Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Wykładnia, że sędziowie mogą stosować wstecznie rygory dekretu o stanie wojennym niezgodna z Konstytucją


09-02-2011

6 maja 2008 roku Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego  o zbadanie zgodności art. 80 § 2b zdanie pierwsze ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądówpowszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, ze zm.):

REKLAMA

a) w zakresie, w jakim w pojęciu wniosku oczywiście bezzasadnego o pociągnięcie sędziegodo odpowiedzialności karnej mieści wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnejsędziego, który orzekając w sprawach karnych pod rządami Konstytucji PolskiejRzeczypospolitej Ludowej z dnia 22 lipca 1952 r. (Dz. U. Nr 33, poz. 232, ze zm.) stosowałretroaktywne przepisy karne rangi ustawowej, z art. 7, art. 10 i art. 42 ust. 1 Konstytucji orazz art. 7 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (Dz. U. z 1993 r. Nr61, poz. 284) i z art. 15 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (Dz.U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167),

b) rozumianego w ten sposób, że oczywista bezzasadność wniosku o zezwolenie napociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej obejmuje kwestie wymagające zasadniczej wykładni ustawy, z zasadą określoności przepisów prawa wynikającą z art. 2Konstytucji

Po rozpatrzeniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny uznał  wykładnię, że sędziowie mogli stosować wstecznie rygory dekretu o stanie wojennym, za niezgodną z Konstytucją RP.

 

źródło: www.brpo.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.