Skrócony okres wypowiedzenia
Gdy pracodawca chce szybko rozstać się z pracownikiem dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie skróconego okresu wypowiedzenia. Prawo to przysługuje zarówno pracodawcy jak i pracownikowi jednak należy spełnić określone warunki.
I tak okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę na czas nie określony wynosi:
-
2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
-
1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony więcej niż 6 miesięcy ale mniej niż 3 lata,
-
3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Artykuł 36(1) §1 Kodeksu pracy wskazuje dokładne okoliczności w jakich skrócenie okresu wypowiedzenia jest możliwe. I tak zgodnie z ww. przepisem pracodawca ma prawo, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia do 1 miesiąca w przypadku, gdy wypowiedzenie umowy następuje z powodu:
-
ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy,
-
innych przyczyn niedotyczących pracownika.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisem skrócony okres wypowiedzenia może być zastosowany wyłącznie w stosunku do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nie określony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jeżeli warunek ten nie jest spełniony to skrócenie wypowiedzenia nie jest możliwe nawet, gdy wystąpiły przyczyny wskazane powyżej.
! Zakład pracy korzystający z tego prawa może ograniczyć się wyłącznie do wskazania informacji o skróconym okresie wypowiedzenia w piśmie informującym pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę (uchwała SN z 6 sierpnia 1992 roku sygn. I PZP 48/92). Późniejsze zawiadomienie pracownika i skrócenie okresu wypowiedzenia jest niezgodne z prawem.
(źródło:vat.pl)