Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Ogólnoświatowe cele wyznaczone podczas szczytu G8


01-09-2011

Szczyt przywódców G8, który odbył się w Deauville, we Francji w dniach 26 i 27 maja, poświęcony był kwestiom takim jak sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, bezpieczeństwo jądrowe i stan światowej gospodarki.

REKLAMA

Na szczycie w Deauville Unię reprezentowali przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W centrum uwagi grupy G8 znalazły się między innymi: współpraca z Afryką, środowisko naturalne, pokój i bezpieczeństwo oraz - po raz pierwszy - wpływ Internetu na sytuację społeczno-gospodarczą na świecie.  Delegacja UE przybyła do Francji z jasno określonymi priorytetami. Podczas dwudniowych rozmów przedstawiciele UE przekonali członków grupy G8 do podjęcia zobowiązań na poziomie dorównującym wysiłkom UE.

Wsparcie dla przemian demokratycznych

W ramach nowego partnerstwa z Deauville członkowie G8 będą wspierać partnerów z południowego regionu Morza Śródziemnego, którzy podjęli się przeprowadzenia reform politycznych i gospodarczych. Jednocześnie UE będzie udzielać tym krajom pomocy w ramach partnerstwa na rzecz demokracji i wspólnego dobrobytu

Państwa G8 oraz wielostronne banki rozwoju zobowiązały się do udostępnienia na rzecz przemian demokratycznych 20 mld dolarów (w postaci gwarancji). Ze swej strony UE zaoferowała w ramach odnowionej polityki sąsiedztwa nowe środki finansowe na dotacje w wysokości dodatkowych 1,24 mld euro na okres do 2013 r.

Surowsze normy bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych

Członkowie grupy G8 poparli wniosek UE o przeprowadzenie testów warunków skrajnych w elektrowniach atomowych w ramach przeglądu międzynarodowych norm bezpieczeństwa. W UE proces ten rozpocznie się już w czerwcu i obejmie wszystkie 143 elektrownie jądrowe znajdujące się na jej terytorium.

Ściślejsza współpraca z Afryką

Przyjęcie pierwszej w historii wspólnej deklaracji dotyczącej praw człowieka, demokratycznych rządów oraz zrównoważonego rozwoju wraz z przywódcami państw Afryki stanowi wyraz zaangażowania UE w budowę stabilnego partnerstwa opartego na wzajemnej odpowiedzialności i przejrzystości. W październiku Komisja przedstawi propozycje aktów prawnych, na podstawie których przedsiębiorstwa zobowiązane będą do podania do wiadomości publicznej informacji na temat swojej działalności w Afryce.

Lepsza współpraca wielostronna i skuteczniejsza polityka światowa

Członkowie G8 zgodzili się z UE, że należy wzmocnić system współpracy wielostronnej i doprowadzić do pełnej liberalizacji handlu zgodnie z założeniami deklaracji dauhańskiej przyjętej w 2001 r. na forum Światowej Organizacji Handlu. Deklaracja ta wzywa do zapewnienia uczciwego handlu światowego.

Forum G8 istnieje od 1975 r. Jest to nieformalna grupa, w której skład wchodzą przywódcy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Członkowie G8 spotykają się co roku, by omawiać zagadnienia wagi światowej. W szczytach grupy uczestniczą Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania, ale Unia Europejska wysyła również osobnych przedstawicieli.

źródło: ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.