Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa


Postępowanie lustracyjne przed ETPC


01-09-2011

W dniu 31 maja 2011 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał dwa wyroki przeciwko Polsce w sprawach Zabłocki przeciwko Polsce (skarga nr 10104/08) oraz Zawisza przeciwko Polsce (skarga nr 37293/09) Trybunał stwierdził naruszenie przepisów art. 6 ust. 1 oraz ust. 3 Konwencji wynikające ze znacznego ograniczenia praw skarżących w postępowaniu lustracyjnym.

REKLAMA


W ocenie Trybunału utajnienie dokumentów będących podstawą orzekania o ewentualnej współpracy oraz ograniczenie osób lustrowanych w dostępie do tych dokumentów, przy jednoczesnej uprzywilejowanej pozycji Rzecznika Interesu Publicznego znacznie ograniczały zdolność skarżących do udowodnienia, że ich kontakty z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa nie oznaczały „umyślnej i tajnej współpracy” w znaczeniu ustawy lustracyjnej prowadząc do pogwałcenia zasady równości broni. Trybunał przyznał przy tym, że może zdarzyć się sytuacja konieczności utrzymania w tajemnicy niektórych dokumentów, nawet stworzonych w poprzednim reżimie. Jednakże, taka sytuacja może zdarzyć się wyjątkowo, w postępowaniach lustracyjnych jest ona natomiast regułą. Trybunał podkreślił także, że państwo podejmując kroki mające na celu lustrację musi zapewnić osobom, których dotyczy, wszelkie gwarancje procesowe przewidziane w Konwencji.


Jednocześnie Trybunał uznał, że samo stwierdzenia naruszenia Konwencji będzie wystarczającym zadośćuczynieniem.

źródło: bip.ms.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.