Priorytety polskiej Prezydencji w Radzie UE
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, w ramach przygotowań do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, spotkał się w Londynie z brytyjskim Ministrem Sprawiedliwości – Kennethem Clarke’iem oraz brytyjską Minister ds. Bezpieczeństwa i Walki z Terroryzmem – Baronessą Lilian Pauline Neville-Jones.
W trakcie rozmów Minister zaprezentował wstępne priorytety naszej Prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
- W zakresie współpracy sądowej w sprawach karnych priorytety leżące w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości koncentrują się wokół dwóch kwestii – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. – Pierwsza, to działania zmierzające do wzmocnienia praw procesowych i pozaprocesowych ofiar przestępstw. Druga, dotyczy kontynuacji prac mających na celu wzmocnienie praw podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym, prowadzonych „krok po kroku”, a zainicjowanej w trakcie prezydencji szwedzkiej – dodał polski Minister Sprawiedliwości.
W trakcie rozmowy z brytyjskim Ministrem Sprawiedliwości - Kennethem Clarke’iem wiele miejsca poświęcono także pakietowi dotyczącym ochrony ofiar.
Ministrowie wymienili także informacje o działaniach podejmowanych w ich krajach na rzecz pomocy ofiarom przestępstw. Zapytany o polskie rozwiązania, Minister Krzysztof Kwiatkowski przedstawił podejmowane przez resort działania w tym zakresie, m.in. utworzenie sieci pomocy ofiarom przestępstw, czyli działających w różnych regionach kraju 16 specjalnych ośrodków wsparcia.
Kolejnymi poruszonymi w trakcie rozmów tematami były także m.in.: prawo podejrzanych do pomocy adwokata, projekt rozporządzenia w sprawie dziedziczenia oraz Europejskiej Prawo Umów.
Minister Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że jego zdaniem pomocny może być instrument, który jednocześnie nie będzie prowadził do harmonizacji prawa cywilnego w Unii Europejskiej. Rozwiązaniem, które najlepiej, zdaniem Ministra, nadawałoby się do realizacji tych celów, byłby:
- instrument opcjonalny w formie rozporządzenia;
- regulujący obrót między przedsiębiorcami a konsumentami,
- dotyczący obrotu transgranicznego,
- ograniczony do transakcji zawieranych elektronicznie;
- w pierwszej kolejności dotyczący umowy sprzedaży.
Europejski Nakaz Dochodzeniowy, cyberprzestępczość oraz Europejski Nakaz Aresztowania – to z kolei tylko niektóre tematy poruszone w trakcie spotkania Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego z brytyjską Minister ds. Bezpieczeństwa i Walki z Terroryzmem – Baronessą Lilian Pauline Neville-Jones.
Minister poinformował także, że obecnie w ramach szkoleń i spotkań dla sędziów i prokuratorów staramy się propagować pewne proste środki, które pozwolą ograniczyć wydawanie Europejskich Nakazów Aresztowania do sytuacji naprawdę koniecznych.
źródło: ms.gov.pl