Postępowanie kwalifikacyjne do służby cywilnej
Postępowanie kwalifikacyjne na pracownika służby cywilnej jest dość skomplikowane. Ale na pewno na egzamin trzeba się nauczyć. Pytanie tylko jak to zrobić?
Tylko na ArsLege znajdziecie zbiór pytań testowych najczęściej występujących na egzaminie na urzędnika służby cywilnej. Testy składają się z pytań jednokrotnego wyboru. Po wyborze odpowiedzi na pytanie wyświetlana jest podstawa prawna wraz z jej pełną treścią - co doskonale pomaga w nauce.
A teraz krótko o samym postępowaniu kwalfikacyjnym:
Zakres tematyczny postępowania kwalifikacyjnego, obejmuje:
- w części sprawdzianu sprawdzającej wiedzę — wybrane zagadnienia z prawa, administracji publicznej, finansów publicznych, polityki zagranicznej i organizacji międzynarodowych, organizacji i zarządzania oraz zagadnień społecznych i ekonomicznych;
- w części sprawdzianu sprawdzającej umiejętności — umiejętności rozwiązywania problemów oraz umiejętności analizy i wykorzystania informacji.
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, upowszechnia informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym.
Zgłoszenie składa się bezpośrednio w siedzibie KSAP albo drogą pocztową pod adresem KSAP z dopiskiem „zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego”. W razie złożenia zgłoszenia drogą pocztową za datę zgłoszenia uważa się datę nadania zgłoszenia w placówce pocztowej.
Termin i miejsce przeprowadzenia sprawdzianu ustala dyrektor KSAP w porozumieniu z Szefem Służby Cywilnej, co najmniej na 30 dni przed sprawdzianem. Informację o terminie i miejscu przeprowadzenia sprawdzianu dyrektor KSAP niezwłocznie ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej KSAP. Informację ogłasza się również w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Część sprawdzianu sprawdzająca wiedzę ma formę testu wyboru i składa się z 90 pytań. Za prawidłową odpowiedź na dane pytanie przyznaje się 1 punkt, za brak odpowiedzi albo za odpowiedź nieprawidłową — 0 punktów. Część sprawdzianu sprawdzająca wiedzę trwa 90 minut.
Część sprawdzianu sprawdzająca umiejętności ma formę testu psychologicznego lub zadań.
Część ta jest oceniana w skali od 0 do 60 punktów i trwa odpowiednio do zastosowanego testu lub zadań, jednak nie krócej niż 60 minut i nie dłużej niż 120 minut.
Ustalenia wyników całego sprawdzianu dokonuje się przez zsumowanie wyników poszczególnych części sprawdzianu uzyskanych przez osobę przystępującą do postępowania kwalifikacyjnego.
Minimalne liczby punktów, wynoszą:
- 30 punktów — z części sprawdzianu sprawdzającej wiedzę;
- 20 punktów — z części sprawdzianu sprawdzającej umiejętności;
- 90 punktów — z obu części sprawdzianu w sumie.
Akty prawne, których znajomość obowiązuje na egzaminie:
- Kodeks postępowania administracyjnego
- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
- Prawo o ustroju sądów administracyjnych
- Ustawa o samorządowych kolegiach odwoławczych
- Ustawa o ochronie danych osobowych
- Ustawa o ochronie informacji niejawnych
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
- Prawo o ustroju sądów powszechnych
- Ustawa o Sądzie Najwyższym
- Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym
- Ustawa o Trybunale Stanu
- Ustawa o służbie cywilnej
- Ustawa o finansach publicznych
- Ordynacja podatkowa
- Prawo zamówień publicznych
- Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
- Traktat o Unii Europejskiej
- Ustawa o służbie zagranicznej
źródło: www.dsc.kprm.gov.pl