Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

O zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych


04-02-2011

Na początku listopada prezydent podpisał ustawę z 8 października 2010 r. o zmianie ustawy Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych.

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją Sejm nie będzie miał możliwości wszczynania postępowania przeciwko radcy prawnemu czy adwokatowi przed sądem dyscyplinarnym bez wcześniejszego  dochodzenia.  Zmiany te są wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatrując rok temu przepisy dotyczące adwokatów stwierdził, że  zapis dotyczący postępowań dyscyplinarnych jest  niekonstytucyjny.  Stwierdził też, iż  przepis pozwalający na możliwość pominięcia etapu dochodzenia a zamiast tego wszczęcie  postępowanie od razu przed sądem, narusza prawo do obrony przysługujące obwinionemu.  Jak zauważył Senat, podobne niekonstytucyjne rozwiązania znajdują się też w ustawie o radcach prawnych.

Model postępowania dyscyplinarnego bowiem powinien składać się z trzech etapów: dochodzenia, postępowania przed sądem dyscyplinarnym oraz postępowania wykonawczego.  Za to zapis, iż minister może polecić Sejmowi wszczęcie postępowania od razu przed sądem dyscyplinarnym ogranicza prawa obwinionego.

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.