Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Zapis windykacyjny w prawie spadkowym?


12-05-2011

4 lutego 2011 roku Sejm przyjął nowelizację kodeksu cywilnego, która pozwoli spadkodawcy przekazać konkretne składniki majątku konkretnym osobom, bez potrzeby postępowania sądowego. Tzw. zapis windykacyjny, będzie skuteczny z chwilą otwarcia spadku i będzie można zamieścić go wyłącznie w testamencie notarialnym.

REKLAMA

Sejm miał dwa warianty do wyboru:

  • darowizna na wypadek śmierci,
  • zapis windykacyjny.

Zapis windykacyjny będzie mógł być zamieszczony w testamencie notarialnym. Wg tej regulacji wybrana przez testatora osoba nabędzie zapisany przedmiot, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek dodatkowych działań. Zapis będzie skuteczny z chwilą otwarcia spadku.

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:

  • rzecz oznaczona co do tożsamości,
  • zbywalne prawo majątkowe,
  • przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
  • ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca jest zobowiązany do jego zbycia. Jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności, zapis jest bezskuteczny, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot majątkowy obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkodawca jest zobowiązany do jego zbycia.

źródło: sejm.gov.pl

 

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.