„Polska Cyfrowa Równych Szans”
W listopadzie br. powołana została inicjatywa „Polska Cyfrowa Równych Szans” jako wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspartym przez grupę ogólnopolskich organizacji i koalicji - sygnatariuszy memoriału, opracowanego podczas 14 Konferencji "Miasta w Internecie".
Inicjatywę zapoczątkowała w czerwcu 2010 r. grupa ogólnopolskich organizacji pozarządowych oraz koalicji programowych, które podpisały memoriał Polska Cyfrowa Równych Szans
Kampania prowadzona jest przez jeden z popularnych portali społecznościowych (facebook.com), a jej spodziewanym rezultatem ma być przekonanie władz publicznych: rządu RP, zarządów województw i liderów samorządów lokalnych do uruchomienia inicjatyw edukacji cyfrowej.
Jak wynika z badań, blisko 13 milionów Polaków nie posiada nawet podstawowych umiejętności korzystania z Internetu i urządzeń informatycznych. W ocenie inicjatorów jest to jedna z największych barier dla cywilizacyjnego rozwoju kraju i przyczyna wykluczenia z aktywnego i w pełni satysfakcjonującego życia zawodowego, społecznego i osobistego znaczącej grupy Polaków po 50 roku życia. Jednocześnie bariera ta jest jak dotąd słabo uświadomiona i niedoceniana przez władze publiczne.
W związku z tym wskazuje się na dokonanie w Polsce pilnych zmian w działaniach władz publicznych i podjęcie nowych inicjatyw, które dadzą unikalną historycznie szansę dokonania transformacji cywilizacyjnej dzięki wsparciu przez środki unijne inwestycji teleinformatycznych w sektorze publicznym oraz upowszechnienia kompetencji cyfrowych.
Akcja została poparta przez wybitnych przedstawicieli polskiego życia naukowego, społecznego oraz publicznego. Prof. Danuta Hübner – Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego, b. Komisarz Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej, dr Włodzimierz Cimoszewicz - b. premier RP, prof. Michał Kleiber - prezes Polskiej Akademii Nauk, pierwszy minister ds. informatyzacji oraz Jerzy Koźmiński - prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności podjęli się roli „Ambasadorów Polski Cyfrowej Równych Szans” i wystosowali apel do władz publicznych. W apelu zwracają uwagę na konieczność podjęcia, w partnerstwie władz publicznych i organizacji pozarządowych, a przy wsparciu sektora prywatnego, nowej, strategicznej inicjatywy: narodowego programu edukacji cyfrowej dorosłych Polaków pod hasłem „Polska Cyfrowa Równych Szans”. Pogram realizowany ma być z myślą o potrzebach gospodarki wiedzy, o wyzwaniach starzejącego się społeczeństwa oraz o zapewnieniu szans rozwojowych wszystkim grupom wykluczenia społecznego poprzez ich e-integrację.
źródło: www.mi.gov.pl