Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

O zmianach w Kodeksie postępowania cywilnego.


09-04-2012

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego opracowała projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Zawiera on propozycję obszernej nowelizacji Kodeksu, która to ma na celu racjonalizację ogólnych zasad postępowania cywilnego. Zmiany dotyczą m.in. zniesienia odrębności postępowania w sprawach gospodarczych.

REKLAMA

Jak twierdzi dr hab. Agnieszka Góra-Błaszczykowska, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie: „Nie mam obaw, że nagle wydłużą się postępowania w sprawach gospodarczych. Pamiętajmy, że wraz z nowelizacją k.p.c., Sejm uchwalił również zmianę ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (nr druku projektu 3361, 3655). Przewidziano w niej możliwość tworzenia wydziałów gospodarczych w sądach rejonowych i okręgowych – do rozpoznawania spraw gospodarczych oraz innych spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego należących do sądu gospodarczego na podstawie odrębnych ustaw. Ustawodawca zaproponował takie możliwości w art. 12 § 1a pkt 3) oraz art.16 § 4a pkt 2) znowelizowanego prawa o ustroju sądów powszechnych. Tym samym mimo braku odrębnej procedury w sprawach gospodarczych, nadal funkcjonować mogą wydziały gospodarcze w sądach powszechnych i wciąż możliwe będzie wykorzystanie w pełni potencjału sędziów, wyspecjalizowanych w orzekaniu w sprawach gospodarczych i mających doświadczenie w tym zakresie, zdobyte podczas obowiązywania dotychczasowych przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych”. (źródło: lex.pl)
Kolejna zmiana dotyka osoby sędziego a mianowicie zwiększenia dyskrecjonalnej władzy sędziego, który to będzie decydował w oparciu o ogólnie sformułowane przesłanki (art. 207 § 5 k.p.c.), czy dowód jest spóźniony, czy nie. Jako pozytywny element ocenia się możliwość dopuszczenia dowodu spóźnionego w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jest to konieczne w sytuacjach, w których na skutek zaniedbań strony wyrok oparty o niesprekludowany materiał dowodowy byłby rażąco niesprawiedliwy(źródło: e-katedra.pl).
Warto również zwrócić uwagę na zmiany w zakresie postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego w tym ułatwienie eksmisji osób znęcających się nad rodziną. Ustawodawca zdecydował się zmienić sytuację, wprowadzając art. 1046 § 7 k.p.c. Zgodnie z jego treścią, jeżeli z tytułu wykonawczego wynika, że nakazanie opróżnienia lokalu zostało orzeczone z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, jak również gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego, pomieszczeniem tymczasowym może być noclegownia lub schronisko.
Czy te zmiany Waszym zdaniem są dobrymi zmianami? Czy można określić je jako przełomowe?

Wszelkie komentarze prosimy pisać na naszej stronie na Fb http://www.facebook.com/?ref=logo#!/pages/ArsLege/167401929936781

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.