Prezydent podpisał zmiany w prawie spadkowym
Najważniejsze zmiany w prawie spadkowym dotyczą możliwości ustanowienie testamentu i zapisania konkretnych składników majątku konkretnym spadkobiercom (tzw. zapis windykacyjny). Sejm uchwalił zmiany w marcu, teraz nowelizację Kodeksu cywilnego podpisał prezydent.
Instytucja wykonawcy testamentu jest już znana od dawna, polscy parlamentarzyści ją trochę unowocześnili. Spadkodawca będzie mógł powierzyć wykonawcy testamentu zarządzanie firmą lub gospodarstwem rolnym – aż do czasu rozstrzygnięcia przez sąd o nabyciu spadku przez uprawnione osoby.
Zapis windykacyjny będzie mógł być zamieszczony w testamencie notarialnym. Wg tej regulacji wybrana przez testatora osoba nabędzie zapisany przedmiot, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek dodatkowych działań. Zapis będzie skuteczny z chwilą otwarcia spadku.
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:
- rzecz oznaczona co do tożsamości,
- zbywalne prawo majątkowe,
- przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
- ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.
Zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca jest zobowiązany do jego zbycia. Jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności, zapis jest bezskuteczny, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot majątkowy obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkodawca jest zobowiązany do jego zbycia.
Nowelizacja ta wejdzie w życie dopiero jesienią.
źródło: prezydent.pl