Od 2011 roku mniej studentów otrzyma stypendium naukowe?
Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym może pozbawić tysiące studentów prawa do stypendium naukowego. Wszystko przez nowy sposób podziału środków przeznaczonych na ten cel.
Obecnie do podziału jest ok. 1,5 mld zł. Ta kwota pozostanie, ale inne będą zasady podziału tych pieniędzy. Teraz uczelnie dzielą te pieniadze w ten sposób, że 50 proc. idzie na stypendia naukowe i tyle samo na socjalne. Od przyszłego roku akademickiego zmienią się zasady przyznawania pomocy materialnej studentom i doktorantom. Na pomoc materialną trafi 75 proc. wszystkich środków, a tylko 25 proc. przeznaczone zostanie na stypendia naukowe, co może oznaczaczać, ze mniejsza liczba studentów otrzyma stypendium za wyniki w nauce.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tłumaczy, że w większości krajów nie ma stypendiów naukowych. MNiSW jednak nie zdecydowało się na ich likwidację, tylko reformę systemu ich przyznawania.
Z drugiej strony podniesione mają być także progi dochodowe związane ze stypendium socjalnym. Zaproponowano ponadto katalog bezpłatnych usług dla wszystkich studentów (uczelni państwowych i niepublicznych). Darmowe byłyby np.: egzaminy (także poprawkowe i komisyjne), egzamin dyplomowy, a także złożenie i ocena pracy dyplomowej oraz wydanie suplementu do dyplomu.
A co o tym sadzą sami studenci? Zapraszamy do dyskusji.
źródło: www.nauka.gov.pl