Strategia na rzecz osób niepełnosprawnych
UE udostępni fundusze w celu integracji niepełnosprawnych z społeczeństwem- głównie na edukacje i zatrudnienie.
Strategia przewiduje udostępnienie funduszy unijnych, podnoszenie wiedzy o niepełnosprawności oraz zachęcenie krajów UE do wspólnego usuwania przeszkód utrudniających integrację społeczną. Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności służy temu, aby osoby niepełnosprawne mogły prowadzić życie takie jak inni i korzystać z praw, jakie przysługują wszystkim obywatelom UE.
Cele strategii na pierwsze pięć lat obejmują:
- opracowanie polityki na rzecz wysokiej jakości edukacji sprzyjającej integracji
- zadbanie o to, by w ramach Europejskiego programu walki z ubóstwem poświęcono szczególną uwagę osobom niepełnosprawnym; forum to zrzesza ekspertów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wypróbowanymi rozwiązaniami
- zabieganie o uznawanie w całej UE zaświadczeń o niepełnosprawności, które mają zapewnić równe traktowanie w pracy, w sytuacjach dnia codziennego i podczas podróży po UE
- opracowanie norm dostępności dotyczących lokali wyborczych i materiałów rozpowszechnianych podczas kampanii
- uwzględnienie praw osób niepełnosprawnych w programach rozwoju zewnętrznego oraz w negocjacjach z krajami kandydującymi do UE.
Komisja rozważy również zaproponowanie europejskiego aktu w sprawie dostępności, który wprowadzałby normy UE w odniesieniu do produktów, usług i budynków publicznych. Ułatwiałby on na przykład producentom sprzętu i pomocy (takich jak wózki inwalidzkie czy duże klawiatury) handel z zagranicą poprzez obniżenie ponoszonych przez nich kosztów.
Promowanie dostępności to ważny element budowania w UE kultury równych szans dla wszystkich. Ale korzyści odczuje cała gospodarka. Pobudzanie przemysłu, który inwestuje w dostępne dla każdego produkty i usługi, pozwoli podnieść poziom innowacyjności i stworzyć nowe miejsca pracy.
źródło: ec.europa.eu