Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

UE: Lepszy start dla dzieci w wieku przedszkolnym


25-05-2011

Dzieci w wieku przedszkolnym w UE otrzymują edukację i opiekę na poziomie bardzo zróżnicowanym zarówno pod względem dostępności, jak i jakości. Ponieważ rządy krajów UE zasygnalizowały potrzebę wytycznych i wsparcia w tym zakresie, Komisja proponuje podjęcie wspólnych działań w dziedzinie wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi.

REKLAMA

Kraje UE będą ściśle ze sobą współpracować w takich kwestiach jak:

  • zapewnienie wszystkim dzieciom dostępu do edukacji przedszkolnej wysokiej jakości - oczekuje się, że przyniesie ona szczególne korzyści dzieciom z rodzin biednych i migrujących, dzieciom niepełnosprawnym oraz pochodzącym z grup niezintegrowanych ze społeczeństwem, takich jak Romowie,
  • łączenie opieki z nauką,
  • promowanie zachowania właściwych proporcji między przekazywaniem wiedzy i umiejętności społecznych na poziomie odpowiednim dla tych grup wiekowych,
  • zagwarantowanie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami oraz zapewnienie im odpowiednich płac i warunków pracy,
  • opracowanie wspólnych standardów monitorowania postępów.

Aby pogłębić współpracę, UE pomoże państwom członkowskim w efektywniejszym wykorzystaniu dostępnych funduszy i badań naukowych.

Do tej pory UE koncentrowała się na zwiększeniu liczby placówek przedszkolnych, aby umożliwić rodzicom, a zwłaszcza matkom, powrót na rynek pracy.

Nowe propozycje wychodzą naprzeciw potrzebom samych dzieci, zasadniczo w wieku poniżej pięciu lub sześciu lat. Badania pokazują, że inwestowanie we wczesną edukację ma pierwszorzędne znaczenie - pomaga dzieciom w trudniejszej sytuacji, wzmacnia integrację społeczną i skutkuje zmniejszeniem odsetka dzieci przedwcześnie kończących naukę.

Zapewnienie wczesnej edukacji wysokiej jakości wszystkim dzieciom pomoże też UE osiągnąć jej cel w zakresie ograniczenia liczby dzieci wcześnie porzucających szkołę do poziomu poniżej 10 proc., co z kolei umożliwi uratowanie przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym przynajmniej 20 mln osób.

W 2009 r. UE postawiła sobie za cel zapewnienie edukacji i opieki co najmniej 95 proc. czterolatków i starszych dzieci z grupy nieobjętej edukacją obowiązkową. Obecnie średnia w UE wynosi 92,3 proc., przy czym sporo krajów pozostaje daleko w tyle.

Ministrowie edukacji krajów UE przedyskutują nowe propozycje w maju. Działania pomagające krajom osiągnąć wyznaczony cel prawdopodobnie rozpoczną się jesienią 2011 r.

źródło: ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.