Prawo przyjazne przedsiębiorcom – rejestracja spółki zoo w trybie on-line
Celem projektowanej ustawy jest ułatwienie i znaczące przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a ponadto uproszczenie zasad wpisywania takich spółek do Krajowego Rejestru Sądowego.
Nowelizacja wprowadza alternatywny (konkurencyjny) model tworzenia i rejestracji spółek z o.o., modyfikując niektóre obowiązujące wymagania ustawowe w tym zakresie.
Wdrożenie projektowanych zmian doprowadzi do przyspieszenia czynności orzeczniczych sądów (analiza wniosków) oraz czynności związanych z administrowaniem sprawami (obiegiem spraw).
Wejście w życie zaproponowanych przepisów pozwoli na uniknięcie potrzeby posługiwania się w obrocie konstrukcją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji”, która powstała jako odpowiedź na dłużej trwający w czasie (w praktyce dochodzący nawet do kilku tygodni) proces rejestracji przedsiębiorców.
Proponowana ustawa przewiduje 1-dniowy termin na rozpatrzenie wniosku o zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile umowa spółki zostanie sporządzona według wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym, a następnie przesłana do sądu drogą elektroniczną wraz z elektronicznym formularzem wniosku rejestrowego i listy wspólników.
Zgłoszenie takiej spółki do rejestru powinno być opatrzone podpisami elektronicznymi uprawnionych osób, przy czym nie jest konieczny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
- Projekt ustawy określa dokumenty, które należy złożyć do sądu rejestrowego w postaci papierowej w terminie 7 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do rejestru.
- Zgodnie z projektem, także wniosek o wpisanie do rejestru spółki z o.o. utworzonej według wzorca, ale złożony w sposób tradycyjny - w formie papierowej - zostanie rozpoznany w terminie krótszym niż dotychczas, bo 3-dniowym.
Ważne jest, że sporządzenie umowy spółki według wzorca nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego, dopiero wprowadzenie zmian do takiej umowy będzie wymagało takiej formy.
Rejestracja spółki z o.o. w tym trybie nie będzie objęta też systemem „jednego okienka”, który polega na składaniu w sądzie jednocześnie dokumentów zmierzających do uzyskania numeru NIP oraz REGON.
Projektodawcy ograniczają możliwość rejestracji podmiotów w trybie on line wyłącznie do spółek z o.o., gdyż są one najbardziej popularną formą organizacyjno-prawną, w jakiej przedsiębiorcy podejmują działalność gospodarczą, zaś z praktyki innych krajów wynika, że po wdrożeniu takiego sposobu rejestracji korzysta z niego około 70% spółek z o.o.
Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt 14 września 2010 r. został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności.
źródło: www.ms.gov.pl