Terminy egzaminów na uprawnienia geodezyjne
Do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii jest niezbędne posiadanie uprawnień zawodowych. Od 1 maja 2003 roku egzaminy na uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii przeprowadzane są na nowych zasadach.
Planowane terminy egzaminów w 2011 r.:
- 25-26 lutego 2011 r. (Warszawa, Łódź)
- 18-19 marca 2011 r. (Gdańsk)
- 25-26 marca 2011 r. (Warszawa, Kraków)
- 15-16 kwietnia 2011 r. (Warszawa, Olsztyn)
- 22-23 kwietnia 2011 r. (Suwałki)
- 20-21 maja 2011 r. (Warszawa)
- 17-18 czerwca 2011 r. (Warszawa)
Jaki jest zakres egzaminu?
Zarówno na egzaminie ustnym i pisemnym pytania będą układane na podstawie następujących aktów prawnych:
- Rozporządzenie Komisji WE w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie metadanych
- Decyzja Komisji w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie monitorowania i sprawozdawczości
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie kontroli urzędów, instytucji publicznych i przedsiębiorców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących geodezji i kartografii
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu przedstawiania na mapach przedmiotów sporów międzynarodowych
Egzamin składa się z dwóch części:
1) części ogólnej, będącej egzaminem testowym (test zamknięty) sprawdzającym znajomość przepisów prawnych oraz standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie, których znajomość jest wymagana bez względu na zakres uprawnień zawodowych. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
2) części szczegółowej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, z uwzględnieniem zakresu uprawnień zawodowych, o nadanie których ubiega się osoba zainteresowana, oraz na wskazaniu przepisów regulujących zagadnienia określone w pytaniach. W czasie egzaminu ustnego członkowie zespołu kwalifikacyjnego zadają indywidualnie pytania osobie zainteresowanej. Odpowiedzi ocenia cały zespół kwalifikacyjny.
Liczba pytań na egzaminie wynosi:
- w części ogólnej: 60 pytań testowych,
- w części szczegółowej: 3 pytania o charakterze opisowym.
Czas trwania każdej z części egzaminu pisemnego wynosi jedną godzinę.
Osoba zainteresowana, która w okresie sześciu miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu ukończyła z wynikiem pozytywnym postępowanie w sprawie innego zakresu uprawnień zawodowych, jest zwolniona z części ogólnej egzaminu pisemnego. W czasie trwania egzaminu osoby zainteresowane mogą posługiwać się tekstami aktów prawnych i zbiorami orzeczeń.
Członkowie zespołu kwalifikacyjnego oceniają udzielone podczas egzaminu pisemnego odpowiedzi w następujący sposób:
- w części ogólnej przyznaje się 1 punkt za każdą poprawną odpowiedź,
- w części szczegółowej przyznaje się od 0 do 7 punktów za odpowiedź na każde z pytań;
- uzyskanie co najmniej 41 punktów w części ogólnej egzaminu oraz uzyskanie co najmniej 15 punktów w części szczegółowej oznacza wynik pozytywny,
- prace pisemne z oceną negatywną są sprawdzane powtórnie przez innego członka zespołu kwalifikacyjnego.
Nie sprawdza się części szczegółowej egzaminu pisemnego osoby zainteresowanej, która nie uzyskała wyniku pozytywnego z części ogólnej.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu pisemnego.
Nadanie uprawnień zawodowych stwierdza się świadectwem.
Jak się uczyć?
Kandydat może przygotowywać się do egzaminu w dwóch trybach:
Dlatego też warto skorzystać z testów na egzaminy zawodowe! Kandydat uczy się rozwiązując testy z najważniejszych zagadnień z zakresu geodezji i kartografii. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie testowe wyświetlana jest prawidłowa odpowiedz oraz treść aktu prawnego, którego dotyczy zagadnienie.
Tryb egzaminacyjny to doskonały sposób na sprawdzenie swojej wiedzy. Prawidłowe odpowiedzi oraz podstawa prawna wyświetlane są dopiero po zakończeniu całego testu. Tryb egzaminacyjny umożliwia rozwiązywanie testów za równo z poszczególnych ustaw czy rozporządzeń jak i całego zakresu wymaganego na uprawnienia geodezyjne.
A że geodeta prawnikiem nie jest to nie dla niego jest uczenie się aktów prawnych na pamięć!