UE planuje wspomóc lepszą integracje Romów
Pojęcie "Romowie" odnosi się do różnych grup romskich, które same mogą określać się jako Romowie, Cyganie, Manusze, Aszkali lub Sinti. Społeczność romska, która liczy około 11 milionów osób, stanowi największą mniejszość etniczną w Europie, a jej przedstawiciele zamieszkują w prawie wszystkich krajach UE.
W Europie Romowie muszą stawiać czoła większym trudnościom niż reszta społeczeństwa. Wiele Romów nie ma wykształcenia, które umożliwiałoby im podjęcie pracy. Często żyją krócej i w złych warunkach mieszkaniowych.
Europejskie ramy na rzecz krajowych strategii integracji Romów określają ogólnounijne cele w zakresie podniesienia poziomu życia Romów i zmniejszenia różnic społeczno-ekonomicznych, które dzielą ich od reszty społeczeństwa. Te cele to:
- zdobycie przez wszystkie romskie dzieci wykształcenia podstawowego - z przeprowadzonego w sześciu krajach UE badania wynika, że zaledwie 42 proc. dzieci kończy szkołę podstawową
- pełen dostęp do szkolenia zawodowego, rynku pracy i do możliwości podejmowania pracy na własny rachunek - wskaźniki zatrudnienia, zwłaszcza wśród kobiet, są niższe od średniej w UE
- zmniejszenie współczynnika umieralności wśród dzieci
- brak dyskryminacji pod względem dostępu do zakwaterowania, w tym do mieszkań socjalnych - np. poprzez podłączenie osiedli romskich do publicznych sieci wodociągowych i elektrycznych.
Do końca tego roku państwa członkowskie będą musiały przedstawić krajowe strategie integracji Romów uwzględniające powyższe cele.
Poza tym unijny plan zawiera propozycje skuteczniejszego wykorzystania aktualnych funduszy krajowych i europejskich, aby lepiej ukierunkować je na potrzeby Romów. Jak dotychczas, w większości państw członkowskich wyniki wykorzystania unijnych dotacji na projekty związane ze społecznością romską nie są zbyt zadowalające.
Istotne znaczenie dla integracji Romów i dla spójności społecznej ma zapewnienie im takich samych praw i możliwości, jak innym obywatelom. Przyniesie to również korzyści ekonomiczne. Mając odpowiednie kwalifikacje, Romowie będą w stanie znaleźć pracę i tym samym przyczynić się do zwiększenia wydajności gospodarczej, dzięki zmniejszeniu liczby wypłacanych przez państwo zasiłków i zwiększeniu wpływów z podatku dochodowego.
Postępy we wdrażaniu krajowych strategii integracji Romów Komisja będzie monitorować głównie za pośrednictwem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej i co roku będzie przedstawiać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z tego działania.
źródło: ec.europa.eu