Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika
Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika.
Art. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego reguluje możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pełnomocnika. Możliwe jest to jedynie w ważnych przypadkach. Nie precyzowane są dokładne przypadki dlatego każdą sprawę traktuje się jednostkowo i indywidualnie. Sąd najwyższy wypowiedział się w tej kwestii:
„Za ważne powody w rozumieniu art. 6 par. 1 kro należy uznać tylko takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przyszłych małżonków przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla złożenia oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Żadna zatem z góry określona sytuacja osoby ubiegającej się o zezwolenie jej na złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, w szczególności także fakt jej zamieszkiwania za granicą oraz związane z tym trudności przyjazdu do Polski , nie mogą być same przez się uznane za ważne powody w rozumieniu powołanego wyżej przepisu”.
Należy zachować formę pisemną z urzędowo poświadczonym podpisem, należy wymienić osobę, z którą związek małżeński zostaje zawarty. Po otrzymaniu zezwolenia sądu, małżeństwo może zostać zawarte przez pełnomocnika.
Jeżeli pełnomocnictwo jest z jakiegoś powodu nieważne małżeństwo może być unieważnione.
Podobnie jest w sytuacji prawnego unieważnienia pełnomocnictwa. Legitymowanym do żądania unieważnienia jest poza małżonkiem mocodawcą również prokurator.