Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Zachowek – kto ma do niego prawo?


12-11-2013

Zachowek jest instytucją, która ma na celu zapewnienie ochrony członkom rodziny, którzy zostali pominięci w testamencie przez spadkodawcę.

REKLAMA

Przez zachowek osoby uprawnione nie uzyskają całej części majątku po zmarłej osobie, który otrzymaliby gdyby dziedziczyli ustawowo, ale mogą otrzymać pewną jego część, jako rekompensatę za niepowołanie do dziedziczenia.

O zachowek mogą wystąpić:

-zstępni

-małżonek

-rodzice spadkodawcy

Zachowku nie mogą domagać się osoby wydziedziczone przez spadkodawcę. Przy obliczaniu wysokości zachowku nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia bądź zostali wydziedziczeni. Natomiast uwzględnia się osoby uznane za niegodnych dziedziczenia oraz osoby, które odrzuciły spadek.

Wysokość zachowku jest istotną kwestią. Zachowek dla osób uprawnionych do zachowku, które są trwale niezdolne do pracy wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który przypadłby im w razie dziedziczenia ustawowego. W takiej samej wysokości zachowek otrzyma zstępny, który jest małoletni. W pozostałych przypadkach zachowek wynosi połowę wartości udziału w majątku spadkowym przy dziedziczeniu ustawowym.

Z roszczeniem o zachowek występuje się do spadkobiercy, który dziedziczy po zmarłym. Przy obliczaniu zachowku dolicza się darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Pomija się natomiast: drobne darowizny, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

 

Zachowek wypłacany jest w gotówce. Należy pamiętać, iż z roszczeniem o zachowek można wystąpić w ciągu 5 lat od ogłoszenia testamentu.


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.