RAPEX chroni konsumentów
Dzięki systemowi ostrzegania RAPEX do UE trafia mniej produktów niebezpiecznych. W 2010 roku wycofano z rynku rekordową liczbę 2 244 niebezpiecznych produktów − czyli o 13 proc. więcej niż w roku 2009.
Wprowadzone zakazy dotyczyły między innymi odzieży i tekstyliów (32 proc.), zabawek (25 proc.), pojazdów silnikowych (9 proc.), urządzeń elektrycznych (8 proc.) oraz akcesoriów dziecięcych i sprzętu dla dzieci (4 proc.).
Ze sprawozdania za rok 2010 wynika, że wzrost liczby produktów zabronionych świadczy o skuteczności unijnego systemu szybkiego informowania o produktach niebezpiecznych. System, którym zarządza Komisja, przekazuje odpowiednim organom krajowym informacje o takich produktach.
W porównaniu z rokiem 2009 wzrosła liczba produktów niebezpiecznych w kategorii wyroby tekstylne i odzież, między innymi w związku z tym, że dziewięć państw wspólnie przeprowadziło kontrole bezpieczeństwa dotyczące pasków i sznurków ściągających w odzieży dziecięcej.
W kontrolach dotyczących kasków używanych przez osoby dorosłe i dzieci podczas jazdy na nartach, snowboardzie, rowerze, deskorolce, rolkach i podczas jazdy konnej uczestniczyło jedenaście krajów.
Okazało się, że w przypadku 63 proc. spośród 367 przebadanych kasków nie zostały spełnione wymogi w zakresie etykietowania, ostrzeżeń lub instrukcji. 18 spośród 40 kasków, które zostały poddane bardziej szczegółowym testom, nie spełniało podstawowych norm bezpieczeństwa.
W wykrywaniu produktów niebezpiecznych krajowym urzędom pomogły również nowe wytyczne oraz ulepszona metoda oceny ryzyka. Zakres działania systemu Rapex poszerzono o nowe kategorie produktów (produkty profesjonalne) oraz zagrożeń (dla środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa publicznego).
To zasadniczy element unijnych przepisów w sprawie bezpieczeństwa produktów. Producenci muszą już od początku monitorować zagrożenia dla bezpieczeństwa, kontrolować towary, zanim te opuszczą fabrykę, oraz powiadamiać o wszelkich problemach. W zeszłym roku wykorzystanie aplikacji Rapex dla firm wzrosło o 200 proc.
Dbałość o bezpieczeństwo oznacza również ściślejszą współpracę z partnerami handlowymi na świecie, a zwłaszcza z Chinami, z którymi związanych jest 58 proc. trafiających do systemu zgłoszeń.
W następstwie konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2010 roku Komisja rozważa wprowadzenie zmian do unijnych przepisów w sprawie bezpieczeństwa produktów. W systemie uczestniczą wszystkie kraje UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia. O bezpieczeństwie innych produktów, takich jak żywność, pasze, produkty farmaceutyczne i sprzęt medyczny, kraje UE są informowane za pośrednictwem innego, lecz podobnego systemu.
źródło: ec.europa.eu