Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Reforma kultury? Czyli to na czym rząd zna się najlepiej


22-03-2011

Najważniejsze zmiany dotyczą podziału instytucji kultury na: instytucje artystyczne (m.in.: teatry, opery, operetki, filharmonie, zespoły pieśni i tańca, orkiestry) oraz inne instytucje kultury (np. muzea, biblioteki, domy kultury, galerie).

REKLAMA

Instytucji artystycznych dotyczy wiele nowych regulacji, np. planowanie pracy w ramach sezonu rozpoczynającego się 1 września a kończącego 31 sierpnia roku następnego. Artyści (aktorzy, muzycy itp.) mają być zatrudniani na podstawie umowy sezonowej na czas określony – od 1 do 5 sezonów. Zasada ta ma także dotyczyć dyrektorów instytucji artystycznych i kultury. Umożliwi im to stabilizację pracy i racjonalne planowanie działalności.

Rząd uznał też, że sposobem na efektywniejsze wykorzystanie środków finansowych, lepsze wykorzystanie kadr i bazy materialnej będzie łączenie różnych instytucji kultury, np. połączenie teatru i galerii, orkiestry i ogniska muzycznego, teatru i domu kultury. Oznacza to powstanie jednej instytucji, w ramach której upowszechnianie kultury odbywałoby się nie tylko przez działalność artystyczną, ale także edukacyjną. Takie zintegrowane placówki stwarzają szansę na aktywizację kulturalną w małych miejscowościach i gminach. Przewidziano także możliwość łączenia muzeów i bibliotek.

Nowe przepisy mają usprawnić funkcjonowanie instytucji kultury i spowodować efektywniejsze wykorzystywanie środków przeznaczanych na działalność kulturalną i artystyczną.

źródło: www.kprm.gov.pl




Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.