Podniesienie poziomu ochrony praw człowieka jako priorytet polskiej prezydencji
Minister sprawiedliwości spotkał się 17 maja z Sekretarzem Generalnym Amnesty International.
W trakcie spotkania poruszona została kwestia rozszerzenia Unii Europejskiej o Chorwację.
Minister Sprawiedliwości podziękował Sekretarzowi Generalnemu Amnesty International za aktywną rolę, jaką spełnia ta organizacja, w postępowaniach ekstradycyjnych prowadzonych przed polskimi sądami. W tym kontekście, przedstawiciele resortu sprawiedliwości wyjaśnili istotę postępowań kasacyjnych w sprawach ekstradycyjnych toczących się przed Sądem Najwyższym.
W kontekście postępowań ekstradycyjnych, przedstawiciele organizacji zwrócili uwagę, że organizacja ta nie dokonuje oceny sytuacji konkretnych osób, a jedynie przedstawia raport o poszanowaniu praw człowieka w danym państwie.
W trakcie spotkania przedstawiciele Amnesty International poruszyli także temat rzekomych tajnych więzień CIA w Polsce. Jednocześnie zauważyli, że nasz kraj jest jednym z nielicznych, w którym w tej sprawie wdrożono śledztwo. Minister Sprawiedliwości zaznaczył, że sprawa ta pozostaje w kompetencji Prokuratora Generalnego.
W odniesieniu do przestrzegania praw człowieka w Polsce w zakresie wymiaru sprawiedliwości, Minister Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że dzięki podejmowanym przez niego działaniom 2010 r. był pierwszym od dekady rokiem kiedy w polskich więzieniach nie było przeludnienia - zaludnienie jednostek penitencjarnych nie przekroczyło normatywnej pojemności i utrzymuje się tak cały czas m.in.. dzięki stosowaniu Systemu Dozoru Elektronicznego.
Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie. Organizacja jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (1977 r.), obecnie liczy ponad 2 miliony członków w 150 krajach świata.
źródło: ms.gov.pl