Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Trudniejszy egzamin sędziowski i prokuratorski?


22-06-2011

Nowe zasady przeprowadzenia tych egzaminów wprowadza rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 marca 2011 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego, które wejdzie w życie 26 marca 2011 r.

REKLAMA

Z przepisów tego rozporządzenia wynika, że egzamin sędziowski i prokuratorski zostanie przeprowadzony w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Komisja egzaminacyjna zostanie powołana przez Ministra Sprawiedliwości.

Część pisemna egzaminu będzie trwała po 6 godzin dziennie przez dwa dni. Egzamin sędziowski będzie polegał na opracowaniu orzeczeń w sprawie karnej i cywilnej wraz z uzasadnieniami, Z kolei egzamin prokuratorski będzie  polegał na sporządzeniu apelacji od wyroku w sprawie karnej, pozwu, wniosku albo apelacji w sprawie cywilnej oraz sprzeciwu albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Każde zadanie będzie punktowane od 0 do 60 punktów. W trakcie tej części zdający będzie mógł korzystać z aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa.

Do części ustnej podejdą osoby które w przypadku egzaminu sędziowskiego uzyskały co najmniej 80 punktów, a egzaminu prokuratorskiego - co najmniej 120 punktów. Jednak do części ustnej nie podejdzie osoba, która za rozwiązanie choćby jednego z zadań uzyskała 0 punktów.

Część ustana egzaminu będzie polegała na rozwiązaniu 3 kazusów z każdej grupy zagadnień, posługując się tekstami aktów prawnych udostępnionych przez komisje. Komisja będzie mogła zadawać pytania uzupełniające. Aby zaliczyć część ustną należy uzyskać co najmniej 10 punktów za rozwiązanie zestawu kazusów z danej grupy zagadnień.

Egzamin sędziowski będzie zdany gdy zdobędzie się co najmniej 165 punktów, a egzamin prokuratorski - co najmniej 195.

źródło: Dz. U. 2011 r. Nr 54 poz. 283


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.