Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa


Powstaną kolejne e-sądy


10-05-2011

Minister sprawiedliwości deklarował kolejne zmiany które mają ułatwić byt przedsiębiorcom w naszym kraju a także efektywnych warunków organizacyjnych pracy sądów oraz projektowaniu otoczenia prawnego odpowiadającego interesowi społecznemu, w tym również stanowiącego przyjazne otoczenie prawne dla przedsiębiorczości.

REKLAMA

Głównym celem  jest racjonalizacja ogólnych zasad postępowania cywilnego. Projekt ten przewiduje likwidację postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych i poddanie spraw między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej tym samym regułom procesowym, które obowiązują w ,,zwykłych” sprawach cywilnych. Przy tym, reguły te zostaną zmodernizowane przez umożliwienie bardziej elastycznego reagowania sędziego na sytuację procesową.

Przygotowaliśmy projekt rozszerzający postępowanie na nadawanie elektronicznej klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym. Pozwoli to na objęcie takim postępowaniem kolejnych 700 tys. spraw rocznie. Wedle planu kolejne e-sądy powstać miałyby w miastach, gdzie działają ośrodki migracji danych. Nie wszystkich. W których miastach powstaną kolejne e-sądy będzie wiadomo pod koniec drugiego kwartału tego roku. Zadecydują o tym wyniki ośrodków migracji –  zapowiedział Minister.

Trwają także prace nad nowelizacją art. 585 Kodeksu spółek handlowych, określającego tzw. przestępstwo działania na szkodę spółki, zaproponowana przez NRA.

Główne zmiany ujęcia typu przestępstwa polegają więc na:

  • dookreśleniu istoty kryminalizowanego zachowania (musi zaistnieć nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązku),
  • przekształceniu przestępstwa z formalnego w skutkowe (skutkiem zachowania sprawcy musi być bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia spółce znacznej szkody majątkowej),
  • zmianie znamienia szkody, zawężającej kryminalizację – chodzi jedynie
    zszkodę majątkową (obecnie możliwe objęcie także szkody niemajątkowej, np. szkody wizerunkowej), a nadto szkoda majątkowa musi być znaczna.
  • zmianie ulega również tryb ścigania – projekt przewiduje ściganie wnioskowe(ale w razie złożenia wniosku postępowanie będzie się toczyć w trybie publicznoskargowym – różnica polega na tym, że prokurator nie będzie mógł działać z urzędu, gdy nikt z podmiotów uprawnionych nie będzie się domagał ścigania)

Projekt przedstawiony przez NRA przewiduje wprowadzenie analogicznych zmian normatywnych w innych bliźniaczych typach przestępstw, usytuowanych w ustawie o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej, ustawie o działalności ubezpieczeniowej, ustawie – Prawo spółdzielcze oraz ustawie o spółdzielni europejskiej.

Minister Sprawiedliwości wystąpił do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego z prośbą o przeanalizowanie potrzeby nowelizacji art. 585 k.s.h. Wkrótce projekt ten zostanie także przekazany do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

źródło: ms.gov.pl

 

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.