Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Przyszłość Adwokatury i innych zawodów prawniczych - raport z konferecji


08-03-2011

O przyszłości zawodów prawniczych na rynku i propozycjach usprawnienia wymiaru sprawiedliwości dyskutowali przedstawiciele świata nauki, sędziowie i sami adwokaci na konferencji „Współczesna Adwokatura na tle innych zawodów prawniczych”.

REKLAMA

Rola adwokata na rynku będzie ewoluowała, ale zawód ten powinien być niezależny i podlegać surowym regułom etycznym - twierdzili uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej 3 grudnia 2010 r. we Wrocławiu z okazji 65-lecia dolnośląskiej palestry.

Obecny na konferencji prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara podkreślił, że przyszły kształt adwokatury powinien zapewniać ochronę interesów obywateli i dlatego jednym z kluczowych zagadnień powinno być zagwarantowanie tajemnicy zawodowej i zasad etycznych i niezależności. Zastrzegł, że dziś, wobec m.in. nierówności w zasadach tajemnicy zawodowej między radcami prawnymi i adwokatami, nie ma możliwości łączenia tych zawodów ani umożliwienia radcom prowadzenia obron w sprawach karnych.

Adwokackie zasady niezależności, etyki, i tajemnicy zawodowej są niezbędne do ochrony obywateli i budowy społeczeństwa obywatelskiego – powiedział prezes NRA. Dodał, że kwestii ewentualnego połączenia tych zawodów nie można rozpatrywać na podstawie interesów tych grup zawodowych, a całego społeczeństwa.

Wizję przyszłości zawodów prawniczych przedstawił adw. Andrzej Michałowski, zaznaczając że wypowiada ją bez ograniczeń, jakie narzucały mu pełnione do 19 listopada 2010 r obowiązki Prezesa NRA. Zaznaczył, że dziś nie ma nieprzezwyciężalnych przeszkód aby adwokaci i radcy prawni mieli co do zasady te same uprawnienia, choć wzajemnego zgrania pozostawałyby m.in. zasady etyki i praktyka postępowań dyscyplinarnych. - Nie wszyscy radcy, zwłaszcza ci na etatach, muszą być obrońcami. Tak jak nie są nimi wszyscy adwokaci – zauważył adw. Michałowski.

Mówiąc o przyszłości rynku usług prawniczych, adw. Michałowski przewidywał, że część prostego doradztwa przejmą nie-prawnicy a wręcz automatyczne systemy informacyjne: - Sprawy proste będą nieodpłatne lub do obsłużenia za pomocą programów komputerowych, a spraw złożonych będzie zbyt mało dla całej armii prawników.

Na problem nierówności szans adwokatów i prokuratorów w polskich sądach zwrócił uwagę prof. dr hab. Piotr Kardas z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zauważył on, że dzisiejsze regulacje proceduralne, dające sędziemu m.in. możliwość przedstawiania dowodów „z urzędu”, prowadzą do wielu niesprawiedliwych wyroków. – Współpraca między sędziami i adwokatami jest w praktyce szczątkowa – zauważył prof. Kardas, podkreślając małą skłonność sądów do wykorzystywania istniejących w procedurze możliwości porozumienia stron co do ustalenia treści wyroku. Zauważył, że w praktyce dzisiejszy reżim procesowy powoduje, że procesy trwają zbyt długo i mają nadmiar cech inkwizycji.

Liczni uczestnicy dyskusji podkreślali bardzo duże znaczenie przestrzegania reguł etycznych w zawodzie adwokata, zwłaszcza w realiach zaostrzającej się konkurencji wśród rosnącej ilości prawników na rynku.

Nasz zawód jest zawodem walki, ale powinna to być walka według reguł fair play – podsumował adw. Andrzej Malicki, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu i współorganizator konferencji.

Konferencję zorganizowała Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu wraz z Wydziałem Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Była ona częścią obchodów 65-lecia Adwokatury Dolnośląskiej.

źródło: www.nra.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.