Prowadzisz firmę? Sprawdź czy w 2011 roku możesz spodziewać się odwiedzin PIP
Przeprowadzenie ok. 88 tys. kontroli u przedsiębiorców oraz objęcie różnorodnymi działaniami prewencyjnymi ponad 100 tys. pracodawców, rolników indywidualnych, pracowników młodocianych, związkowców i samorządowców – planuje w roku bieżącym Państwowa Inspekcja Pracy.
Z jej programem działania zapoznali się posłowie z sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej na posiedzeniu 4 stycznia br. w siedzibie parlamentu.
Program działania urzędu na 2011 r. przedstawił główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. Podkreślił, że podobnie do lat poprzednich aktywność kontrolno-prewencyjna inspekcji koncentrować się będzie na poprawie bezpieczeństwa pracy w dziedzinach gospodarki i zakładach o największym nasileniu zagrożeń zawodowych. Idzie głównie o budownictwo – jedną z najbardziej wypadkogennych sekcji gospodarki. Działania w budownictwie obejmować będą kontrole: prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012. Przeprowadzona zostanie także kampania informacyjno-prewencyjna.
Wiele uwagi inspekcja pracy zamierza poświęcić transportowi drogowemu. Zaplanowane zostały kontrole czasu prowadzenia pojazdu, przerw i czasu odpoczynku kierowców oraz kampania prewencyjna: czas pracy a wypadki drogowe.
Wzmożonym nadzorem objęte zostaną zakłady charakteryzujące się największym nasileniem zagrożeń. Będą one typowane przez poszczególne okręgowe inspektoraty pracy.
Odpowiadając na pytania posłów Leszka Redzimskiego i Jana Religi o konkretne działania PIP w celu eliminowania patologii niewypłacania wynagrodzeń pracowniczych, Tadeusz Jan Zając stwierdził, że w końcu grudnia ub. r. odbył spotkanie poświęcone temu zagadnieniu z przedstawicielami central związkowych; niebawem mają się odbyć podobne rozmowy z przedstawicielami czołowych organizacji pracodawców. Efektem tych rozmów ma być powołanie zespołu roboczego, który zajmowałby się wypracowaniem sposobów przeciwdziałania zjawisku, a także jego eliminowania.
Główny inspektor skierował ponadto pismo do przewodniczącego Komisji Trójstronnej z prośbą o wprowadzenie na jedno z najbliższych jej posiedzeń tematu niewypłacania wynagrodzeń jako problemu o szczególnej dolegliwości i wadze społecznej. Inspekcja pracy przygotowuje także kampanię medialną na ten temat na wzór obecnej kampanii „Szanuj życie”.
źródło: www.pip.gov.pl