Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa


Sprawiedliwa polityka migracyjna w UE


26-08-2011

Nowe metody pomogą krajom UE sprawniej zarządzać imigracją, zatrudniać nowych pracowników i zapobiegać nadużyciom.

REKLAMA

Swoboda przemieszczania się jest w UE prawem podstawowym każdego obywatela. Jednak w momencie gdy zewnętrzne granice UE znajdują się pod dużą presją, należy efektywnie zarządzać napływem imigrantów oraz ułatwiać legalną imigrację wykwalifikowanym pracownikom.

Z uwagi na niski przyrost naturalny i starzenie się społeczeństwa Europa będzie coraz bardziej potrzebować imigrantów.  Jeżeli poziom napływu imigrantów pozostanie taki jak dotychczas, do roku 2060 w Europie będzie o 50 mln mniej osób pracujących. Jeśli będzie niższy, liczba osób pracujących na utrzymanie aktualnego poziomu wydatków socjalnych, a zwłaszcza emerytur, spadnie o 110 mln.  W samym sektorze opieki zdrowotnej do roku 2020 może zabraknąć około miliona pracowników. Imigranci mogą pomóc zapełnić miejsca pracy nie tylko w tym sektorze.

Dlatego Komisja proponuje wprowadzenie nowych środków  które pomogą zarządzać napływem emigrantów z krajów sąsiadujących i z Afryki Północnej. Środki te umożliwią pracownikom z odpowiednimi kwalifikacjami legalny przyjazd do UE.

UE pragnie stworzyć tzw. partnerstwa w zakresie mobilności, aby pomóc Tunezji, Maroku i Egiptowi w realizacji programów rekrutacji pracowników do UE. Elementem planu jest uznawanie porównywalnych kwalifikacji zawodowych i akademickich.

Kraje UE powinny skorzystać na napływie pracowników, którzy pomogą rozwiązać problem niedoborów na rynku pracy. UE zapewniłaby również programy repatriacji dla tych, którzy będą chcieli wrócić do ojczyzny. Proponowane środki obejmują uproszczenie procedur wizowych w przypadku studentów, naukowców i biznesmenów.

W ramach współpracy kraje ojczyste imigrantów będą wzmacniać swoją zdolność do zwalczania nielegalnej imigracji, do lepszego kontrolowania granic oraz zwalczania przemytu i handlu ludźmi.

W przygotowaniu są również zmiany do unijnych przepisów wizowych . Zakładają one możliwość tymczasowego wprowadzenia w wyjątkowych okolicznościach określonych wymogów dla obywateli spoza UE. Okoliczności wyjątkowe to na przykład napływ dużej liczby nielegalnych emigrantów lub osób ubiegających się o azyl na podstawie fałszywych przesłanek.

Propozycje zostaną przedyskutowane przez państwa członkowskie 24 czerwca 2011 r. na kolejnym szczycie UE w Brukseli.

źródło: ec.europa.eu

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.