Trudniej będzie zrobić doktorat?
W szykowanej ostatnio reformie szkolnictwa wyższego ustanowiony zostanie warunek otwarcia przewodu doktorskiego w postaci minimum jednej publikacji w czasopiśmie naukowym o zasięgu co najmniej krajowym lub w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej.
Recenzent nie będzie mógł być zatrudniony w instytucji naukowej, gdzie broniona jest rozprawa lub z której pochodzi osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora. Zniesione zostaną również ograniczenia dotyczące liczby zagranicznych recenzentów. Wprowadzenie dodatkowego finansowania stypendiów doktoranckich (prowadzonych przez Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące) oraz stypendiów doktoranckich tzw. „prymusów” będzie miało na celu zwiększenie atrakcyjności kariery naukowej.
Planowane zmiany:
- osoby ubiegające się o nadanie stopnia doktora będą mieli możliwość przedkładania rozprawy doktorskiej i obrony w języku obcym.
- wzmocnione zostaną także reguły jawności oktoratów przez wprowadzenie wymogu publikacji treści doktoratu oraz recenzji na stronie internetowej uczelni lub instytutu prowadzących przewód doktorski.
- w przypadku nauk technicznych i sztuki dopuszczone zostanie złożenie rozprawy w formie pracy projektowej, konstrukcyjnej, technologicznej lub artystycznej – autorskiej lub współautorskiej.
- wprowadzony zostanie obowiązkowy tryb konkursowy przy kwalifikacji na stacjonarne studia doktoranckie.
- wprowadza się instytucję promotora pomocniczego przy przewodzie doktorskim. Rolę tę może pełnić osoba posiadająca stopień naukowy doktora w zakresie danej lub pokrewnej dyscypliny naukowej lub artystycznej.
- doktoranci będą mieli także równe prawa w zakresie pomocy materialnej.
źródło: www.nauka.gov.pl