Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Nowy przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego


04-05-2011

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wręczył wczoraj prof. Tadeuszowi Erecińskiemu akt powołania go na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

REKLAMA

W zakresie prawa handlowego najważniejszym efektem jej prac są Kodeks spółek handlowych oraz ustawa – Prawo upadłościowe i naprawcze. Niemniej ważne jest dokonanie głębokich zmian w Kodeksie cywilnym, Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a także wydanie szeregu ustaw pozakodeksowych dotyczących prawa cywilnego, w szczególności – z zakresu ochrony konsumenta.

Tadeusz Ereciński (ur. 16 września 1946 r. w Łodzi), absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował w latach 1963-1968. W 1971 r. na UW uzyskał także dyplom magistra socjologii.

W 1974 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych.

W 1981 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie postępowania cywilnego za pracę pt. „Prawo obce w sądowym postępowaniu cywilnym” .

W latach 1987 - 1990 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Prawa i Administracji.

     Od 1997 r. pełni funkcję Kierownika Zakładu, a obecnie Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1990 r. - powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Warszawskim, a w 1991 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Od 1997 r. - profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego.

W Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego zasiada od 1990 r. Od 1997 r. pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego.

Od 1990 r. jest sędzią Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. 21 listopada 1996 r. został powołany został na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej.

     Ekspert Rady Europy. Od 2002 r. z ramienia Polski, członek Europejskiej Komisji ds. Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ - European Commission for the Efficiency of Justice).

     Jest autorem ponad 120 publikacji z zakresu postępowania cywilnego, organizacji wymiaru sprawiedliwości i socjologii prawa.

źródło: ms.gov.pl

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.