczna – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 3,00 lub 3,50;

2) ocena negatywna – niedostateczna – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 2,00 lub 2,50.

Wprowadzony zostaje zastępca notarialny zamiast asesury notarialnej. Zastępcą notarialnym będzie osoba, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu notarialnego i złożyła ślubowanie. Zastępca notarialny może być zatrudniony w kancelarii notarialnej.

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.