Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Wyjeżdżasz za granicę? Zaopatrz się w Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego


16-09-2011

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest bezpłatna i zapewnia dostęp do usług opieki medycznej w 27 państwach UE oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Poparzenie przez meduzy, alergia, złamana noga lub dużo poważniejsze obrażenia bądź choroby mogą nagle zamienić pobyt za granicą w prawdziwy koszmar.

REKLAMA

Nie dość, że trzeba poradzić sobie z nagłą sytuacją, to sprawę utrudnia dodatkowo nasza nieznajomość lokalnego systemu opieki zdrowotnej bądź dodatkowe koszty. Osobom mogącym okazać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego English łatwiej uzyskać pomoc medyczną podczas pobytu za granicą.

Na mocy umowy zawartej przez 27 państw członkowskich oraz Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię obywatelom UE, którzy mieszkają lub pracują w innym kraju UE bądź po prostu po nim podróżują, przysługuje prawo do świadczeń socjalnych. Oznacza to, że mają oni prawo do uzyskania takich samych usług medycznych jak mieszkańcy danego kraju.

Dzięki EKUZ w szpitalu, aptece czy u lekarza możemy udowodnić, że mamy prawo do równego traktowania. W zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju opieka zdrowotna czasami jest bezpłatna. A nawet jeśli będziemy musieli za coś zapłacić, otrzymamy zwrot kosztów.

Usługi obejmują też opiekę medyczną dla kobiet w ciąży oraz bieżące leczenie zaistniałych już wcześniej chorób przewlekłych jak astma, cukrzyca czy rak. W przypadku specyficznych usług, jak np. dializa, potrzebne będą wcześniejsze uzgodnienia.

Podróżując bez karty, nadal mamy prawo do równego traktowania, lecz musimy skontaktować się z naszym ubezpieczycielem w kraju i poprosić o przesłanie tymczasowego zaświadczenia.

Możliwe, że będziemy musieli pokryć na miejscu wszystkie koszty, a wniosek o zwrot złożyć po powrocie do kraju. Nie mamy jednak gwarancji, że zwrócona zostanie pełna kwota.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest bezpłatna. W Polsce aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek (można go pobrać ze strony www.nfz.gov.plekuz lub otrzymać w oddziale) w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ wraz z odpowiednim dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Osoby składające wniosek o EKUZ muszą być objęte systemem ubezpieczeniowym jednego z 31 państw.

System obejmuje również osoby, które tymczasowo studiują lub pracują za granicą.

Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego ma już 185 milionów osób.

źródło: ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.