Twoje prawa jako pasażera transportu lotniczego
W Polsce mróz i śnieg, a ludzie marzą i słońcu i plaży. W związku z tym, wielu z nas w przerwie świątecznej wyjeżdża do ciepłych krajów. Podróż oczywiście samolotem. A czy znasz swoje prawa jako pasażera samolotu?
Podstawowe prawa pasażerów dotyczą następujących kwestii:
Osoby niepełnosprawnei osoby o ograniczonej możliwości poruszania się
Ustawodawstwo UE chroni osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się przed dyskryminacją podczas dokonywania rezerwacji i wejścia na pokład samolotu. Osoby te mają również prawo do otrzymania pomocy na terenie lotniska (przy odlocie, po przylocie i podczas tranzytu) oraz na pokładzie samolotu. Zaleca się, aby pasażerowie powiadamiali o swoich potrzebach z wyprzedzeniem, co ułatwi udzielanie właściwej pomocy.
Odmowa przyjęcia na pokład
Po odmówieniu pasażerom wejścia na pokład samolotu przewoźnik jest zobowiązany w pierwszej kolejności do znalezienia osób, które zgodzą się zrezygnować ze swojej rezerwacji w zamian za uzyskanie określonych korzyści. Ponadto przewoźnik musi również zapewnić tym osobom również możliwość wyboru między pełnym zwrotem należności a zmianą lotu.
Może to się wiązać z prawem do odszkodowania w wysokości od 125 do 600 euro w zależności od długości lotu i opóźnień, które wystąpiły przed wybraniem innego lotu. Osobom, które zdecydowały się na zmianę lotu, przewoźnik musi zapewnić, jeśli to konieczne, pomoc, np. wyżywienie, dostęp do telefonu, jeden lub więcej noclegów w hotelu oraz transport między lotniskiem a miejscem zakwaterowania.
Odwołanie lotu
Również w tym przypadku pasażer jest uprawniony do rekompensaty, w takiej wysokości, jak ta przysługująca przy odmowie wejścia na pokład, chyba że został poinformowany o odwołaniu lotu co najmniej 14 dni przed odlotem lub termin lotu zmieniono na bliski pierwotnego, lub jeśli linia lotnicza może udowodnić, że odwołanie lotu zostało spowodowane zaistnieniem wyjątkowych okoliczności.
Ponadto linia lotnicza musi przedstawić ofertę umożliwiającą:
- zwrot należności za bilet w ciągu siedmiu dni
- potrzebną oraz zapewnić, jeśli to konieczne, opiekę (dostęp do telefonu, miejsce odpoczynku, wyżywienie, zakwaterowanie, transport do miejsca zakwaterowania).
- zmianę lotu do ostatecznego miejsca przeznaczenia na podobnych warunkach;
Duże opóźnienia
Pasażer ma prawo do uzyskania opieki od linii lotniczej (dostęp do telefonu, miejsce odpoczynku, wyżywienie, zakwaterowanie, transport do miejsca zakwaterowania), jeśli opóźnienie wynosi:
- dwie godziny lub więcej godzin w przypadku lotów do 1500 km
- trzy godziny lub więcej w przypadku lotów wewnątrz Unii Europejskiej dłuższych niż 1500 km i wszystkich innych lotów o długości od 1500 do 3500 km
- cztery godziny lub więcej w przypadku lotów poza Unią Europejską dłuższych niż 3500 km.
Jeśli opóźnienie jest większe niż pięć godzin, pasażer, który nie zdecyduje się na kontynuowanie podróży, ma również prawo do zwrotu należności za bilet oraz do powrotnego przelotu do miejsca rozpoczęcia podróży.
Jeśli lot jest opóźniony o co najmniej trzy godziny, pasażerowie mają prawo do takiego samego odszkodowania, jakie przysługuje w przypadku odwołanego lotu, o ile linia lotnicza nie udowodni, że do opóźnienia doszło z powodu wyjątkowych okoliczności. Dodatkowo linie lotnicze mogą być pociągnięte do odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku opóźnień.
Bagaż
W przypadku utraty lub uszkodzenia bagażu lub gdy wystąpiło opóźnienie w jego dostarczeniu pasażer może mieć prawo do odszkodowania w wysokości maksymalnej 1220 euro. Linie lotnicze są jednak zwolnione z odpowiedzialności, jeśli podjęły wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiec szkodom lub gdy nie miały możliwości podjęcia takich kroków.
W przypadku uszkodzenia bagażu należy złożyć skargę u przewoźnika w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania bagażu. W przypadku wystąpienia opóźnienia w odbiorze bagażu okres ten nie może być dłuższy niż 21 dni.
Tożsamość linii lotniczej
Pasażer musi być poinformowany z wyprzedzeniem, która linia lotnicza obsługuje jego lot.
Działalność linii lotniczych uznanych za niebezpieczne jest zakazana lub ograniczona na terenie Unii Europejskiej.
Wypoczynek zorganizowany
Organizatorzy i firmy sprzedające usługi związane z wypoczynkiem zorganizowanym zobowiązane są do przedstawiania dokładnych i pełnych informacji na temat zarezerwowanej usługi. Ponadto muszą honorować zobowiązania wynikające z umowy oraz zapewnić pasażerom ochronę na wypadek niewypłacalności organizatora. Firmy obsługujące wycieczki turystyczne są zobowiązane do podawania dokładnych informacji o zarezerwowanym wypoczynku, dotrzymywaniu umów i zapewnieniu pomocy pasażerom w przypadku niewypłacalności organizatora.
Przejrzystość cenowa
Zgodnie z unijnym prawem, każdorazowo przy zakupie biletu na podróż rozpoczynającą się w dowolnym porcie lotniczym Unii Europejskiej, pasażer musi zostać poinformowany o obowiązujących przepisach.
Podawana ostateczna cena zawsze powinna obejmować należną cenę biletu lotniczego, należne podatki, opłaty i dopłaty, które są nieuniknione i znane w momencie publikacji.
Ponadto dane te powinny być widoczne w podziale na cenę biletu, podatki, opłaty lotniskowe oraz inne opłaty i dopłaty.
Informacje o opcjonalnych elementach ceny powinny być przekazywane w sposób jasny,
klarowny i jednoznaczny na początku procedury rezerwacji, a pasażer powinien mieć możliwość ich akceptacji lub odrzucenia.
Zalecane postępowanie w przypadku naruszenia praw pasażera
Jeśli uważasz, że naruszono Twoje prawa wynikające z ustawodawstwa regulującego prawa pasażerów samolotów:
- Najpierw musisz skontaktować się z przewoźnikiem, a w przypadku problemów dotyczących osób niepełnosprawnych – z lotniskiem.
- Jeśli nie uzyskasz zadowalającej odpowiedzi, możesz złożyć skargę w krajowym organie odpowiedzialnym za egzekwowanie tych praw.
UWAGA: Skargi należy składać przede wszystkim w kraju, w którym nastąpiło zdarzenie.
źródło: ec.europa.eu