TK orzekł, że dożywotnie usunięcie z korporacji zawodowej jest niezgodne z prawem
Dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, "bez prawa ubiegania się o ponowny wpis" na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją - orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, pielęgniarek, weterynarzy i architektów. Przepisy odnoszące się do tych profesji określały, że kara wydalenia z zawodu pociąga za sobą utratę prawa do ubiegania się o ponowny wpis bądź nie podlega zatarciu.
"Przepisy te przyczyniają się do eliminacji z zawodu tych osób, które wykonywały go w sposób nienależyty, ale (...) badane rozwiązania są zdaniem Trybunału nadmiernie rygorystyczne i powodują, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat (...) nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu" - uzasadniał sędzia TK Wojciech Hermeliński. Co za tym idzie, regulacja ta budzi niepokój na gruncie godności tych osób - a w konstytucji zasada ta jesrt nienaruszalna.
Z kolei za zgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy dotyczące aptekarzy, diagnostów laboratoryjnych i psychologów. Regulacje dotyczące tych profesji, według TK, nie wykluczają możliwości składania wniosków o ponowny wpis na listę wykonujących zawód. "Mając na uwadze, że wnioskodawca nie kwestionuje samej kary pozbawienia prawa do wykonywania zawodu, a do tego w istocie ogranicza się treść tych przepisów, należy uznać, że są one zgodne z konstytucją" - mówił sędzia TK.
W odniesieniu do zakwestionowanego przepisu odnoszącego się do samorządu architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów Trybunał orzekł, że utrata jego mocy nastąpi po upływie roku od ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Wyrok TK jest ostateczny.
Trybunał rozpatrywał sprawę w pełnym składzie. Wniosek poprzedniego RPO został złożony w Trybunale w styczniu ubiegłego roku.