Prokuratura w Konstytucji?
W dniu 2 marca 2011 r. Prokurator Generalny Andrzej Seremet i Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Jamrogowicz spotkali się z posłami z Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
W czasie spotkania Prokurator Generalny zgłosił uwagi do projektu Klubu Poselskiego Platformy Obywatelskiej, a także przedstawił własne propozycje zmian w Konstytucji RP dotyczący prokuratury i jej ustrojowej pozycji.
W dyskusji, w której również wzięli udział zaproszeni goście, w tym m.in. były Prezes Trybunału Konstytucyjnego dr Bohdan Zdziennicki i prof. Paweł Sarnecki, podnoszone były zastrzeżenia wobec propozycji Prokuratora Generalnego z powołaniem się na argumenty odwołujące się do braku dostatecznych doświadczeń związanych z funkcjonowaniem niezależnej prokuratury oraz wskazujących na niezasadne zbliżenie proponowanego statusu prokuratora do statusu sędziego. Niektórzy dyskutanci wskazywali, że prokuratura nie powinna być umieszczona w Konstytucji RP, ponieważ sam zapis nie wpłynie na jej lepsze funkcjonowanie. Podnoszono również argument, że umieszczenie prokuratury w Rozdziale VIII nie jest trafne, ponieważ prokuratura nie wykonuje władzy sądowniczej. Pojawiły się także głosy kwestionujące rozdział funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Prokurator Generalny Andrzej Seremet uzasadniał postulat konstytucjonalizacji prokuratury potrzebą jasnego określenia jej zadań i modelu jej funkcjonowania w ustawie zasadniczej, a nie tylko w ustawach zwykłych. Wskazał także na charakter zadań prokuratury uzasadniający wyróżnienie tej instytucji od innych organów państwa. Odwołał się do rozwiązań europejskich, gdzie w większości krajów (Litwa, Hiszpania, Portugalia) wprowadzono zapisy o prokuraturze do konstytucji.
Z kolei były Prezes Trybunału Konstytucyjnego dr Bohdan Zdziennicki w swoim wystąpieniu poparł stanowisko Prokuratora Generalnego. Odwołał się przy tym do rozwiązań jakie funkcjonowały w II Rzeczypospolitej, kiedy to status prokuratora zbliżony był do statusu sędziego. Dyskutanci zgodnie podkreślali, że jest to wstępny etap debaty o konstytucjonalizacji prokuratury.
Prokurator Generalny został zaproszony na kolejne spotkanie z Komisją na dzień 16 marca 2011 r.
źródło: www.pk.gov.pl