Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Uproszczenie zasad opodatkowania przedsiębiorstw


18-06-2011

Wprowadzenie wspólnego dla całej UE systemu opodatkowania przedsiębiorstw ułatwi im prowadzenie działalności na jednolitym rynku, a także obniży jej koszty.

REKLAMA

Przepisy podatkowe tak bardzo różnią się w poszczególnych państwach członkowskich, że rozwijanie działalności na jednolitym rynku DeutschEnglishfrançais może być dla przedsiębiorstw skomplikowane i kosztowne. Tymczasem jednolity rynek ma właśnie umożliwiać swobodny przepływ osób, towarów i kapitału w całej UE.

Komisja zaproponowała wspólny zbiór przepisów podatkowych DeutschEnglishfrançais dla przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w więcej niż jednym kraju UE. Na mocy proponowanych przepisów przedsiębiorstwa te mogłyby składać pojedyncze - skonsolidowane - rozliczenie podatkowe obejmujące ich łączne dochody uzyskane w UE. Pozwoliłoby to zwiększyć konkurencyjność Unii i przyczyniłoby się do wzrostu gospodarczego oraz podniesienia poziomu zatrudnienia.

Jak wynika z szacunków Komisji, nowe przepisy pozwoliłyby firmom zaoszczędzić około 2 mld euro. Dodatkowe oszczędności w wysokości 1 mld euro uda się osiągnąć, jeśli dzięki uproszczonym przepisom podatkowym przynajmniej 5 proc. małych przedsiębiorstw z UE rozszerzy swoją działalność na inne kraje.

Unia stałaby się również bardziej atrakcyjna dla firm spoza jej terytorium, którym w oparciu o nowe przepisy również łatwiej byłoby prowadzić działalność w państwach członkowskich.

Na czym polega zmiana? Stawki podatku od osób prawnych w krajach UE nie ulegają zmianie. Państwa członkowskie nadal mogą same decydować o stawkach podatku dochodowego od przedsiębiorstw. Obliczając należny podatek, przedsiębiorstwa będą mogły wybrać, czy chcą rozliczać się osobno w poszczególnych krajach czy w oparciu o wspólny zbiór przepisów.

Wyobraźmy sobie firmę, która prowadzi działalność w czterech państwach UE - w trzech z nich osiąga zyski, w jednym ponosi straty. Taka firma będzie mogła złożyć jedno zeznanie podatkowe zamiast czterech. Dzięki temu będzie mogła zsumować swoje zyski, odjąć od nich straty i w oparciu o wspólne przepisy określić wysokość zwolnień i odliczeń podatkowych, co pozwoli ustalić jedną - skonsolidowaną - podstawę opodatkowania.

Poszczególne z owych czterech krajów naliczą od określonej części podstawy odpowiednią kwotę podatku - w oparciu o swoje krajowe stawki. Odpowiednią część podstawy określa się za pomocą metody szczegółowo opisanej w nowych przepisach.

Aby propozycja Komisji weszła w życie, rządy państw członkowskich muszą ją przyjąć po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego.  

źródło: ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.