Podrabianie i piractwo na forum UE
Koordynacja działań na poziomie UE umożliwiłaby lepszą ochronę praw własności intelektualnej oraz skuteczniejsze zwalczanie podrabiania i piractwa.
Podrabianie i piractwo stanowią zagrożenie dla gospodarki UE - wymuszają obniżanie cen produktów oryginalnych i utrudniają utrzymanie się na rynku uczciwym producentom. Ale jest to również zagrożenie dla konsumentów, gdyż podrobione produkty często nie spełniają wymogów w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa.
Zjawiska te ostatnio przybrały na sile - Internet ułatwia nielegalne pobieranie muzyki, filmów, oprogramowania i innych treści cyfrowych. Tymczasem fałszerze rozwijają działalność i nie poprzestają już na handlu towarami luksusowymi. Sprzedają też produkty będące w powszechniejszym użyciu, takie jak środki żywnościowe, kosmetyki, środki higieniczne, leki i części zamienne do samochodów.
W odpowiedzi na nasilenie się tego zjawiska Komisja proponuje dostosować przepisy UE w zakresie praw własności intelektualnej chroniące utwory literackie i muzyczne oraz dzieła sztuki (prawa autorskie), odkrycia i wynalazki (patenty), a także słowa, zdania, symbole i projekty (znaki towarowe).
Konsumenci uzyskaliby łatwiejszy dostęp do chronionych dzieł i pewność, że produkty i usługi, za które płacą, są autentyczne i bezpieczne. Prawa własności intelektualnej mają ogromne znaczenie dla 25 milionów małych i średnich przedsiębiorstw europejskich - chronią ich inwestycje w nowe produkty i usługi, ułatwiają im dostęp do źródeł finansowania i pobudzają uczciwą konkurencję.
Przedsiębiorstwa i wynalazcy zyskaliby na wprowadzeniu prostszego systemu patentowego, gdyż obecny jest zbyt skomplikowany i wymaga ponoszenia wysokich kosztów. Zwiększenie obrotów w handlu legalnymi produktami (w ramach eliminowania z rynku towarów podrobionych i pirackich) podwyższyłoby dochody podatkowe państw członkowskich UE.
Proponowane zmiany obejmują:
- utworzenie jednolitego systemu ochrony patentowej, dzięki któremu wynalazcy mogliby chronić swoje wynalazki w całej UE za pomocą tylko jednego patentu, co znacznie ograniczy koszty i obciążenia administracyjne,
- zmodernizowanie systemu znaków towarowych, tak by zapewniał skuteczniejszą ochronę i był prostszy, szybszy, efektywniejszy i bardziej spójny,
- ułatwienie dostępu do dzieł chronionych prawem autorskim, zwłaszcza należących do europejskiego dziedzictwa kulturowego i dostępnych w Internecie.
Rozwiązania te obejmują również strategię skuteczniejszego wdrażania prawa w tej dziedzinie na terenie UE, na jej granicach oraz we współpracy z krajami trzecimi.
Komisja przedstawi konkretne wnioski legislacyjne w terminie do 2014 r. W 2009 r. kraje UE przechwyciły około 118 mln podrobionych towarów, z czego 18 proc. stanowiło zagrożenie dla zdrowia publicznego.
źródło: ec.europa.eu