Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

UE konsutuje zmiany w sektorze finansowym


11-03-2011

Przygotowane przez UE reformy mają zapobiec wystąpieniu podobnej sytuacji w przyszłości dzięki nałożeniu na firmy w sektorze finansowym wymogu większej otwartości w kwestii sposobu prowadzenia działalności. Przewidują one skuteczniejszy nadzór regulacyjny oraz ochronę konsumentów.

REKLAMA

Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID)  to kompleksowe ramy prawne dla regulacji dotyczących firm inwestycyjnych. Obowiązująca od trzech lat dyrektywa zaostrzyła przepisy dotyczące ochrony inwestorów, a jednocześnie ułatwiła giełdom papierów wartościowych i firmom inwestycyjnym prowadzenie działalności na wspólnym rynku UE.

Jej celem jest podniesienie konkurencyjności rynku papierów wartościowych, co powinno skutkować lepszymi i tańszymi usługami dla inwestorów. Komisja proponuje teraz dokonanie przeglądu przepisów dyrektywy, po to by uwzględnić zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie na rynku wskutek wprowadzenia nowych technologii i produktów finansowych. Powinno to w przyszłości zagwarantować solidne ramy prawne i pozwolić uniknąć ryzyka luk prawnych.

Konsultacje w sprawie dyrektywy MiFID mają odpowiedzieć na pytanie, jak należy zaktualizować przepisy, aby objąć nimi wszystkie usługi inwestycyjne i wszelką działalność tego typu, wzmocnić nadzór nad sektorem i zapewnić ochronę inwestorom. Komisja weźmie pod uwagę wyniki konsultacji, przygotowując projekt nowych przepisów, który zostanie przedstawiony w maju 2011 r.

Drugie konsultacje poświęcone są natomiast kwestii nowych przepisów UE, które wprowadzałyby wymogi minimalne dotyczące sankcji przeciwko tym firmom sektora usług finansowych, które łamią przepisy.

Normy i kary za naruszanie przepisów są obecnie różne w poszczególnych państwach członkowskich. Podczas kryzysu stało się jasne, że przepisy nie są stosowane w taki sam sposób w całej UE, co skłania firmy do zakładania swojej siedziby w kraju, w którym w razie naruszenia przepisów grożą im najłagodniejsze kary.

Komisja proponuje wprowadzenie wspólnych norm w zakresie kar, w tym również pieniężnych, i sposobów egzekwowania prawa w całej UE. Wspólne przepisy usprawnią funkcjonowanie jednolitego rynku i sprawią, że każde naruszenie przepisów UE dotyczących sektora finansowego będzie skutecznie karane bez względu na to, w którym kraju do niego doszło.

Uwagi przesłane w ramach konsultacji pomogą Komisji sformułować nowe wnioski ustawodawcze, które zostaną przedstawione w przyszłym roku.

źródło: ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.