Zgłoszenie mobbingu w pracy
Coraz częściej spotykane jest zjawisku mobbingu w zakładach pracy. W kodeksie pracy została wyjaśniona definicja mobbingu, który oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Zgodnie z przepisami prawa pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Co zrobić, gdy to zjawisko właśnie Ciebie dotknie?
Osobą dopuszczającą się mobbingu nie musi być zawsze pracodawca, może to być również współpracownik. Pracownik, który padł ofiarą mobbingu kolegi z pracy ma prawo domagać się zaniechania takich działań oraz powinien powiadomić o tym swojego pracodawcę. Jeśli mobbingu dopuszcza się pracodawca można zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy o pomoc. Gdyby dotychczasowe działania nie przyniosły ochrony przed mobbingiem można go zgłosić do organów ścigania, czyli policji lub prokuratury.
Pracownik, wobec którego stosowany jest mobbing może domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów świadczeń. Po pierwsze pracownik może żądać zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, jeśli mobbing wywołał u niego rozstrój zdrowia. Po drugie, pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
Pamiętaj, że obowiązek udowodnienia mobbingu spoczywa na osobie, która to zgłasza. Oznacza to, iż pracownik powinien dysponować odpowiednim materiałem dowodowym na poparcie tezy, iż doznał mobbingu w pracy. Jako dowody mogą służyć:
- nagrania wideo, rozmów z osobą, która dopuszcza się lobbingu
- wiadomości e-mail, smsy, listy
- własny pamiętnik, coś jak „rejestr zdarzeń”, w którym opisujemy wszelkie sytuacje
- zwolnienia chorobowe, szczególnie od lekarza psychiatry
- zeznania świadków
Sądem właściwym do rozpoznania spraw z zakresu mobbingu jest sąd pracy.