Urlopy ojcowskie-zmiany?
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Dotyczy on wydłużenia wymiaru urlopu ojcowskiego od stycznia 2013 roku.
W myśl zaproponowanych zmian pracownik – ojciec wychowujący dziecko będzie miał prawo do aż 8 tygodni urlopu ojcowskiego, nie dłużej jednak niż:
-
do ukończenia przez dziecko 2 roku życia albo,
-
do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przed dziecko 7 roku życia,
-
do ukończenia 10 roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.
Projektowane zmiany zakładają nie tylko wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego lecz także umożliwienie ojcom podzielenia urlopu na dwie części, przy czym jedna nie mogłaby być krótsza niż 2 tygodnie. Co więcej urlop w wymiarze 8 tygodni nie mógłby być wykorzystany w tym samym terminie co urlop macierzyński matki dziecka.
Projektodawcy argumentując swoją decyzje powołują się na dane ZUS, które wskazują, że w pierwszym kwartale 2010 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało nieco ponad 3 tys. ojców natomiast już w pierwszym kwartale 2012 roku – 7 tys. Jak twierdzą projekt ten ma w szczególności na celu wyrównanie szans w sprawowaniu opieki nad dzieckiem zarówno przez kobietę jak i mężczyznę, a także umożliwienie matce jak najszybszego powrót do pracy.
Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.
(źródło:vat.pl)